Wpis z mikrobloga

Pytanko do inwestujących (FIRE itd) mam rozkminione jak inwestować w VWRA LN ETF ACC i P500 GR ETF ACC przez IKE
+ do tego polskie obligacje w PKO.

Co dalej, jaka książka mnie może przygotować do rozsądnego inwestowania w spółki dywidendowe i analizy firm?

Mam wrażenie że większość strzela po prostu w jakąś popularną firmę zamiast sprawdzić sytuację finansową.

inb4 wiesz już wszystko - nie chce robić 70% ETF i 30% obligacje. Wystarczy że kiedyś ktoś zacznie abusować mechanizm ETFów lub same firmy wystawiające ETF zrobią bańkę na firmach wchodzących w skład funduszu

70% części akcyjnej portfela chciałbym rozłożyć na 50/50 etfy i akcje kupione detalicznie.
#ksiazki #inwestowanie #gielda
  • 8
@Vateusz23: i co, ostatecznie 4mln przed emeryturą mam trzymać i zawierzać jednemu Vanguard VWRA? Brzmi strasznie
Obligacje kupuje w detalu bo mam kapitalizację i brak wahań kursu dla stabilizacji 30% - w portfelu akcyjnym mogę sobie trochę dokupić obligacji USA indeksowanych na giełdzie
same firmy wystawiające ETF zrobią bańkę na firmach wchodzących w skład funduszu


@dzem_z_rzodkiewki: VWRA pokrywa 90-95% spółek światowych pod względem kapitalizacji w które można inwestować.
Czyli co uważasz, że Vanguard zrobi bańkę na całym świecie? Może jest to duży fundusz ale bez przesady.

Poza tym jak sobie kupisz akcje jakiejś znanej firmy to i tak będzie ona wchodziła w skład tego ETFa.

Dodatkowo

VWRA LN ETF ACC i P500 GR ETF
P500 wchodzi w skład VWRA więc dlaczego chcesz tak robić?


@Asceus: p500 ma duuuużo mniejszy total expense ratio (0.05% vs 0,22%), obstawiam też dalszą hegemonię USA.
Myślisz że zamiast VWRA powinienem kupić emerging markets? No ale co z developed markets poza USA? Chyba VWRA jest najłatwiej dokupić

Nie wiem jak miałbym rozdzielić p500 od world index - najłatwiej będzie po prostu proporcje P500 i VWRA ustalić i odjąć część P500 w
p500 ma duuuużo mniejszy total expense ratio (0.05% vs 0,22%), obstawiam też dalszą hegemonię USA.


@dzem_z_rzodkiewki: No dobra, tylko jeśli tak obstawiasz to po co Ci w takim razie droższy VWRA?
Albo nie jesteś w pełni przekonany co do USA i jednak chcesz mieć dywersyfikacje albo jest to bez sensu.

Nie wiem jak miałbym rozdzielić p500 od world index


@dzem_z_rzodkiewki: Przez IKE nie da rady (pomijając bezsensu składanie z wielu
Albo nie jesteś w pełni przekonany co do USA i jednak chcesz mieć dywersyfikacje albo jest to bez sensu.


@Asceus: czemu dywersyfikacja jest bez sensu? dzięki trzymaniu różnych rzeczy jak będę powoli wyciągał kase to mogę zacząć od instrumentów które są według mnie przewartościowane
IKE to będzie tylko <20% oszczędności bo niestety limity roczne tylko na mnie i żone

Wiem ze w teorii mogę kupować all world w nieskończoność i zamknąć