Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ogarnięty w temacie mógłby mi wytłumaczyć, dlaczego system bankowy w Polsce działa w systemie 3 sesje przychodzące/wychodzące od poniedziałku do piątku? Na Filipinach, w kraju trzeciego świata wszystkie przelewy są z automatu natychmiastowe 7 dni w tygodniu. Stoi za tym jakieś uzasadnienie technologiczne czy tylko chciwość i chęć krojenia ludzi na płatnych przelewach natychmiastowych?

#bankowosc #ekonomia #it #filipiny
  • 55
  • Odpowiedz
@majortomajor: W latach 90. uznali że tyle wystarczy, bo przelew tego samego dnia to już i tak duży skok w porównaniu z czekami płatniczymi które były rozliczane 3-5 dni. Jak widać nie wystarcza i ludzie mają olbrzymi ból dupy.

Świat przyspiesza szybciej niż przebudowa wzajemnie powiązanej infrastruktury.
  • Odpowiedz
@Mruvek:
Express Elixir to usługa oparta Krajowej Izbie Rozliczeniowej i jest oddzielną ścieżką rozliczeniową od zwykłego Elixiru mimo podobnej nazwy. Nie znamy tego jak jest to backendowo rozwiązane ale możliwe że wiele milionów przelewów każdego dnia mogłoby zapchać ten system, a zwykły elixir z tym sobie poradzi ze względu na prostotę oraz swój lekko archaiczny charakter.

SORBNET z kolei to usługa NBP z ich rachunkiem pośrednim między bankami i działa ekspresowo
  • Odpowiedz
Na Filipinach, w kraju trzeciego świata wszystkie przelewy są z automatu natychmiastowe 7 dni w tygodniu


@majortomajor: nie prawda. Na filipinach masz instapay ktore dziala jak eliksir express w polsce (z tym ze limit to 50k php na transfer, w polsce to chyba 200k pln na transfer) i pesonet ktore jest jeszcze wolniejsze od zwyklego przelewu w polsce, bo jest jedna sesja i przelew dochodzi na koniec dnia. tak jak w
  • Odpowiedz
@majortomajor: Kiedyś pogadałem z jednym gościem od bankowego IT i jego wersja jest taka, że bankowcy są przerażeni jakimikolwiek zmianami, zwłaszcza technicznymi i proceduralnymi do tego stopnia że nie robi się ich nigdy jeśli ich coś do tego nie zmusi.

Tworząc nowy system bankowy w kraju w którym go nigdy nie było, robi się to korzystając z aktualnych rozwiązań i system bankowy w Polsce powstał w latach 90 i dlatego tkwi
  • Odpowiedz
  • 22
bez sensu przykład. W stanach przelewy idą 3 dni robocze i co z tego?


@jakuba94: a w Afryce żyją bez dostępu do bieżącej wody. I co z tego? XD

Co to #!$%@? za argumentacja że gdzieś jest bardziej #!$%@??
  • Odpowiedz
@cebekk niechętnie to robię bo nie jestem z tego banku szczególnie zadowolony ale w Santanderze (zwykle konto bez bajerów) mam expres za darmo.

Natomiast to co mnie denerwuje, to jeśli puszcze coś "expresem" to później nie mam dla tej operacji funkcji wykonaj ponownie ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@majortomajor: Odpowiem Panu, koszty, wbrew medialnej nagonce, sektor bankowy w Polsce wcale nie jest w dobrej kondycji, gdyby było kilka lat bez nękania przez ustawodawstwo, to może ktoś by się skusił. I tak się w końcu to wydarzy, ale to raczej kwestia 5-10 lat niż 2. Na pocieszenie dodam, że Santander na zwykłym bezpłatnym koncie, ma bezpłatne przelewy express elixir.
  • Odpowiedz
@Semigod mam konto osobiste w Santanderze i fakt, ze ekspresy są za darmo, nie wiem czy jest limit, nigdy mi się nie skończył. Ale mam normalnie funkcje „wykonaj ponownie” przy ekspresach.
  • Odpowiedz