Wpis z mikrobloga

Czy ktoś tutaj zna się na fotografii i może coś doradzić? Chciałabym kupić aparat używany, bezlusterkowiec, coś względnie taniego do ok 2 tys.
Chciałabym, żeby był w miarę prosty w obsłudze, zgrywanie zdjęć na wifi, żeby dość dobrze łapał ostrość i zdjęcia nie były zbyt ciemne, ale to chyba też od obiektywu zależy. Żeby zdjęcia wieczorne, nocne nie były zaszumione. Szczerze mówiąc, nie wiem na jakie parametry zwracać uwagę.
Mam upatrzone dwa modele na olx, ale się zastanawiam cały czas.
- Canon - https://m.olx.pl/d/oferta/aparat-canon-eos-m50-mark-i-body-lub-komplet-CID99-IDWMCxL.html#843382068
- Olympus - https://m.olx.pl/d/oferta/ideal-jak-nowy-olympus-om-d-e-m10-mark-ii-lombard-lodz-CID99-IDWsuKb.html
Ktoś coś doradzi? Może być inna marka, ale z tego co czytałam, to te modele są dość uniwersalne, można podpiąć wypas obiektyw, trochę praktyki i zdjęcia wyjdą naprawdę super.

#fotografia
  • 14
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Generalnie podany przez Ciebie Canon ma fizycznie większy rozmiar matrycy, tym samym prawdopodobnie większy rozmiar piksela, więc powinien, ale nie musi, wykonywać czystsze zdjęcia w warunkach nocnych.

Ale prawda jest taka, że jak chcesz robić dobre zdjęcia to przede wszystkim musisz mieć coś do opowiedzenia, potem właściwy obiektyw i tona praktyki. Jestem przekonany, że dzięki praktyce zrobię lepsze zdjęcie komórką niż przeciętny człowiek drogim aparatem zakładając oczywiście, że oboje dysponujemy
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Generalnie może być trudno pokryć Twoje wymagania w tym budżecie :( Niestety ceny aparatów i obiektywów poszły mocno do góry w ciągu ostatnich lat. Generalnie oba przytoczone modele raczej nie sprawdzą się w słabych warunkach oświetleniowych - parametr na który musisz zwracać uwagę to jasność obiektywu wyrażana poprzez parametr otwarcia przysłony "f". Im mniejsza wartość "f" danego obiektywu (każdy obiektyw ma to nadrukowane z przodu) tym jaśniejszy obiektyw (co wpływa
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: mam canona m6 to bratni model bez wizjera. Najfajniejsza w nim jest kompaktowość i ogólna jakość zdjęć. Na minus mocowanie EF-M które jest niestety wygasające. Ostatecznie co kupisz to kupisz, ważne żebyś nosił aparat przy sobie i nim robił zdjęcia :P
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: APS-C to nazwa określonego fizycznego rozmiaru matrycy, całkiem dużej w świecie aparatów. Canon M50 też jest APS-C.
Można bezpiecznie założyć (z pewnymi wyjątkami), że APS-C da Ci lepsze efekty niż micro 4/3, które masz w wybranym przez siebie Olympusie.
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: dobrze jakbyś określiła, co chcesz fotografować bardziej specjalistycznego niż trochę wszystkiego. Wspomniałaś o wieczornych zdjęciach, to ma być repo, kluby czy raczej nocny krajobraz?
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Sony to bardzo dobry wybór, a seria A6xxx to świetna propozycja na start. A6600 na pewno nie znajdziesz tym budżecie (to prawie najwyższy model z serii A6). Na Twoim miejscu celowałbym w A6100 (budżetowo) albo w A6400 (drożej, ale ten aparat i jego możliwości [w szczególności w zakresie AF] wystarczą Ci na lata]).

Tak, to będzie APS-C - mniejsze, lżejsze obiektywy, sporo tańsze od ich pełnoklatkowych odpowiedników. Z wad: mniejsza
  • Odpowiedz
@kuraku: krajobraz miasta, architektura przy zachodzie słońca. Te zdjęcia wieczorne to tylko od czasu do czasu, czasami jest coś co warto uwiecznić. Głównie fotografowanie w dzień, miasto, natura itd.
Ale zamierzam też dokupić obiektyw do fotografowania ludzi, rozmyte tło.

@markuzz ten Sony A6400 to słyszałam, że jest bardzo dobry pod kątem filmików, nie wiem jak z aparatem.
Yenn_z-Wyspy7Slonc - @kuraku: krajobraz miasta, architektura przy zachodzie słońca. T...

źródło: IMG_20221116_172001-01

Pobierz
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: A6400 jest ok do wideo (4k w 30 fps) ale pamiętaj że nie ma stabilizacji, więc bez obiektywu ze stabilizacją i/lub gimabala to raczej nie ma co nawet startować. Ale co do foto, to jest bardzo dobry aparat - świetny AF (z trackingiem, bardzo szybki, działający sprawnie w każdych warunkach), dobra kolorystyka, sprawnie działająca automatyka. Jeśli chodzi o Twoje zainteresowania fotograficzne to chyba najlepiej byłoby zainwestować w uniwersalnego zooma (czyli
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Generalnie przy wyborze używanego aparatu warto zwrócić uwagę na:
- przebieg migawki: liczby rzędu 30-50 tysięcy nie powinny być problematyczne, ale można założyć że przebiegi powyżej 100 tysięcy to już jest całkiem sporo (i raczej nie chodzi o to że migawka zaraz się rozpadnie, ale to że aparat było mocno eksploatowany więc inne elementy mogą też już być mocno zużyte)
- defekty matrycy: martwe pixele, przepalenia, itd. - generalnie raczej
  • Odpowiedz