Wpis z mikrobloga

@GabrielAnon ja w tym tygodniu czytałem i rozkminialem o wojnach samnickich, wg legendy pewnego dnia obu konsulom przyśnił się ten sam sen, że wojnę wygra ten kto poświęci życie swojego wodza, więc konsul Publiusz Deciusz Mus wszedł bezpośrednio do walki, zginął a Rzymianie wygrali bitwę. Najciekawsze jest to, że po latach tak samo postąpili jego syn i wnuk, a bitwa gdzie zginął wnuk ostatecznie zakończyła trzecia wojnę i przypieczętowała podbój Samnitow
@GabrielAnon: Ja wczoraj akurat gadałem ze znajomą o tym, że Cyceron się ohajtał w wieku 60 lat z 15-latką, żeby zachować swój majątek. Wtedy małżeństwa z nastolatkami były na porządku dziennym, ale taka różnica wieku to już był hardkor i nawet Cyceron się tego wstydził. Ale zaraz potem i tak się rozwiedli ( ͡° ͜ʖ ͡°) A z innych rozkmin to zastanawiam się, czy Juliusza Gajusza Cezara
ja już za dzieciaka o tym rozmyślałem, i myślałem że jak dorosnę to założę jakiś obóz czy firmę gdzie na moim polu, będą ludzie spać w namiotach a ja będę ich uczyć jak być prawdziwym Rzymianem xd
Ja często rozmyślam, np. ostatnio rozkminiałem co by było gdyby Orestes nie odmówił nadania ziemi wojskom germańskim w Italii. Tak naprawdę to on sprawował władzę a nie jego trzynastoletni syn Romulus Augustulus.


@GabrielAnon: Wtedy to już i tak było po ptokach. Codziennie myślę o Rzymie i bardzo się tym interesuje. Przez zablokowanie reform agrarnych braci Grakchów Rzym wydał na siebie wyrok z odroczonym o kilka stuleci terminem wykonania. To był poczatek