Wpis z mikrobloga

Ok, wiec postanowilismy z zona sprzedac dom i kupic wiekszy. Moi rodzice z Polski chca nas wspomoc wysylajsc £20k. Pytanie, jak to zrobic, zeby nie bylo dziwnych akcji z podatkami, czy pytaniami z banku w Anglii, czy gdziekolwiek indziej. Mial ktos podobna sytuacje?

#uk #neruchomosci #darowizna
  • 18
  • Odpowiedz
@VinnieP: Normalnie, przelewm bankowym swift. Czemu miałyby być jakieś dziwne akcje? Po prostu złóż w Polsce deklarację i wykaż darowiznę, a w UK normalnie zadeklaruj u prawnika, że część kapitału na dom pochodzi z darowizny od twoich rodziców. Ja dokładnie tak zrobiłem, kwota była nawet nieco większa.
  • Odpowiedz
  • 0
@chemik_kieszyk:

No ok, ale zalozmy jak tato przesle mi ze swojego banku do mnie na mojego cinkciarza to tacie nie dowala prowizji za przelew?

Pieniadze pewnie jednak przekazemy na remont, wiec w Anglii nie bedziemy nic deklarowac.

Czyli, musze wypelnic tacie/sobie ten drunk na polska darowizne (nie ma limitu kwot, prawda?) i przesle na swifta, cinkcistza czy cos. I tyle?

Dziękuję mirek
  • Odpowiedz
  • 0
@romek898:

Dzieki mirek.

Wszystko spoko, fajnie, ze legalnie. Teraz pytanie, czy nie bedzie z tego jakies prowizji 2.9% dla banku. A jesli bedzie, to jak to.ominac.
  • Odpowiedz
@VinnieP: Tak, tyle. Prowizja zależy od banku, z którego wyjdzie przelew. Przeważnie banki mają % wartości przelewu, ale z górnym limitem prowizji (np. 100 lub 200 zł, niezależnie od kwoty nie zapłacisz więcej), ja akurat żadnej nie płaciłem, przy czym funty kupiłem na platformie walutowej swojego banku w Polsce i wysłałem na swoje konto w UK.
Nie musisz tego deklarować w UK, bo ta darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce, przy czym
  • Odpowiedz
czy pytaniami z banku w Anglii, czy gdziekolwiek indziej.


@VinnieP: Pytania i tak będą.
1. Darowizna w PL, z konta rodziców przelewem, na konto twoje w PLN. Zgłoszenie darowizny do US na druku SD-Z2.
2. Transfer pieniążków do UK. Revolut czy czym tam chcesz.
3. W rubryczce o pochodzenie pieniędzy na wkład własny piszesz skąd tam masz hajs (oszczędności, spekulacje, handel narkotykami, itp) i dodajesz darowizna.
3a. I teraz czekasz aż
  • Odpowiedz
  • 0
@GregPelka:

Czemu ten kraj jest tak #!$%@?%#&, ze urzednik zawsze sie musi do czegos #!$%@?. Co go to odchodzi, ze rodzina wysyla pieniadze synowi za granice?!

Chyba najpiej wybrac pieniadze tacie i kasa w kieszen I zrobic dwa kursy samolotem.

Pieniadze I tak by poszly na remont, a nie wklad wlasny, wiec bank nie musialby tych pieniedze zauwazyc.

No, ale jesli zrobie, jak napisales, to musze zalozyc konto polskie online. Bylby
  • Odpowiedz
urzednik zawsze sie musi do czegos #!$%@?.


@VinnieP: Nie #!$%@? się jak to zgłosisz

Co go to odchodzi, ze rodzina wysyla pieniadze synowi za granice?!

Urzędnika w PL to #!$%@? o ile to zgłosisz.
Urzędnika w UK cholernie ciekawi czy mama przypadkiem baronem narkotykowym tudzież bossem Al-Ka’idy nie jest, stąd #!$%@?ą się do braku wyciągów.
  • Odpowiedz
  • 0
@GregPelka:

Czyli uzupelnic druk w Polsce i przeslac kase z konta taty na moje angielskie.

Tyle? W pierwszych postach jakis mirek podlinkowal stronke, gdzie HRMC odpowiadalo, ze nie ma zadnego podatku itd. Nikt sie nie skarzyl na Bank. Takze jesli kase wykorzystamy na remonty, to sie nie powinni #!$%@? c chyba. Moze akurat Ty miales pecha?
  • Odpowiedz
@VinnieP:
1. Darowizna z PL konta taty na twoje konto w PL.
2. Zgłoszenie tego od razu do US. Można przez internet.
3. Ty sobie sam przesyłasz hajs z PL do UK
4. Jeśli kasa na wkład własny pochodzi z darowizny, jak w moim przypadku - #!$%@?ą się.
Jeśli na wkład własny masz, a darowiznę chcesz przeznaczyć na remont to ich to #!$%@? :)
  • Odpowiedz
  • 0
@GregPelka:

Super, dziękuję Panie mirek. :)

Nie mam polskiego konta. Da sie tak zrobic, zeby z konta polskiego taty wyslac na polskie konto mojej zony i ona wyslala na moje konto angielskie, albo bezposrednio z konta taty polskiego wyslac na moje konto angielskie ze zgloszeniem tego w US?
  • Odpowiedz
Da sie tak zrobic, zeby z konta polskiego taty wyslac na polskie konto mojej zony i ona wyslala na moje konto angielskie, albo bezposrednio z konta taty polskiego wyslac na moje konto angielskie ze zgloszeniem tego w US?


@VinnieP: Łoo panie! Pewnie się da. Ale pewnie potem urzędas powie, że się nie da xD
Żona odpada - od darowizny od teściów jest podatek.
A darowizna bezpośrednio na konto w UK zupełnie
  • Odpowiedz
  • 0
@GregPelka:

Ok, wiec musze zalozyc konto internetowe (Milenium?) na 5 minut i przelac tam 100tys, zeby za 5 minut z tego konta poprzez Cinkciarza, SWIFT, czy cos tam (tego w ogole nigdy nie ogarnialem) na konto angielskie.

Mieszkam na wyspach 15 lat i jednak ciagle mam zero zaufania do polskich urzednikow. Ostatnio oczywiście jest problem z wyrobieniem paszportu dla dziecka...
  • Odpowiedz
Ok, wiec musze zalozyc konto internetowe (Milenium?) na 5 minut i przelac tam 100tys, zeby za 5 minut z tego konta poprzez Cinkciarza, SWIFT, czy cos tam (tego w ogole nigdy nie ogarnialem) na konto angielskie.


@VinnieP: tak, a co? XD
Zwykly przelew będzie drogi. Albo cinkciarz, albo inny allior kantor albo revolut.

Co do paszportu, to jak dzieciak ma pl obywatelstwo, to można online złożyć wniosek. Jak ma >5 lat
  • Odpowiedz
  • 0
@GregPelka:

Angielski paszport, polski dowod. Na stronie bylo napisane, ze mozna online. Okazuje sie, ze nie do konca.... bo Pan urzdnik mowi, ze nie i #!$%@?.

W kazdym razie. Chyba zeobimy tak, ze zrobimy dwa kursy samolotem, zeby przeleciec po 10tys funtow jednorazowo. Z tevp co czytalem, to tego sie nie deklaruje.
  • Odpowiedz
Angielski paszport, polski dowod


@VinnieP: Jak ma PL dowód, to ma PL obywatelstwo. Powinno dać radę online. No ale sam wiesz, jak z tym betonem bywa.

W kazdym razie. Chyba zeobimy tak, ze zrobimy dwa kursy samolotem, zeby przeleciec po 10tys funtow jednorazowo. Z tevp co czytalem, to tego sie nie deklaruje.


Na bogato xD
  • Odpowiedz