Wpis z mikrobloga

Po przebojach z #qnap i brakiem* możliwości dalszego rozszerzenia #nas pomyślałem, że tak zachwalany #truenas będzie moim wybawieniem. Dawno się tak nie zawiodłem - jakoś inaczej sobie to wyobrażałem.

Kto wymyślił system gdzie nie da się rozszerzyć pojemności po prostu dokładając dysk i dodać go do puli, tylko żeby to zrobić to trzeba dodać np. 6 na raz.

  • 22
  • Odpowiedz
  • 0
@widofmaker: tak, masz racje - skrót myślowy. Jestem niemal pewien, ze mój qnap pozwolił - miałem 3 dyski i dołożyłem 4. Chociaż zdaje mi się, że miałem 2 miałem dwa dyski i potem zmieniałem raid 1 na raid 5, przy okazji dwa dołożyłem?

  • Odpowiedz
  • 0
@Beekeeper: ło panie, to nie taka tania sprawa kupić sobie masę nowych dysków - tak sobie przeglądałem i teraz chyba najlepszy stosunek cena/TB mają chyba 8TB dyski.
Z tymi moimi 4tb dyskami planowałem raid-z2 (6 w sumie), z 12tb to musiałbym zrobić mirror albo raid-z1 na 3 dyskach pewnie bym zrobił.


RAIDz expansion will be a thing very soon

Soon™ - artykuł sprzed 2 lat (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@Qrystus: masz racje aczkolwiek tam tez nie jest tak hop siup. Wielkosc dyskow/partycji ma znaczenie, no i jest to platna opcja gdzie jak mniemam @sirgorn liczyl na darmowe. Trzeba bylo wczesniej pisac, mam nowy dysk 12TB na zbyciu :)
  • Odpowiedz
  • 0
@annotate: mhmm, jakoś do głównego nas bym się ich bał używać - ale jako drugi offline backup mogłyby posłużyć

@widofmaker no te 500zł nie zrobi dużej różnicy jeśli będę miał tą elastyczność (pewnie za rok jak będę potrzebował więcej miejsca dyski potanieją więc powiedzmy się zwróci), ale powiedzmy że za jakiś czas złożę drugą maszynę* jako backup offline (albo off-site) i będę musiał kupić nową lickę, ta?
  • Odpowiedz
  • 0
Teraz tez w sumie bede wymienial 12x22TB.


@widofmaker: a to już kompletnie inny świat () nie wiem chyba ostatecznie zostanę przy truenas, ale może zrobię dwa poole.
  • Odpowiedz
@sirgorn: aaa tam inny, ot powiedzmy ze z racji wykonywanego zawodu sporo podruzuje i wygodniej jest miec dostep do serwera niz targac dyski ze soba, a i gdy wyplywam na misje to podpinam dysk i przenosze co mi pasuje a nie na ostatnia chwile wszystko sciagam zeby nie moc po 30 dniach ogladac. Jak na nieszczescie misje sa troszke dluzsze niz 30 dni :)
  • Odpowiedz
@sirgorn: No i w dodatku najpierw muszą to wdrożyć w zfs, a potem jeszcze TrueNas też to musi zaimplementować w swoim sofcie.

Realnie pewnie trzeba zakładać wprowadzenie tego w openZFS w okolicach wersji 2.3, a potem jeszcze z pół roku zanim TrueNAS to wdroży u siebie.
  • Odpowiedz
@sirgorn: to są recertyfikowane dyski, raczej nie padają bez powodu i to nie są używki.
A ceny są takie że będzie Ciebie stać na wymianę dysku na nowy w razie padu - a paść może każdy, nowy, stary, drogi, tani...
  • Odpowiedz
  • 1
@annotate: wczoraj z ciekawości robiłem sobie taką 'symulacje' z tymi dyskami (jako drugi vdev, 4 + 2 parity) i wyszło 48TB w sumie - no nie musiałbym się przez chwilę ograniczać, to na pewno
  • Odpowiedz
@sirgorn: ja jestem świeżo po upgrade do 10TB w mirrorze a stare dyski mi zostały. Waham się jeszcze czy budować dla nich drugiego NAS na backupy czy używać ich tylko do backupów offsite i wywozić z domu.

Niecałe 4 lata temu kupowałem dyski 4TB w tej samej cenie co teraz te recertyfikowane 10TB... ;>
Jest jakiś strach ze te dyski są #!$%@?, ale znam kilko osób co kupiło i na razie
  • Odpowiedz
  • 0
@widofmaker pozwole sobie spytać się bezpośrednio - poszukuje pcie -> hba sas -> sata x8 i kompletnie nie wiem na co patrzeć, a jak coś na hamerykańskich forach polecają to jak sprawdzam to kosztuje po 2k xD

czego sam używasz?

Na alledrogo znalazłem jakieś SAS9211-8i, ale są "raid", a z tego co wyczytalem to potrzebuje IT, ta?
  • Odpowiedz
@sirgorn: wiec w sumie wyglada to tak.

Jezeli mialbys uzywac "system plikow" ZFS to ZFS bardzo lubi bezposredni dostep do dyskow. ZFS bardzo ale to bardzo lubi bezposredni dostep do dyskow z racji tego iz nie jest to tylko system plikow a takze manager volumenow. Ale to juz inna historia. W kazdym badz razie musisz dac ZFS dostep do dyskow w jakis sposob.

I teraz jezeli chodzi o karty LSI. Karty
  • Odpowiedz
@sirgorn:

@sirgorn: wiec w sumie wyglada to tak.

Jezeli mialbys uzywac "system plikow" ZFS to ZFS bardzo lubi bezposredni dostep do dyskow. ZFS bardzo ale to bardzo lubi bezposredni dostep do dyskow z racji tego iz nie jest to tylko system plikow a takze manager volumenow. Ale to juz inna historia. W kazdym badz razie musisz dac ZFS dostep do dyskow w jakis sposob.

I teraz jezeli chodzi o karty
  • Odpowiedz