Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mówi się że ludzie masowo przebranzawiaja się na IT, a ja patrzę na to z innej strony: dziwię się, że tak mało ludzi przebranzawia się na IT.

Jaki jest sens pracowania w tych wszystkich zwykłych pracach korpo gdzie zarabia się 3.5-4.5k ? Przecież tak pracuje tysiące ludzi w każdym znanym korpo.
Co oni mają w głowach, że jeszcze się nie przebranzawiaja? Lepiej rok pomieszkać z rodzicami zużywając oszczędności niż całe życie zapieprzać w tak bezsensownych pracach.

Mało było historii, ze ktos 2 lata po przebranzowieniu na Jave wystawia fakturę na 20k? Albo malo jest Juniorow zarabiający 6-7k na reke - przecież to jest więcej niż zarabia 80% ludzi w Polsce.

Sam zacząłem płatny staż w IT, bo potrzebowałem do studiów. A po pół roku już zostałem Juniorem.

Serio jak ktoś narzeka na biedę lub na swoje życie, a nie próbuje rękami i nogami dostać się do IT to chyba jest upośledzony. #takaprawda

A do wszystkich ludzi, którzy faktycznie myślą o przebranzowaniu - nie słuchajcie wykopkow - większość midow i seniorów chce żeby jak najmniej ludzi nowych dostało się do branzy: po pierwsze dlatego, że im mniej nowych ludzi w branży tym lepsze będzie dla nich wynagrodzenie za 2-3 lata, a po drugie zwalczaja sobie konkurencję.

Tylko w jednym wykopki mają racje: nie warto kupować tych wszystkich bootcampow i kursów, bo materiałów darmowych jest co nie miara, a jak samemu się czegoś nauczysz to lepiej będziesz to rozumiał.

Nie dajcie się zniechęcić komentarzami obecnych ludzi z branży dbających przede wszystkim o swój interes i swoją pozycję w przyszłości.

To, że chatGPT zastąpi programistów to też jest ściema - tylko drugiej strony barykady, nie programistów tylko frustratow, którym nie chce się uczyć, którzy może nawet myśleli o IT, ale okazali się leniwi i teraz próbują sobie wytłumaczyć, że nie zmarnowali sobie życia nie przebrazawiajac się.

Nie słuchajcie tych bredni, tylko wejdźcie sobie na pierwszy lepszy serwis z ogłoszeniami o pracę i zobaczcie że ten upadajacy rynek IT, ma tyle samo jak nie wiecej ofert niż inne branże.

Powodzenia Mirki, ściskać poślady i zapieprzać z nauką.

#pracait #programista15k #naukaprogramowania #pracbaza #linux #rozwojosobisty #rozwojosobistyznormikami



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 102
  • Odpowiedz
widziałem ostatnio na fb post ktos pyta się ile zarabia instruktor fitness ludzie piszą 200-300 zł za godzinę to standard. Dla seniora 200 zł to jest sufit w obecnych czasach i mowa o osobie która ma ponad 5 lat dośw., ukończone studia, dokształcanie się po godzinach z nowych frameworków. Skad ludzie mają hajs na najnowsze fury z salonu, mieszkania za bańkę? Młodzi ludzie po mieście jeżdzą w luksowych samochodach. Każdy jest programistą?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Dlaczego tak mało osób się przebranżawia? Bo to wbrew pozorom trudna branża, wymagająca ciągłego rozwoju, przesycona osobami na stanowiskach juniorskich.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: dobrze gadasz, najlepsze jest to jak ludzie sraja się na tych z IT, a przeciez droga wolna. Każdy kto ma ~100IQ (czyt. normalny człowiek), który ma odrobinę motywacji i zamiast siedzieć przed TV siądzie kilka h dziennie i się nauczy ma szansę, na jakiś tam odłam IT. Natomiast lepiej zamiast tego rzucać błotem.
Nie musisz urodzić się kobietą, nie musisz się urodzić synem lekarza czy prawnika, żeby dostać się do
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: It to branża mocno konkurencyjna mimo wielu odgałęzień.Gdyby jeszcze więcej osób postanowiło iść tą drogą to już w ogóle trudno by było znaleźć pracę na stanowisku juniora no i zależy też do jakiej odnogi It chcesz się dostać.Jeśli chodzi o programowanie to nie każdy się do tego nadaję,gdyż trzeba mieć odrobinę samozaparcia i chęci by się uczyć kodowania i żadne studia czy kursy programisty z ciebie nie zrobią jeśli programowanie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: w sensie 125 zł/h? To na tyle samo wystawia FV oskar w jakiejś pracy typu starszy tabelka painter, jednocześnie pisząc magisterkę.


@mirko_anonim: gdzie za wypelnianie tabelek dostajesz 125 zl/h?
serio, bo ja w warszwie pracuje, i wlasnie siedze przed excelem i mam jakies 60zl/h
  • Odpowiedz
@gharman: też mam takie wrażenie, ludzie w IT żyją w banieczce, że tylko oni dobrze zarabiają, a reszta gunwo. Może tak im lepiej bo mają przeświadczenie, iż są lepsi na tle społeczeństwa. Sam jestem w IT ale ogarniam jakoś rzeczywistość


@tentegotentego: ale ja wlasnie pisze ze w innych branzach sie slabo zarabia.... jestem z architektury i tutaj pensje sa mega slabe
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Kiedyś dostając pierwszą pracę po studiach ze spokojem można było dostać więcej niż średnia krajowa. Dzisiaj pewnie nadal są miejsca gdzie nadal jest to możliwe, ale nie jest to już reguła.

Inflacja i podwyżki w innych branżach wymuszone inflacją sprawiają że dzisiaj różnice w płacach między IT a innymi branżami się zacierają. Owszem, nadal jest całkiem nieźle, ale jeżeli dla kogoś motywacją jest wyłącznie hajs, to inne branże też mają
  • Odpowiedz
@gharman: Programiści odjechali o 100% od innych technicznych i około 200-300% od pozostałych branż. Jeszcze kilka lat temu programista zarabiał około 50% więcej od inżyniera z innej branży technicznej.

Obecnie jest przepaść, tak jak piszesz.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: no wlasnie w 2019 to bylo tak ze koledzy programisci zarabiali 50-100% wiecej. teraz zarabiaja 200-300% wiecej niz ludzie z mojej branzy.

jak bylo 50-100% wiecej to nie dzialalo tak na psychike, ale swiadomosc ze ktos w 2 godziny zarabia tyle co ja w 8 juz meczy

w mojej branzy podwyzka 1000zl po roku to jest sukces. a z it nieraz slysze o ludziach co majac 5-6k dostaja 100% podwyzki
  • Odpowiedz
@gharman: U mnie to wypada mniej więcej tak (przeciętnie):

2017: programista 11-12k na łapę, inżynier telco 7-8k (różnica ~50%)
2023: programista 18-20k na łapę, inżynier telco 9-10k (róznica ~100%).

Wymiatacz w telco ma max 15k, wymiatacz w IT przekracza z łatwością 30k. Tutaj nawet ponad 100% różnicy.
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak:
2017: programista 11-12k na łapę, inżynier arch 5-6k (różnica ~100%)
2023: programista 18-20k na łapę, inżynier arch 6-7k (róznica ~200%).

wymiatacz arch, kierownik projektow itp, bedzie mial moze 9-11k netto (bardzo rzadko), wiec do wymiatacza it dalej ponad 200%

( ͡° ʖ̯ ͡°)

wyjatkiem jest wlasna dzialanosc, tutaj sa architekci co zrobia 10-20k netto miesiecznie, ale to inna skala odpowiedzialnosci jak prowadzisz biznes i masz pracownikow.
  • Odpowiedz
@gharman: No niestety. W Polsce opłaca się tylko jedna branża bez pleców (IT). Jeśli masz plecy to standardowo prawnik, lekarz, polityk jest lepszy.

Co ciekawe w takim Zurychu programista ma tylko ~50% więcej od licealnego nauczyciela, w Polsce jest to 600%. Patologia.
  • Odpowiedz
@gharman @TypowyZakolak

Panowie, Wy patrzycie na ogłoszenia na jakimś NoFluffJobs albo justjoin.it i mówicie o stawkach które tam widzicie. Ale przypominam że wątek był na temat czy warto się przekwalifikować na IT, nawet niekoniecznie na programistę. Czy człowiek po przebranżowieniu dostanie (nawet w perspektywie 3-5 lat) pensje o których mówicie? Oczywiście jest to możliwe, ale jak bardzo prawdopodobne?

Rozjazd podczas pandemii rzeczywiście się wydarzył, wziął się głównie z tego, że firmy wprowadziły
  • Odpowiedz
Po prostu mówię że kiedyś było lepiej ;)


@Yaci: Na pewno? Bo według moich wyliczeń w IT odjechaliście innym branżom, patrz moja dyskusja z kolegą wyżej. W 2015-2017 zarabialiście dobrze, ale nie było aż takiego rozjazdu wobec IT a innych branż. Dopiero tak od 2-3 lat jest niesamowity rozjazd zarobków. Teraz po prostu nie opłaca się np. studiować czegokolwiek innego, niż IT. Dosłownie NIE OPŁACA SIĘ, a jeśli ktoś studiuje inny
  • Odpowiedz
Każdy młody w miarę możliwości powinien studiować informatykę i klepać kod.


Nie zgodzę się. Po pierwsze nie każdy się do tego nadaje. Na moim uniwersytecie ludzie którzy studiowali matematykę musieli zaliczyć kilka podstawowych przedmiotów informatycznych. I mieli z tym gigantyczne problemy. Umysły ścisłe nie potrafiły ogarnąć najprostszych algorytmów. Po drugie w firmach, w których pracowałem odrzucało się ponad 80% kandydatów (czasem nawet ponad 90). Ludzie byli i są potrzebni, ale skończenie informatyki
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @TypowyZakolak ja już nawet nie jestem juz programistą w NL(it ops) , pracuje w dużym korpo 95% zdalnie i w tym roku przebije 100k brutto (z bonusem) plus żona na 4/5 około 50-60k, co wrzuca nas w 1%top household income według CBS. https://www.cbs.nl/en-gb/visualisations/income-distribution
Oferty na programistów bez amsterdamu i Rotterdamu to mid do 70k (Tak wynika z ofert jakie dostaje) senior pewnie do 90k. Kontraktorzy potrafią że 150k
  • Odpowiedz
Nie zgodzę się. Po pierwsze nie każdy się do tego nadaje. Na moim uniwersytecie ludzie którzy studiowali matematykę musieli zaliczyć kilka podstawowych przedmiotów informatycznych. I mieli z tym gigantyczne problemy. Umysły ścisłe nie potrafiły ogarnąć najprostszych algorytmów. Po drugie w firmach, w których pracowałem odrzucało się ponad 80% kandydatów (czasem nawet ponad 90). Ludzie byli i są potrzebni, ale skończenie informatyki nie gwarantuje że się będzie w tym dobrym. Mam rozmowy z
  • Odpowiedz
Teraz po prostu nie opłaca się np. studiować czegokolwiek innego, niż IT. Dosłownie NIE OPŁACA SIĘ, a jeśli ktoś studiuje inny kierunek, np. mechatronikę, to po prostu marnuje czas na coś, co daje 30% zarobków IT na równorzędnym stanowisku.


@TypowyZakolak: uwazam tak samo, gdybym mogl cofnac czas to bym nie studiowal swoich studiow tylko informatyke
  • Odpowiedz