Wpis z mikrobloga

Codzienna dawka wpadek i absurdów dwóch ostatnich kadencji PiS.

Dzień 50: Włamanie na skrzynkę Dworczyka - afera mailowa i publikacja treści maili na rosyjskim Telegram (2021)

W rosyjskim serwisie Telegram pojawiły się materiały pochodzące rzekomo ze skrzynki pocztowej szefa KPRM Michała Dworczyka. Polityk potwierdził w oświadczeniu, że do włamania na jego konto doszło, jednak nie jest jasne, jakie dokładnie informacje zostały wykradzione.

Nieznani sprawcy włamali się na skrzynkę pocztową szefa KPRM Michała Dworczyka. Na jednym z kont rosyjskiego serwisu Telegram zaczęły się wówczas pojawiać pierwsze materiały mające rzekomo pochodzić ze skrzynki polityka.

„W związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na moją skrzynkę email i skrzynkę mojej żony, a także na nasze konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe” – oświadczył następnie Michał Dworczyk.

„Zważywszy na to, że informacje zostały opublikowane w rosyjskim serwisie społecznościowym Telegram oraz fakt, że przez 11 lat miałem zakaz wjazdu na teren Białorusi i Rosji jako osoba aktywnie wspierająca przemiany demokratyczne na terenie byłego ZSRR, traktuję ten atak jako jeden z elementów szeroko zakrojonych działań dezinformacyjnych zawierających sfałszowane i zmanipulowane informacje" – kontynuował Michał Dworczyk.

Na koncie w serwisie Telegram pojawiły się materiały mające rzekomo pochodzić ze skrzynki pocztowej Dworczyka. Jak czytamy, chodzi o CV dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk. Konrada Korpowskiego. Dokument, oprócz informacji o życiorysie wojskowego, które można bez przeszkód zdobyć w serwisach poświęconych wojsku, zawiera także dane o posiadanych przez wojskowego zaświadczeniach bezpieczeństwa.

Jak w swoim oświadczeniu przekazał Dworczyk, odpowiednie służby zostały powiadomione o sprawie. Polska Agencja Prasowa potwierdziła, że atakiem hakerskim zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

8 czerwca 2021 roku na koncie żony Michała Dworczyka na Facebooku opublikowano post informujący, że doszło do włamania na skrzynkę mailową jej męża. Podano tam link prowadzący do kanału na Telegramie „Poufna Rozmowa”. Przez następne miesiące publikowano tam wykradzione maile zawierające kulisy prowadzenia polityki przez otoczenie premiera Mateusza Morawieckiego. Polski rząd odmówił szerszego skomentowania sprawy twierdząc, że za atakiem stoją służby rosyjskie, którym nie należy pomagać w destabilizacji kraju. Nie potwierdził ani nie zaprzeczył prawdziwości korespondencji. Telegram ostatecznie na jego prośbę usunął kanał, a publikujący przenosili się na inne platformy, aż w końcu założyli stronę internetową, z której korzystają do dziś.

Treść maili:
Konsultacje rządu z Trybunałem Konstytucyjnym
4 lipca 2022 roku ujawniono maile ze stycznia 2019 sugerujące prowadzenie naruszających zasadę niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego konsultacji między Michałem Dworczykiem a prezesem TK Julią Przyłębską. Z treści wiadomości wynika, że Dworczyk odwiedził Przyłębską w celu omówienia zbliżających się w TK rozstrzygnięć. Szef KPRM wymienia w mailu trzy sprawy, podając daty, przewidywanych przewodniczących składu oraz szacowane koszty dla budżetu państwa w ważnym roku wyborczym.

Ustalanie przekazu w mediach publicznych
W styczniu 2022 roku opublikowano maile z 2018 roku z których wynika, że nieformalny doradca premiera Mariusz Chłopik miał prosić prezesa TVP Jacka Kurskiego i szefa „Wiadomości” Jarosława Olechowskiego o przygotowanie ataku na Sąd Apelacyjny w Warszawie, który przed wyborami samorządowymi w 2018 roku nakazał sprostowanie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nieprawdziwych wypowiedzi

Konflikt Mateusza Morawieckiego ze Zbigniewem Ziobrą
W listopadzie 2022 roku opublikowano maile pochodzące z września 2022, ujawniające głębokie konflikty w koalicji rządowej, szczególnie na linii Mateusz Morawiecki – Zbigniew Ziobro. Morawiecki rysował w nich scenariusz dymisji ministra oraz powołanie rządu bez Solidarnej Polski lub tylko z częścią jej posłów. Sugerował również, żeby po odebraniu Ziobrze kontroli nad prokuraturą, zając się finansami jego parti

Próba zaproszenia do KPRM Olgi Tokarczuk
W marcu 2023 opublikowano korespondencję ujawniającą, że premier i jego otoczenie planowali politycznie rozegrać dostanie przez Olgę Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka otwarcie deklaruje, że ma poglądy lewicowe, inne niż polski rząd.

Kwestia lojalności posłów względem premiera
W październiku 2021 roku opublikowane maile, w których Michał Dworczyk analizuje lojalność posłów względem premiera. Dworczyk skomentował listę z ich nazwiskami używając maksymy oddziałów Waffen: „Meine Ehre heißt Treue” („moim honorem jest wierność”.)

Źródło: https://www.wprost.pl/polityka/10455395/wlamanie-na-poczte-michala-dworczyka-wyciekaja-kolejne-dane-abw-bada-sprawe.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Afera_mailowa

Tag do obserwowania: #absurdypis

#pis #polityka #bekazpisu #wybory
#niebieskiepaski #rozowepaski #gospodarka #przedsiebiorczosc #rolnictwo
Olo22 - Codzienna dawka wpadek i absurdów dwóch ostatnich kadencji PiS.

Dzień 50: Wł...

źródło: Michal Dworczyk

Pobierz
  • Odpowiedz