Wpis z mikrobloga

Moje kolejne podejście do rok #linux a.

MX Linux wygląda fajnie, tak leciutko w porównaniu z Windows - zwłaszcza Xfce a więc instaluję! Karta dźwiękowa w mojej płycie z 2014 roku nie jest wykrywana. Plus, że wykrywane są słuchawki wymagające fikuśnego dongla WiFi oraz dźwięk przez HDMI w monitorze, z którego nie korzystam. Szukam w sieci poradników co zrobić w takiej sytuacji. Po godzinie frustracji i magicznych komend w terminalu daję za wygraną.

Zobaczmy Linux Mint, też w sumie zawsze mi się podobał. Instaluję wariant Xfce. Powtarza się sytuacja z MX Linuxem, karta nie jest wykrywana. Tym razem nawet nie odpalam terminala.

Instaluję wariant MATE i... w końcu karta jest wykryta na dzień dobry! Za to monitory się wyłączają po 10 minutach bezczynności. I nie da się tego zmienić. Kurtyna.

Następne podejście za rok! *macha*
  • 9
  • Odpowiedz
Zobaczmy Linux Mint, też w sumie zawsze mi się podobał. Instaluję wariant Xfce. Powtarza się sytuacja z MX Linuxem, karta nie jest wykrywana. Tym razem nawet nie odpalam terminala.


@baal80: coś tu jest nie halo. Jeszcze rozumiem różnicę między mx a mintem, ale między mintem a mintem to nie ma sensu. Sterowniki do audio są na poziomie kernela, potem masz serwer audio itd i gdzieś tam na końcu DE. Samo DE
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013: Możesz mi nie wierzyć ale było dokładnie jak napisałem. Obie wersje instalowane z oficjalnej strony minta w odstępie 15-20 minut więc nie ma opcji, żeby były inne. Ja rozumiem, że Xfce i MATE to po prostu inny DWM ale nic nie poradzę.
  • Odpowiedz
@baal80: bardziej mnie ciekawi skąd problem i aż bym z ciekawości sobie sprawdził.

Sprawdzałeś w ogóle co dmsg, pactl list i alsactl dump-state zwracają? :P

Bo może system ci wykrywał dzwięk tylko DE coś #!$%@?ło xD
  • Odpowiedz
  • 0
@baal80 z dźwiękiem po HDMI to też zawsze miałem problem ale teraz używam do tego pavucontrol które może normalnie przekierować dźwięk na HDMI i po stworzeniu takiego profilu już nigdy problemu nie ma
  • Odpowiedz
@baal80 no trudno, następnym razem debian - instalacja, potem jak coś nie działa to terminal ls pci - wyszukaj dostawcę swojej karty dźwiękowej - po czym wyszukaj odpowiedzialny za nią pakiet :) instalacja i masz działającego linuxa :)
  • Odpowiedz