Wpis z mikrobloga

Pytanie do ekspertów z #fotografia jakiś czas temu kupiłem Sony A6400 z obiektywem w zestawie i jestem totalnie niezadowolony, zdjęcia są nieostre, bez głębi, wyblakłe kolory, ze słabą ostrością oraz zbyt ciemne. Próbowałem różnych ustawień manualnych oraz auto i w każdym przypadku wygląda to źle. Zdecydowanie gorzej niż na telefonie. Czy zmiana obiektywu sprawia, że zdjęcia będą ostre i piękne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jeśli tak to jaki obiektyw możecie polecić? Tylko tak rozsądnie jeśli chodzi o półkę cenową.

s

#sony #aparat #fotografujzwykopem #fotografiaanalogowa #zdjecia
#pytaniedoeksperta #pytanie
tomosano - Pytanie do ekspertów z #fotografia jakiś czas temu kupiłem Sony A6400 z ob...

źródło: 20220213_155731

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@tomosano: do portretów mam 50sel18. ten z zestawu jest taki sobie.
Możesz też kupić np 50 2.2 z heliosa z adapterem i się pobawić. Albo super takumara.
W telefonach masz podkręcone kolory a obecnie i sztuczną głębię. Na tym z zestawu głębi nei zrobisz bo tam chyba f to 3.5 minimum
  • Odpowiedz
@tomosano: a mozesz powiedziec cos wiecej, jakie ustawienia (czas naswietlania, przyslona, ISO? w jakich warunkach robiles? Jaki masz wybrany punkt autofocus? Moze pokaz tez przykladowe zdjecie, z ktorego jestes niezadowolony. Pamietaj, ze telefony maja wgrany soft, ktory robi juz jakas obrobke kolorystyczna zdjec, przy aparacie niestety, albo stety musisz ja zrobic sam.
  • Odpowiedz
@tomosano żeby zdjęcia z aparatu wyglądały tak dobrze jak z telefonu to najlepiej żeby były robione w formacie raw i później obrobione w programie, bez tego nie da się tak przyjemnych dla oka zdjęć zrobić aparatem. Zdjęcia z aparatów jedynie pod względem ostrości, szumów i rozdzielczości są lepsze od tych z telefonów z względu na wielkość matrycy i jakość obiektywów, telefon braki w tych aspektach maskuje agresywną obróbką.
Kiedyś też myślałem żeby
  • Odpowiedz
@tomosano: no niestety to nie jest nic nowego, sporo ludzi próbuje swoich sił z pierwszym aparatem szukając czegoś lepszego niż telefon i odbija się od pierwszych rezultatów. Tak jak koledzy wcześniej wspomnieli - w znakomitej większości przypadków zdjęcie zrobione nowoczesnym smartfonem będzie wyglądać sporo lepiej niż nieobrobione zdjęcie z aparatu, bo tzw. fotografia obliczeniowa w smartfonach robi mnóstwo operacji i upiększeń na fotkach i w rezultacie użytkownik dostaje już przetworzone, "uładnione"
  • Odpowiedz
@tomosano: jeżeli kupiłeś używany to zresetuj aparat do fabrycznych, wybierz tryb w którym ustawiasz szybkość migawki, ustaw np 1/100s, ustaw ISO auto i max 800. Zrób fotkę i daj do oceny.
Mam jeden obiektyw w którym zacięła się przysłona, też robi tragiczne zdjęcia
  • Odpowiedz
  • 0
@markuzz Do tego będę potrzebował lightrooma i szybki kurs fotografii :)

Tak z ciekawości, ile czasu potrzeba na obróbkę jednego zdjęcia, tak średnio?
  • Odpowiedz
@tomosano: Pytanie czy zdjęcia zrobione A6400 oglądasz na ekranie telefonu, czy może aparatu?

Bo nie wierzę, że jest aż tak źle w stosunku do telefonu. Ten aparat posiada chyba najlepszą matrycę APS-C na rynku i jest ostry jak żyleta. W dodatku właśnie Sony dla mnie wręcz przegina z przejaskrawianiem kolorów, zielony to czasami wywala aż za nadto.

No i jeszcze jedno: o jakim typu zdjęcia mówisz? O zdjęciu wewnątrz pomieszczenia po
  • Odpowiedz
Tak z ciekawości, ile czasu potrzeba na obróbkę jednego zdjęcia, tak średnio?


@tomosano: Lightroom ma tryb automat i presety, to serio nie zajmuje długo.
  • Odpowiedz
Pamietaj, ze telefony maja wgrany soft, ktory robi juz jakas obrobke kolorystyczna zdjec, przy aparacie niestety, albo stety musisz ja zrobic sam.


@RabarbarowyRewolwer:

żeby zdjęcia z aparatu wyglądały tak dobrze jak z telefonu to najlepiej żeby były robione w formacie raw i później obrobione w programie, bez tego nie da się tak przyjemnych dla oka zdjęć zrobić aparatem


@hieronimgieroslawski

Panowie, chyba nie mieliście do czynienia z Fuji. Mam Xt2 i jpg
  • Odpowiedz
@markuzz Do tego będę potrzebował lightrooma i szybki kurs fotografii :)


Tak z ciekawości, ile czasu potrzeba na obróbkę jednego zdjęcia, tak średnio?


@tomosano: myślę że na początku obejdzie się i bez lightrooma, wystarczy dowolny darmowy edytor, ale nie da się zaprzeczyć, że lightroom dużo ułatwia i wygodnie obrabia się nim duże ilości zdjęć. W moim przypadku gdzie mam już porobione własne presety przygotowane pod konkretne zastane sytuacje (typu słoneczny dzień,
  • Odpowiedz