Wpis z mikrobloga

Pomóżcie nagłośnić. Wrzuciłem u siebie na FB i parę znajomych się dowiedziało, że by sobie nie zagłosowało, więc warto puszczać dalej.

NAWET MILION OSÓB W POLSCE MOŻE NIE BYĆ WPISANYCH DO REJESTRÓW WYBORCZYCH LUB MIEĆ PROBLEM Z ODDANIEM GŁOSU — upewnij się, że możesz głosować!

Wykop - klik.

Tylko osoby ze stałym meldunkiem w miejscu zamieszkania mogą być spokojne o swoje uczestnictwo w wyborach, ale i tak warto sprawdzić, czy na pewno jesteśmy wpisani do Rejestru Wyborców.

- PRZYPOMINAJKA JAK TO DZIAŁA -

W Polsce w trakcie wyborów masz przypisany konkretny lokal, w którym musisz oddać głos i jest on dobrany do Twojego miejsca zameldowania — konkretnie zameldowania stałego (a nie tymczasowego). Być może ta informacja wydaje się oczywista, ale jest coraz więcej głosów w internecie, które pokazują nam, że wcale tak nie jest.

- SPRAWDŹ, CZY NA PEWNO JESTEŚ W SPISIE -

Sprawdź swoje miejsce głosowania np. na stronie mObywatel (w aplikacji mobilnej nie działa!), a jeśli nie korzystasz z internetu do załatwiania spraw urzędowych, sprawdź w swoim urzędzie gminy, czy i gdzie jesteś dopisana/y.
Jeśli nie jesteś wpisana/y do rejestru, albo Twoje przypisane z góry miejsce do głosowania Ci nie odpowiada, musisz ZMIENIĆ MIEJSCE GŁOSOWANIA.

- NIE POMYL SIĘ -

Powyższe jest bardzo ważne, ponieważ będziesz mieć kilka opcji do wyboru m.in.:
1. Zmiana obwodu głosowania.
2. Dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców — tego NIE wybieraj.
Jeśli wybierzesz to drugie, będziesz musieć udowodnić, że mieszkasz w danym miejscu i wysłać w tym celu odpowiednie dokumenty (np. umowę najmu, własności mieszkania, faktury za media itp.), a następnie czekać na ich sprawdzenie i odpowiedź urzędnika. To nie jest coś, czego potrzebujesz.

Wybierz opcję ZMIANA MIEJSCA GŁOSOWANIA lub ZMIENIĆ OBWÓD GŁOSOWANIA i po prostu wskaż najbliższy adres do miejsca, w którym chcesz zagłosować — czy to miejsce, w którym tymczasowo mieszkasz, czy rodzinny dom, do którego wrócisz na wybory, czy adres hotelu, czy znajomych, u których akurat będziesz w weekend wyborczy.

NIE WSZYSCY O TYM WIEDZĄ — UDOSTĘPNIJ

Wiele wpisów w social mediach pokazuje, że nie wszyscy o tym wiemy, dlatego podziel się tą informacją z innymi, żebyśmy wszyscy mogli skorzystać z naszego prawa do głosowania

Pro-tip: możesz pominąć krok ze sprawdzaniem, gdzie jesteś wpisana/y i od razu zmienić miejsce głosowania

iskra-piotr - Pomóżcie nagłośnić. Wrzuciłem u siebie na FB i parę znajomych się dowie...

źródło: 382711923_6555498341183968_4056917662599356255_n

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
  • 84
@iskra-piotr: Dzięki, niedawno wybudowali nową szkołę niedaleko mnie i zmienił się obwód. Gdyby nie ty to pewnie z przyzwyczajenia poszedłbym do nie tego miejsca co trzeba ()
  • Odpowiedz
@iskra-piotr:

Jeśli wybierzesz to drugie, będziesz musieć udowodnić, że mieszkasz w danym miejscu i wysłać w tym celu odpowiednie dokumenty (np. umowę najmu, własności mieszkania, faktury za media itp.), a następnie czekać na ich sprawdzenie i odpowiedź urzędnika. To nie jest coś, czego potrzebujesz.


Nie jest to prawda. Dopiero co zmieniałem miejsce głosowania tą metodą. Robiłem to osobiście, a nie przez internet. Niedawno zmieniły się zasady. Wyglądało to tak:
Ja: Dzień
  • Odpowiedz
@iskra-piotr: ile trwa taka zmiana miejsca głosowania, bo wysyłałem tydzień temu i dalej mam status "wysłany" ( ͡° ʖ̯ ͡°)?

Ehh, nieważne. To tak świetnie działa, że status wysłany, ale inna komisja już przypisana. Czyli działa, ale tak na 30% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@iskra-piotr a jak to jest w przypadku gdy nie wiem gdzie będę w dniu wyborów? Na przykład mogę cały dzień spędzić w delegacji w innym mieście ale dowiem się o tym dzień przed wyborami, jak mogę wtedy oddać głos?
  • Odpowiedz
  • 1
@iskra-piotr mój znajomy podczas jednych wybór miał problem, bo przeprowadził się, więc zmienił swój adres zamieszkania. Pani w urzędzie wymeldowała go, ale zapomniała zameldować, choć powiedziała, że to zrobiła. Znajomy był w obu punktach i go nie było, polecono mu do urzędu jechać. Pojechał, a tam 50 osób z tą samą sprawą xD Dlatego polecam ogarnąć wcześniej
  • Odpowiedz