Wpis z mikrobloga

Jak to jest z zakupem samochodu na firmę przy ryczałcie? Z tego co czytam to ludzie trochę bóldupią w tym temacie moim zdaniem.
Zakładając zakup samochodu za gotówkę za 100k brutto.
Odliczam 50% VAT (około 9300zł)
Użytkuje samochód przez 5 lat. W tym czasie odliczam 50% VAT od paliwa i serwisów.
Wycofuje samochód na cele prywatne.
Jeżeli sprzedam samochód przed upływem 6 lat od wycofania to zapłacę 3% dochodowego. I odpada rękojmia, bo sprzedaje jako osoba prywatna.

Ten samochód po 5 latach przy dobrych lotach będzie warty max 60k. Wychodzi 1800 zł podatku. To nie jest jakoś dużo, samego odliczonego VATu w tym okresie nazbiera sie dużo więcej. Jedyny minus to to, że można w roku sprzedaży wpaść w wyższy próg składki zdrowotnej. Ale nadal wygląda to na opłacalny deal.

Coś źle zrozumiałem, czy po prostu ludzi tak bardzo boli te 3%?

#ryczalt #samochody #podatki
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
@wywu
ale przy sprzedaży jak odliczyłeś połowę VAT płacisz 23% podatku plus dochodowy plus składka zdrowotna czyli prawie połowę wartości fakturowej. Zostanie z 60 ... 30..
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@ErroL: jeżeli sprzedam przed upływem 5 lat od kupna i przed wycofaniem na cele prywatne. Jak poczekam 5 lat, wycofam na cele prywatne i dopiero wtedy sprzedam to pozostanie do zapłaty 3%. No chyba, że calkowicie źle to rozumiem :D
  • Odpowiedz
Z tego co czytam to ludzie trochę bóldupią


@wywu: Polscy przedsiębiorcy miód tej ziemi są jak rolnicy bo zawsze praktycznie narzekają zwłaszcza jak trzeba płacić za cokolwiek. Tak mają ból dupy o 3%
  • Odpowiedz
@wywu: odliczyłeś vat to przy sprzedaży musisz go zapłacić. Czyli od tych 60k, 23% idzie do US plus ewentualnie dochodowy jeżeli sprzedajesz przed upływem iluś tam lat

@Cztero0404: no straszne narzekanie, odliczasz 50% vat, a przy sprzedaży musisz płacić cały. gdzie tu logika.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@ErroL @Golfinho: @trololo55
Faktycznie, jednak to jest zrobione tak jak można by się po polskim ładzie spodziewać. A już człowiek posądzał ustawodawcę o RIGCZ...
Gwoli wyjaśnienia jakby ktoś kiedyś to znalazł, to wygląda to (wedle mojego aktualnego zrozumienia) tak:
Przy zakupie odliczamy 9 350 zł VAT. Jak po 5 latach (a więc po okresie możliwej korekty) przekażemy pojazd na cele prywatne to naliczamy już pełny VAT od ceny rynkowej. Przy założeniu
  • Odpowiedz
@wywu: Dzięki super wyjaśnienie. Chciałbym tylko dopytać jaką ostatecznie wybrałeś formę zakupu samochodu. Również myślę o zakupie za około 100k.
Obecnie jestem na ryczałcie, ale mógłbym odłożyć zakup do nowego roku i przejść na liniowy.
Jakbym tego nie liczył wychodzi, że lepiej zostać na ryczałcie i nie wrzucać samochodu w koszty.
  • Odpowiedz
@wywu: to co napisałeś zdecydowanie się nie spina... ale jesteś pewny że tak to musi wyglądać?
Bierzesz leasing z ostatnią ratą na poziomie 1%, której to nie księgujesz i wtedy wykupujesz auto na osobę prywatną.

Dzień po sprzedajesz auto jako osoba prywatna (bez FVAT) bez żadnych okresów karencji, płacąc jedynie 3% ryczałtu.

Także wracając do Twoich obliczeń:
- zakup auta za 100kB
- odliczenie 50% VAT ~9000zł z faktur leasingowych (bez
  • Odpowiedz