Wpis z mikrobloga

Przede mną pierwszy sezon grzewczy pompą ciepła i mam pytanie jak ogrzewać. Czy lepiej zakręcać grzejniki na noc czy po prostu wyłączać pompę. Ona pobiera więcej prądu przy takim włączaniu i wyłączaniu? Przy ekogroszku po prostu zakręcałem grzejniki bo wyłączając całkowicie grzanie na noc zauważalnie więcej pobierało węgla kiedy włączałem piec rano co jest logiczne bo aby nagrzać ponownie wodę musiał chodzić dłużej aby osiągnąć temperaturę. Drugie pytanie o krzywe grzewcze. Instalator wytłumaczył mi to po łebkach i nadal nic nie wiem. Nie mam żadnego czujnika temperatury w domu więc skąd ona będzie wiedzieć czy ma jeszcze dogrzać czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czytam na necie o tym ale w każdym artykule jest reklama więc zbytnio nie ufam co oni tam piszą.

#pompaciepla
  • 9
@nietopies: wyłączać na noc? Bez sensu przy pompie ciepła.
Przy większych mrozach pompa nie wyrobi z ogrzaniem domu w takim cyklu. Jest dobierana do pracy 24h/dobę.

Krzywe - masz czujnik w jednostce zewnętrznej i to wystarcza.
Jak masz w domy za ciepło to obniżasz krzywą, jak za zimno, podwyższasz.

Nie kombinuj, niech pompa chodzi tyle ile chce. Najwyżej przykręcaj kaloryfery w sypialni.
@nietopies: Ja bym pompy nie wyłączał, z resztą ja nic nie przykręcam, ustawiam temperaturę i w nic nie ingeruję, tylko ja nie mam grzejników a podłogówkę.
@nietopies: to nie jest piec na węgiel i śmieci. Tam już nie dogrzejesz segregowanymi. Wszelka ingerencja może skończyć się źle.
Jeżeli zakręcisz grzejnik i schłodzisz pokój to on się też nie nagrzeje od razu i jeszcze pompa będzie miała dziwne dane o temperaturze.
@nietopies: swoją drogą masz pompę a nie masz w pomieszczeniach albo chociaż jednym termostatu?

To przy pelleciaku mam termostat z wyświetlaczem, mogę ustawić harmonogramy itp. Pytaj instalatora sprzedawcę, bo moim zdaniem to jest must have.

Skąd teraz ma pompa wiedzieć kiedy grzać a kiedy nie, skoro nie ma skąd pobrać temperatury jaka panuje w ogrzewanych pomieszczeniach.

PS. krzywe grzewcze zostaw sobie na później, najpierw poznaj jak wszystko działa w oparciu o
Skąd teraz ma pompa wiedzieć kiedy grzać a kiedy nie, skoro nie ma skąd pobrać temperatury jaka panuje w ogrzewanych pomieszczeniach.


@badyl: ma brać temperaturę z zewnątrz i do niej dopasowywać grzanie wg krzywej grzewczej. Niema wtedy zwłoki i momentu bezwładności
@magicznyfred: Ja mam gruntówke Vaillanta od tego roku. podłogówkę +3 grzejniki (1 w lazience i 1 w pomieszczeniu, bo nie bylo miejsca na podlogówkę) i sterownik na parterze. Krzywą ustawiłem na raziena 0.15 + adaptacyjna jest - ale to chyba jak adaptacyjna to te moje ustawienie 0.15 jest pomijane.