Wpis z mikrobloga

Staram się zrozumieć potencjał web3 i czym ona jest. Będę wdzięczny za odpowiedzi i dyskusje w temacie.
Blockchain to jest baza danych, o różnych komputerach które przechowują te same informacje i potwierdzają je ze sobą wzajemnie? W sensie, że do tej pory np. wpisy wykopu, są jakby na jednym serwerze/ w jednym datacenter - a gdyby zaimplementować na wykopie technologię blockchain, to wtedy informacje o tym jaki wpis jest jakiego użytkownika były rozsyłane po wielu komputerach czyli jakby byłyby tworzone duplikaty tej bazy danych?
Bo kompletnie tego nie rozumiem, jaki jest zamysł działania blockchaina, i jak on działa. Przecież to jest w hui nieekonomiczne żeby te same dane były przechowywane w kilku miejscach na raz?
Gdyby jednak tak było, właśnie to powoduje że blockchain jest read-only?
Druga sprawa, czym różni się przypisanie wpisu/transakcji do danego konta które ma mail itp., od przypisania wpisu/transakcji w blockchainie do danego adresu? Co to powyżej tego daje?

Ledger, to jest ten komputer który wykonuje prace obliczeniowe by przetworzyć jakąś transakcję? Najbardziej znane formy tego jakie znam to w NBA, adidas coś robił ale nie dokładnie wiem co, i jeszcze te małpy bored ape yacht club czy jakoś tak, ale też tego nie rozumiem. Wiem że sporo z tego to był MEGA scam przecież

Protokół NFT, na razie nie za bardzo ma poważne zastosowanie, ale czym różni się od tego jak działa blockchain?

DAO, to jak rozumiem, że zbiera się jakaś ilość ludzi (którzy pewnie nawet się ze sobą nie znają), i za sprawą jakiegoś tego potwierdzania transkacji mogą ze sobą robić biznes? Ja sobie mogę przeczytać inwestopedię, ale to tak jakby poczytać że samochód może wykonywać to i to a zrozumieć że to mobilność. Czym różni się DAO, od jakiejś spółki ze wspólnikami po 1/4 biznesu? Po co stosuje się ten atrybut DAO, że głosowania poprzez blockchain są jawne (zapewne?)?

DeFi - to znaczy że wymiana walut krypto tak (i pewnie do fiat?)? Że mogę wyjąć telefon i jak płacę w złotówkach to płacę w jakiejś solanie a ta technolgia przeliczy to na bitcoina albo ethereum jakby to był revolut i prześle jako eur albo usd? Kto tam ustala spready? Spread to tylko koszt energii jaką ktoś wykalkulował jeśli chodzi o koszt energetyczny komputera który przetworzy taką transakcję i prowizja twórców? Czy jakbym miał jakieś obliczeniowe centrum danych, to mogę sobie ustawić jaką prowizję chcę i w zależności od tego + jaki tam był koszt zwrotu z inwestycje z takiego centrum wyliczony - ona się kolejkuje wśród różnych firm i algorytm rozsyła te pieniądze po sieci?

Wreszcie, web3. web1 to content tylko odbieralny lub tekstowy "read-only", web2 to content socialmedia i przeniesienie usług bankowych/rządowych/handlu do sieci. Takie pojęcie jak centralizacja, gdzie przy web3 jest decentralizacja. To oznacza że w web2 powstały firmy które zbierały dane na kupkę, a w web3 te dane nie są zbierane? Niemożliwe trochę, to chyba musi coś innego znaczyć
To jest wyrzucenie pośredników z transakcji płatniczych którzy potwierdzają wiarygodność jak rozumiem. Ale w jaki sposób to działa, bo jak rozumiem zamysł jest ten sam co mamy dzisiaj, tylko informacje co do tego co robimy, są nieprzypisane do naszych danych imię/nazwisko/adres itp., tylko do numerku adresu? No to przecież w hui łamane prawo tam musi być też? Co to daje skoro mamy zarejestrowany internet i tak na nasze prawdziwe imię i nazwisko?

Ostatnie pytanie czy są jeszcze jakieś terminy które są swoimi światami jak te wyżej a których nie wypisałem?
#kryptowaluty #blockchain #technologia #defi #nft #dao #internet #web3 #programowanie dla zasięgu
  • 8
  • Odpowiedz
Staram się zrozumieć potencjał web3 i czym ona jest.


@interpenetrate: potencjał jest taki, że ludzie dalej próbują sprzedać blockchaina i web3 to kolejna odsłona marketingu, który ma sprzedać scam inwestorom.
  • Odpowiedz
@interpenetrate co do web3.0 - glownie sa to aplikacje finansowe, gdzie bezposrednio na blockchanie mozesz obracac swoimi krypto bez potrzeby dzialania na gieldach, na ktorych musisz podac wszystkie swoje dan, gielda moze Ci zablokowac srodki etc.

Zamiast tego dzialasz na zdecentralizowanych gieldach i innych aplikacjach, gdzie swoje krypto mozesz pozyczyc na % (pod zastaw), wymienic na inne, grac na gieldzie z lewarem etc. Wszystkie te operacje wykonujesz przez strony internetowe, anonimowo, kilkoma
  • Odpowiedz
Blockchain to jest baza danych, o różnych komputerach które przechowują te same informacje i potwierdzają je ze sobą wzajemnie?

Tak.

Przecież to jest w hui nieekonomiczne żeby te same dane były przechowywane w kilku miejscach na raz?

Prawda. Dlatego nie ma to sensu poza sytuacją, gdy uczestnicy sieci nie ufają sobie wzajemnie.

Gdyby jednak tak było, właśnie to powoduje że blockchain jest read-only?

Jest read-only, bo tak najprościej zrobić, by istniał zdecentralizowany
  • Odpowiedz