Wpis z mikrobloga

Wziąłem na wiec polityczny EOS R z 50mm, bo lepsze zdjęcia wyjdą i jak mocno się pomyliłem:

1. Tryb AUTO w nocy sobie zupełnie nie radzi, przynajmniej z tym obiektywem (bo w 16mm było znacznie lepiej). Jest noc, to przysłona na min, ISO prawie na max, żeby wyglądało jak w dzień i wychodzi beznadzieja. Trochę inaczej było w 16mm, tu w trybie AUTO aparat dobierał krótszy czas naświetlania i większą przesłona, ale też wysokie ISO.

2. Na manualu próbowałem różnych kombinacji. Jak są ludzie, to czas naświetlania nie może być duży, już 1/50s ludzie w ruchu są rozmazani. Przesłona f/2.8 w nocy (jak na auto) to przestępstwo, fatalna głębia ostrości, lampy prześwietlone, ludzie rozmazani.

3. Chcesz złapać chwilę? Zapomnij. Jak wcześniej nie złapie focusa (a bywa tak, że sam nie wie, co symbolizuje czerwoną ramką i musisz mu palcem wskazać), to wciskasz spust i nic się nie dzieje. Oczywiście aparat może też stwierdzić, że zdjęcia się nie da wykonać (za dużo się dzieje, ogień, efekty specjalne), wtedy nawet wciśnięcie spustu do połowy nie pomoże. Teraz przejrzałem opcje AF zaszyte głęboko w menu, jest tryb SERVO, jest ciągły AF, są różne sposoby pomiaru, sprawdziłem kilka i dalej działa to ciulowo, a przede wszystkim wolno.

4. Może nie bać się bardzo wysokich ISO i lepiej ustawić wyższą przesłonę, krótszy czas naświetlania (jeśli są ludzie i ruchome obiekty), darktable dość dobrze radzi sobie z usuwaniem szumów w RAW (ciekawe, jakie informacje oprócz RGB są tam zapisane, bo EOS R z tego, co wiem, żadnych dodatkowych sensorów nie posiada). Nawet przy niskich ISO ciemne zdjęcie łatwiej naprawić niż prześwietlone.

5. Czy mogę jakoś zmusić tryb AUTO, żeby preferował większą głębię ostrości kosztem ISO? Tam się nic nie da zmienić, nawet ekspozycji, a po zmniejszeniu EV aparat by sobie dobrał sam np. mniejszą przesłonę.

6. Ponieważ nie da się podejrzeć efektu przed naciśnięciem spustu, to jak zapamiętujecie, kiedy jaką przesłonę ustawić, jakie ISO, jaki czas naświetlania i czy zawsze focicie w trybie M (Manual), czy stosujecie AUTO lub inne dostępne w waszym aparacie (u mnie są m.in. wybór EV, stała przesłona, stały czas naświetlania, bulb.

7. Coraz bardziej mnie to frustruje, bo w przeciwieństwie do smartfonów, zdjęcia zazwyczaj musisz obrobić, bo w JPEG-ach zazwyczaj coś jest nie tak (zwykle wiąże się to z przyciemnieniem bieli, czasem z rozjaśnieniem cieni, a czasem wszystko jest skopane). Dzisiaj wziąłbym smartfona, to lepsze ujęcia bym zrobił. Jedyna wada np. Galaxy S22U i innych topowych modeli to za mocna ingerencja w kolory i potężne szumy przy powiększeniu 1:1, w związku z czym takie fotografie nadają się jedynie do social mediów.

Piszcie, co jest nie tak, czy ustawienia aparatu, czy aparat, czy obiektyw, czy muszę się jeszcze dużo douczy, każdy pisze kup dobrą książkę, ale gdy pytam o konkrety, to nikt nic nie zaproponuje. Sam szukałem i nie chcę znowu wtopić.

EOS R do reporterki się zupełnie nie nadaje? Tylko do focenia kwiatków, ewentualnie jak masz statyw to możesz kręcić filmy, bo do tego był używany przez poprzedniego właściciela?

Na przykład na dołączonym zdjęciu szczegółów nie odczytasz i myślę, że gdybym ustawił krótszy czas naświetlania, to by coś było widać na tych papierkach. Poza tym udało się to ustrzelić po wielu próbach, patrz pkt 3.

#fotografia #canon #eos #aparat #aparatfotograficzny
SendMeAnAngel - Wziąłem na wiec polityczny EOS R z 50mm, bo lepsze zdjęcia wyjdą i ja...

źródło: zdjeciemniejsze

Pobierz
  • 8
Piszcie, co jest nie tak, czy ustawienia aparatu, czy aparat, czy obiektyw, czy muszę się jeszcze dużo douczy, każdy pisze kup dobrą książkę, ale gdy pytam o konkrety, to nikt nic nie zaproponuje. Sam szukałem i nie chcę znowu wtopić.


@SendMeAnAngel: musisz się jeszcze bardzo dużo nauczyć.

Zapomnij o trybie auto jak chcesz się uczyć robić dobre foty i robić to świadomie. Najlepiej uczyć się trybu manualnego.

Tylko RAW.

Jednocześnie ucz
@SendMeAnAngel: no tu sporo rzeczy można naprawić i poprawić. co do "Czy mogę jakoś zmusić tryb AUTO, żeby preferował większą głębię ostrości kosztem ISO" - nigdy nie pracowałem na canonie ale w nikonie i sony na trybie A - aperture ustawiasz samemu przysłonę, a w ISO można było dać AUTO i wybrać jakie zakresy może używać.
co do AF i gubienia się - no w ciemności sporo aparatów będzie miało z
@SendMeAnAngel:

1) Generalnie tryb auto może dawać różne efekty (lepsze czy gorsze, wszystko zależy od tego jak działa automatyka w danym aparacie), ale nie spodziewałbym się cudów, jestem przekonany że kupując bardziej zaawansowanego bezlusterkowca czy lustrzankę ludzie raczej nie celują w używanie trybu AUTO, tylko w świadome robienie zdjęć w innych trybach (czy to półautomatycznych czy też w pełnym manualu).

2) Tak, fotografowanie ludzi w ruchu wymusza używanie krótszych czasów, generalnie
@SendMeAnAngel: @SendMeAnAngel: Long story short: zaprzyjaźnij się z trybami preselekcji. Ja prawie zawsze pracuję na preselekcji przesłony. Ustawiam jakie chce mieć F, patrzę jaki czas mi wychodzi przy zadanym ISO. I bawię się EV i ISO żeby otrzymać pożądany czas.

Lata temu fotografowanie było kminą bo jak takim Canonem 10D dałeś ISO 800 to zdjęcie było bezuzyteczne do odbitki większej niż 10x15 w kolorze. Dziś takim Canonem R możesz wyjechać
@SendMeAnAngel koledzy wyjaśnili większość, ale dodam tylko, że warto jednak poznać lepiej funkcje jakie ma sprzęt i zrozumieć ich przydatność zanim zacznie się szukać winy w obudowie lub obiektywie. Wraz z doświadczeniem łatwiej będzie przewidzieć scenariusz i dobrać wstępnie parametry, ale bez RTFM nie masz nawet świadomości tego co można.
@SendMeAnAngel: Auto nawet nie tykaj, na początek przejdź na tryb TV (czas) lub AV (przysłona) zależnie od potrzeb i ustaw sobie ISO - Auto, ISO max 400 wtedy aparat sam steruje ISO w zakresie 100-400 (powyżej 800 już pojawiają się szumy ale to też mocno zależy od matrycy) Manualnym można się bawić jak ma się czas żeby powtarzać fotkę do woli.