Wpis z mikrobloga

1. Ceny domów na #archon #dom są dość rzeczywiste czy raczej odbiegają od rzeczywistości w którąś ze stron?
Chodzi mi o taki projekt jak na linku poniżej i wycenę ok 330k za budowę w systemie zleconym do stanu deweloperskiego + 80k za instalację OZE.
Dość realne ceny czy już wszystko poleciało do góry i nie mają odniesienia do rzeczywistości?

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-lipiennikach-2-e-oze-m1c726bfd7548b?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_id=243677327&gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWN1K_T1F6gD3is1ipJqiMgVPkxtnyFvdP7JQ-BX0sUiALNQs3m1URlBoCp6MQAvD_BwE

2. Kolejne pytanie a pro po kosztów: ile kosztuje wykonanie przyłączy i przyłączenie do sieci? Gazu nie mam możliwości, chodzi o wodę etc. Jak +/- wyglądają obecnie ceny za takie rzeczy?

3. Czy mając działkę która obecnie jest moich rodziców, przed rozpoczęciem budowy powinienem tą działkę przepisać na siebie żeby nie było problemów? Mam dobre stosunki z rodzicami, ale wiadomo jak to w życiu bywa. Czy wtedy przepisanie działki na mnie jest darmowe czy znając to państwo muszę zapłacić jakiś podatek?

4. Ile +/- kosztuje wykończenie domu ok 100m2? Wiem, można zrobić za 10zl i można za 10k, ale chodzi mi o wykończenie w miarę spoko standardzie nowocześnie. Z 1,5-2k/m2?

5. Jakie są jeszcze koszty jakichś uzgodnień, pozwoleń, i inne takie koszta o których mogę nie mieć pojęcia a które mocno mogą rzutować na cenę realizacji?

6. OD CZEGO ZACZĄĆ WGL MYŚLENIE O BUDOWIE? Bo obecnie jedyne co czuję to raczej przerażenie myśląc o kredycie, zobowiązaniach i całej tej otoczce związanej z załatwianiem tego wszystkiego o czym nawet nie mam pojęcia a czuję że powinienem mieć.

Z góry dziękuję i będę wdzięczny bez hejtu :))

#nieruchomosci #budowadomu
  • 26
  • Odpowiedz
Czy mając działkę która obecnie jest moich rodziców, przed rozpoczęciem budowy powinienem tą działkę przepisać na siebie żeby nie było problemów? Mam dobre stosunki z rodzicami, ale wiadomo jak to w życiu bywa.


@AryanWonderBoi: zdecydowanie, nie pchaj się w takie układy że wybudujesz dom na działce, która formalnie nie jest Twoja

Czy wtedy przepisanie działki na mnie jest darmowe czy znając to państwo muszę zapłacić jakiś podatek?


@AryanWonderBoi: zgłaszasz darowiznę
  • Odpowiedz
4000zl za mkw plus minus 20% do deweloperskiego. Zależy od rozrzutności.

Nie buduj nic na nie swojej działce! Tak samo nie remontuj domu rodzinnego u rodziców ani u teściów. Nigdy! Jeśli nie jest twoje to nie ładuj kasy bo się sam wystawiasz na strzała. Nawet nie wiesz jakie chamstwo potrafi wyjść z rodziny jak w grę idzie gruba kasa.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: to zależy . Zmiennych jest od cholery, ale przy założeniu ze nie jest to jakiś oryginalny projekt z nietypowymi i drogimi rozwiązaniami, a zwykły dom jakich się buduje w Polsce tysiące, to takie widełki można przyjąć.
Ja buduje 175+35+80 (dom garaz poddasze) całość muszę zamknąć w 700k do deweloperskiego. I jak dobrze zakręcę to się uda. ( ͡° ͜ʖ ͡°) do tego jakies 300-400 wykończenie na
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: dopiero wczoraj pytałem kilku deweloperów. 500k za 100m2 do stanu deweloperskiego wychodzi systemem zleconym, czyli uzgadniasz z nimi i oni stawiają. Jako, że się nie znasz, to pewnie takiej usługi będziesz potrzebować. Te oferty na stronach w Internecie nie pokazują wszystkiego, np. nie ma tam szamba (10k), schodów (20k), adaptacji poddasza (30-40k) i ci się nazbiera. 200k liczę wykończenie. Działka 250-300k. Też bym chciał wiedzieć ile kosztuje uzbrojenie. Bez miliona
  • Odpowiedz
Tylko na część pytań potrafię coś dodać od siebie, ale może się przyda:

1. Zależy od lokalizacji, ale licz 4-5k/m2, bądź też gotowy na ewentualną potrzebę zwiększenia budżetu. Pilnuj go już od pierwszego dnia. Wiele osób mając do dyspozycji kilkaset tysięcy rozpoczyna bal na starcie, machając ręką i akceptując niepotrzebne wydatki, a potem mają problem z zamknięciem budowy.

3. Przepisz, zwłaszcza jeżeli masz rodzeństwo, bo w przyszłości mogą się pojawić problemy spadkowe.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: wg mnie
1) zlecenie wybudowania 1 firmie do stanu deweloperskiego to będzie bliżej 500k
2) ostatnio na jednej grupie fb było o to pytanie i rozstrzał cen w kraju jest ogromny. Ja za 1m wody płaciłem (2 lata temu) 200zł
4) za podobny metraż wykończenia zapłaciłem (za materiały) ok 100k. Wszystko (poza montażem drzwi wewnętrznych) zrobiłem sam.
5) masa jest takich kosztów, np. okaże się, że zrobi się ogromne błoto
  • Odpowiedz
3. Czy mając działkę która obecnie jest moich rodziców, przed rozpoczęciem budowy powinienem tą działkę przepisać na siebie żeby nie było problemów?


@AryanWonderBoi: wystarczy , że w momencie składania wniosku o PnB dadzą Ci oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

. Jakie są jeszcze koszty jakichś uzgodnień, pozwoleń, i inne takie koszta o których mogę nie mieć pojęcia a które mocno mogą rzutować na cenę realizacji


@AryanWonderBoi:
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: 3.Podatku płacić nie musisz, jedynie taksę notarialną u notariusza za przepisanie, jest uzależniona od deklarowanej wartości działki. W zeszłym roku za działkę wartą ok. 150k wyszło ok. 2k opłaty.
  • Odpowiedz
@Catmmando: dokładnie, ściemniają ile się da i liczą, że jak już podpiszesz umowę to tu kilka k dorzucisz, tam kilka. Zawsze takie "niespodziewane" koszty wychodzą. Hitem była babka, która nie wiedziała jaką klasę energetyczną u zużycie mają ich domy, a robią ich dziesiątki według szablonu.
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi: licz 5k za metr do deweloperskiego, przy mniejszych domach cena za metr jest wieksza

potem wykonczenie to jeszcze ze 100k minimum by trzeba dodać (oczywiscie bez ogrodu, tarasow itp), za rzeczy takie jak kuchnia, lazienki, podlogi, drzwi, malowanie

Projekty przylaczy i cala papierologie moze Ci ogarnac architekt, ktorego i tak musisz miec zeby zaadaptowac projekt na dzialke, zaplacisz troche wiecej ale jak nie lubisz papierologii to bedzie ogarniete

Ja za
  • Odpowiedz
Dobra, dzięki wszystkim za wypowiedzi i opinie.
Wniosek ogólnie taki że każdy z was pisze że trzeba liczyć z 5k/m2 za stan deweloperski domu. No i później tak z 1,5-2k za wykończenie, przy założeniu że część robiłbym sam. A do tego różnego rodzaju:
+ Geodeta
+ Badanie gruntu
+ Przyłącza
+ Projekty i ich adaptacja od projektanta/architekta
+ Jakaś ew. Przydomowa oczyszczalnia czy coś takiego
+ Ogarnięcie całego terenu wokół domu, jak
  • Odpowiedz