Wpis z mikrobloga

#inwestycje #inwestowanie #inwestujzwykopem #gielda #gpw #obligacje

Joł, robię risercz dotyczący obligacji korporacyjnych. Generalnie wydaje mi się to bardzo ciekawym instrumentem, ale w każdym artykule na ten temat trąbią żeby "UWAŻAĆ NA RYZYKO!!!"
Moje pytanie - czy w ciągu, idk, ostatnich 5 lat, jakakolwiek obligacja korporacyjna wydana przez kogokolwiek nie została wypłacona? Jeżeli tak, to czy były to jakieś gównofiremki oferujące totalnie legitne 15% #noscam, czy realne duże firmy co do których można było mieć rozsądne oczekiwanie że wszystko się uda a mimo to jebło?
  • 11
  • Odpowiedz
@bolidupsko: lepiej sobie akcje kup takiego asbis (zarabiaja w USD) czy innej spoleczki i kos dywdidende, a nie sie w gowniane obligacje ladujesz. Zwykle sa one drozsze nic zwykle kredo, wiec to nie swiadczy dobrze o firmie
  • Odpowiedz
@bolidupsko:

Moje pytanie - czy w ciągu, idk, ostatnich 5 lat, jakakolwiek obligacja korporacyjna wydana przez kogokolwiek nie została wypłacona?


To złe pytanie. Yield obligacji zależy bezpośrednio od tego, jak rynek wycenia ryzyko kredytowe. To wcale nie oznacza, że dana firma upadnie z dnia na dzień. Problem jest taki, że taka upadłość generuje olbrzymie straty.

Przykład:
Stopa odzyskania długu (nie pamiętam dokładnego określenia po polsku) kształtuje się na poziomie 30%, przy
  • Odpowiedz
  • 0
@Kayshi: jasne, tylko #!$%@?ąc od tego typu matematyki, takie chłopskorozumowe pytanie jest takie czy w ciągu ostatnich kilku lat emitenci tych obligacji TAK NAPRAWDĘ upadali z jakąkolwiek regularnością, i czy były to gównofiremki-wydmuszki czy realne firmy na których się można było przejechać
  • Odpowiedz
@bolidupsko: z tego co słyszałem to chyba dwa banki Czarneckiego nie spłaciły swoich obligacji. Mateusz Samołyk miał jakieś podcasty o obligacjach korporacyjnych, na co zwracać uwagę itd.
  • Odpowiedz
Moje pytanie - czy w ciągu, idk, ostatnich 5 lat, jakakolwiek obligacja korporacyjna wydana przez kogokolwiek nie została wypłacona?


@bolidupsko: bo to jest tak że długo długo wszyscy mogą być wypłacalni ale jak jebnie to się firmy mogą poskładać jak domino
  • Odpowiedz
@bolidupsko: Palikot całkiem niedawno xD a obligacje korporacyjne a dokładnie prawo w polsce ich dotyczące to Afryka. Strasznie dużo furtek do nadużyć. Lepiej się trzymać z daleka.
  • Odpowiedz