Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, potrzebuję porady w zakresie budowy #sieci domowej. Do domu, który kupuję będzie wciągnięty światłowód 1000/100 Mbps od Play i nie chcę brać od nich kolejnego wykastrowanego routera a jedynie prosty modem a resztę ogarnąć samemu w piwnicy w szafie serwerowej.

O ile część lokalną mam już rozpracowaną to wciąż brakuje mi na liście zakupów solidnego routera rack bez wifi (do tego planuję kilka AP Ubiquity), czy mielibyście coś godnego polecenia? Liczba portów ethernet nie gra roli, bo i tak będę potrzebował co najmniej 24-portowego switcha z PoE, ważne aby NAT działał szybko i miał wszystkie niezbędne oraz przydatne opcje konfiguracyjne. Bonusowe punkty za obecność drugiego portu WAN, abym mógł podłączyć modem LTE/5G z kartą SIM jako backup.

#siecikomputerowe #router
  • 14
@smk666: Jak coś rakowego to polecam:
1. Mikrotik - niszczy ceną, ale jak nigdy nie konfigurowałeś to sporo czasu zajmie nauka, nie ma gui jak w typowym routerze. Szybko działa i skonfigurujesz na tym najbardziej wymyślne rzeczy o jakich marzysz, za to przekierowanie portu i podstawowe rzeczy to przebijanie się przez dokumentacje, nie wyklikasz tego tak o. Natomiast jak masz opanowane to czadowo się sprawdzają, nawet te "mydelniczki" za 120 zł
@arasxdd:
Pierwsza opcja nie powinna być problemem, bo choć sieci nie są moją specjalnością to kopanie dokumentacji już tak. Obawiam się tylko, czy takiemu routerowi nie zabraknie zasobów jak pojawi się trochę więcej ruchu. Co do drugiej - dzięki za sugestię Drayteka. Vigor 2962 zdaje się odpowiadać na wszystkie moje potrzeby, szczególnie w zakresie dwóch WANów a cena jest jeszcze do przełknięcia.

Ogólnie to w sieci na start będą pracować:
-
@smk666: na Vigorze mam zestawionych 200+ userów i 8 VPN site2site i daje radę, maks obciążenie CPU nie przekracza 60%. Dla mnie minusem jest obsługa tylko 8 VLAN.
Przy takiej malutkiej sieci mikrotik też na pewno sobie poradzi, a będzie z połowę tańszy od drayteka. Ten model stawiam jak mam postawić rackowy: https://mikrotik.com/product/RB3011UiAS-RM Tam wszystko musisz samemu skonfigurować, trochę jakbyś stawiał router na Linuxie, więc możliwości konfiguracji ograniczone tylko przez twoją
Kup ER605 i po temacie


@MercedesBenizPolska:
W sumie to nic nie tracę z potrzebnych ficzerów w porównaniu do Drayteka, tylko jak z jego wydajnością? Jednak będę miał sporo ruchu w obydwie strony, bo oprócz użytkowników w domu będzie też wykorzystywana chmura lokalna na Synology. Dawno temu używałem Linksysa WRT3200ACM na openWRT i było gorzej niż na samym gigabitowym wazonie od UPC, CPU w routerze się nie wyrabiał.
Sprawdź, czy Synology ma obsługę wirtualizacji - mógłbyś sobie serwer tuya w kontenerku postawić, zawsze to oszczędność prądu.

@arasxdd:
A rzeczywiście, obecny 118+ nie obsługuje wirtualizacji (zresztą jest na nią dużo za wolny) ale planowany 923+ już ją obsługuje, świetny pomysł!

Współczuję z cat.6A, zarabianie tego to dramat :D polecam keystony Alantec, 25zł / szt ale jeszcze jako tako da się to zarobić

No niestety, jak już mam kuć ściany i
Jak kabel będziesz potrzebował to daj znać, mam na niego czadowe ceny


@arasxdd:
Pewnie w przyszłym roku, bo wprowadzimy się nie prędzej niż przed świętami. Całe szczęście domek kompaktowy to poza odcinkiem do furtki i garażu przebiegi będą max po 15-20 metrów, choć ziarnko do ziarnka i pewnie w całości z 300 metrów się uzbiera jak już rozrysuję wszystko na miejscu. Z kolei przebiegi zewnętrzne będą cat 6 bo na co
Za samo branie usług od tych szmaciarzy powinno się batożyć.


@brokenik:
Przykro mi, że masz takie doświadczenia.

Ja akurat z nimi problemów nie mam a mam od lat telefon w Play i kablówkę/internet pod obecnym adresem w UPC - ot, dostawca jak każdy inny, ani na plus ani na minus. W domu, który kupujemy (małe miasteczko) po położonym światłowodzie nikt inny nie świadczy dostępu o takiej prędkości a ogólnie cała konkurencja
po położonym światłowodzie nikt inny nie świadczy dostępu o takiej prędkości


@smk666: Dlatego że te prędkości w ofercie to jest ściema do kwadratu. O czym mam nadzieję, że się przekonasz.
Dlatego że te prędkości w ofercie to jest ściema do kwadratu. O czym mam nadzieję, że się przekonasz.


@brokenik:
Od lat mam jeszcze z czasów UPC 1 Gbps/40 Mbps, światłowód do słupka na ulicy i od słupka do wazonu DOCSIS, nie narzekam ani na prędkość ani na dostępność łącza, wnerwia tylko blokowanie sporej części ustawień na tym ich routerze.

Nie czytałem jeszcze umowy na światło FTTH ale w obecnej mam zapis,
Pobierz smk666 - >Dlatego że te prędkości w ofercie to jest ściema do kwadratu. O czym mam na...
źródło: Zrzut ekranu 2023-09-19 161036
@smk666: Ja nie mam problemu z UPC ani z nikim innym. A jeśli nazywasz operatorów którzy Ci dostarczają 300Mbit i nazywasz ich januszexem.. no cóż. To ty będziesz mieć problem nie ja jak wysyca się porty na OLTcie i będziesz mógł sobie składac reklamacje a oni będą mieć to literalnie w dupie. Zapis który czytasz tak naprawdę powoduje że zamiast 1Gbit możesz mieć 400Mbit i to tylko i wyłącznie do serwera