Wpis z mikrobloga

#leasing #b2b #jdg
Cześć,
planuje leasing autka za 185k netto, i tu opłaca sie ze wzgledu na 45% wpłaty poczatkowej wpisac samochod pod VAT26, zeby odliczyc 100% VAT.
bede prowadzil ewidencje przebiegu, oczywiscie zgodnie z prowadzonymi uslugami, jednak teoretyzujac - co jesli mam przykladowo trasę Kraków - Gdańsk - Krakow, musze w Gdansku zatankowac, a fakture za paliwo bede mial z miejsca poza ta trasa? czy w przypadku kontroli moga porównać ewidencje pojazdu z miejscami tankowań i na tej podstawie podwazyc uzytkowanie 100% w dzialalnosci?
mial ktos kiedys w ogole kontrole tej ewidencji przebiegu? ewentualnie w jakich okolicznosciach?
dzieki
  • 12
@ernestrkf: Ewidencja przebiegu to ciężki temat. Pomysł ze zgłoszeniem VAT-26 aby odliczyć 100% VAT od wkładu własnego to kiepski pomysł. W praktyce skazujesz się na kontrolę skarbową, a to nie jest przyjemna rzecz ( ͡º ͜ʖ͡º) Ale pomijając to - jeżeli będziesz miał lukę w przebiegu w ewidencji to US może zażądać korekty wszystkich FV i poprawnego ich rozliczenia, a to już ciężki temat, w szczególności
@Weronisia97 codziennie dojazdy po 100km, do tego chce wpleść w ta ewidencje jeden wypad miesiecznie gdzies dalej, powiedzmy 600km i tu troche kombinacji bo dojdzie tankowanie np w Sobotę...

chodzi mi jedynie o doswiadczenia innych, czy rzeczywiscie US tak sie dokopuja, czy tylko porównują ewidencje ze stanem licznika i odpuszczaja? Bo jesli drążą temat aby docisnac JDG to sobie temat odpuszcze i odlicze 50%
@ernestrkf To zależy jak głęboko ktoś kopie. Rzadko tak głęboko ale jak już się rozgrzebuje kupę to wszystkie smrody się pojawiają . Lepiej nie księgować faktury ze stacji która mocno odbiega od trasy
@zibizz1 no dokladnie, ogolnie ta kilometrowka wyglada na latwa do ogarniecia bez wiekszego ryzyka, stad ten caly pomysl, ale jak widac wyżej, niektorzy sa trochę przewrażliwieni.
dzialasz tak i nie bylo problemow? miales kontrole?
@ernestrkf nie , ja się w to nie bawie, zbyt mocno naciągane by było. Nie wytłumaczyłbym się z przebiegów. Pierwsze auto mam mieszane 50% a realnie użytek na cel JDG to prawie 0%, raz na pół roku na pocztę podjadę.
drugi elektryczny wziąłem prywatnie bo tylko tak mogłem się wziąć i wycieczki podobnie czy JDG czy nie
@ernestrkf nie ma co dramatyzować też że jak odliczasz 100% vatu to skasujesz się na kontrolę US.

ja i dwóch kumpli o dwich lat odliczamy 100% vat, prowadzimy ewidencję, nie kombinujemy z fakturami i nikt się o to nie przyczepił