Wpis z mikrobloga

@1masa:

dlatego dobre stale pancerne są hartowane powierzchniowo, a plastyczne w głębi. No ale taka stal jest droższa.

Kiedyś takie efekty osiągano wstępną obróbką chemiczną (nawęglaniem), a potem hartowaniem całości: mocno nawęglona warstwa wierzchnia hartowała się znacznie mocniej. Nazywało się to u nas stal cementowana: nie od cementu a cementytu Fe3C, od którego głównie zależy twardość.


Taka odpowiedź jednego z tłiterowiczów na odpowiedź im twardsza tym bardziej krucha, z drugiej części
@Aquamen: Uuuu materiałoznastwo. Tutaj masz wykres żelazo-cementyt, każdy po W10 na PWR zna chyba ten wykres na pamięć :D Wykres przedstawia przy jakiej temperaturze i zawartości węgla w stali uzyskasz jaki rodzaj "materiału". Ale ja osobiście nie powiedziałbym że stal cementowana nazywana jest od "cementytu". https://pl.frwiki.wiki/wiki/C%C3%A9mentation_(m%C3%A9tallurgie) tutaj masz wyjaśnienie co to jest stal cementowana i jak się ją wytwarzało. Wychodzi z artykułu że stal cementowana to stal eutektoidalna -> magnetycznie twarda.
Pobierz lakidl - @Aquamen: Uuuu materiałoznastwo. Tutaj masz wykres żelazo-cementyt, każdy po...
źródło: 11026157_783273641754778_9068996207960411214_o
@laki_dl przecież ta stal to na bank nie jest jest stop żelaza z węglem lecz z wieloma dodatkami stopowymi w celu otrzymania konkretnych właściwości materiału. ten wykres jest tylko po to żeby gnębić studentów. w praktyce używa się inne materiały.
@vankaszaner: Ale przecież ja nie odniosłem się do materiału ze zdjęcia, chciałem pokazać co to jest "cementyt" oraz jak wytwarza się stal cementowaną. W praktyce używa się inne materiały to znaczy co masz na myśli to mówiąc, i gdzie konkretnie używa się te inne materiały? Pracowałem kiedyś w firmie X produkującej Y, pisałem tam swoją pracę inżynierską z zakresu materiałoznawstwa, konkretnie z procesu hartowania, może Cię zaskoczę, ale używali tam stali,
Pobierz laki_dl - @vankaszaner: Ale przecież ja nie odniosłem się do materiału ze zdjęcia, ch...
źródło: thumbnail_20140930_152102
@laki_dl inne materiały miałem na myśli inne stale wielostopowe z innymi właściwościami mechanicznymi, które tworzą inne mikrostruktury przy innych temperaturach niżby wynikało to z wykresu żelazo węgiel.