Wpis z mikrobloga

Coraz bliżej święta i mam cichą nadzieje że historia się powtórzy, tym razem między żołnierzami ukraińskimi i rosyjskimi. Tylko tym razem nie posłuchają generałów skrytych w bunkrach i rozejm przerodzi się w zakończenie wojny.

24 grudnia 1914 roku rozpoczął się rozejm bożonarodzeniowy. Na zachodnim froncie, zwłaszcza w okolicach Ypres, żołnierze przerwali ogień i udekorowali okopy świątecznymi ozdobami. Tymczasowe zaprzestanie działań wojennych wychodziło najczęściej z inicjatywy żołnierzy i młodszych oficerów. W wielu miejscach między wrogimi oddziałami dochodziło do fraternizacji: rekruci wymieniali pozdrowienia, dzielili się jedzeniem, a nawet rozegrali mecz futbolowy. Porozumiano się także w sprawie zebrania ciał zabitych, które pozostawały na ziemi niczyjej.


https://twojahistoria.pl/encyklopedia/kalendarium/co-sie-zdarzylo-24-grudnia/

#wojna #pokoj #pacyfizm #ukraina #rosja #historia
TheLostVikings - Coraz bliżej święta i mam cichą nadzieje że historia się powtórzy, t...

źródło: rece-trzymajace-plakaty-przeciwko-wojnie-powiedz-nie-wojnie-pokoj-swiatuilustracja-wektorowadoodle_666729-23

Pobierz
  • 9
Coraz bliżej święta i mam cichą nadzieje że historia się powtórzy, tym razem między żołnierzami ukraińskimi i rosyjskimi. Tylko tym razem nie posłuchają generałów skrytych w bunkrach i rozejm przerodzi się w zakończenie wojny.


@The_Lost_Vikings: żartujesz, prawda? Tamta wojna była czymś zupełnie innym niż ta, która trwa teraz.