Wpis z mikrobloga

Planuję kupić RTX 4060 Ti, dlaczego ograniczenie szyny do 128 bit jest czymś złym? Rozumiem, że ograniczana jest w ten sposób przepustowość ale jak to realnie wpływa na wydajność? Są na YT populistyczne filmy, że nie sprawdza się to w 4K, ale wydaje mi się, że już nawet przy rozdzielczości 1440p, dochodzi do ograniczeń ze względu na wydajność karty, a nie szyny pamięci. Zakładam, że w NVIDII pracują eksperci i w R&D wyszło, że zastosowanie takiej szyny nie wpłynie na wydajność. Argumentuje to tym, że finansowo nie opłacało im się robić super wydajnej karty po to by potem ograniczyć ją przez przepustowość szyny i sprzedawać ograniczony produkt. Druga sprawa jaki to ma wpływ na RESIZE BAR?
#pcmasterrace
  • 9
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: Tranzystorów się nie wsadza tylko trawi bezpośrednio w krzemie. Przygotowanie masek do fotolitografii jest tak drogie, że bardziej się opłaca zrobić jedną "top" i kastrować układy żeby je pozycjonować taniej, niż robić różne. Poza tym część układów sama z siebie wychodzi sekcjami wadliwa. Wtedy się wadliwe sekcje wyłącza i sprzedaje jako niższy model.
  • Odpowiedz
@pietryna123: Jak to się realnie ma do obniżenia przepustowości szyny? Nadal nie zaprzecza to mojej tezie, że przy rozdzielczości 1080p/1440p szyna 128 bit nie powoduje wąskiego gardła. Nikt nie kupuje takiej karty do 4K i wydaje mi się, że za 5 lat w grach nie dojdzie do ograniczeń ze względu na przepustowość szyny?
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: To, że pewnie tak naprawdę to nie jest żadna szyna 128bit tylko dublet 2x64bit co może oznaczać, że po prostu brakuje części układów, które są w wersji opisanej 256bit albo 320/384bit (cokolwiek tam teraz jest podawane w tym wierszu tabelki). Ogranicza wydajność współbieżną.

Ogólnie te parametry podawane przez producentów to takie tanie chwyty nie mające wiele wspólnego z realną wydajnością i tylko benchmarki mogą coś powiedzieć.

Mało tych masz w
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: 128bit nie jest niczym złym w tej nędznej karcie xD
Po prostu 256 w 3060ti to był przerost formy nad ilością ramu. Z drugiej strony jak się 8gb nie zapchało i nie przesadzało z suwakami to nawet dało się w 4k pograć bardziej komfortowo od radeonów z 12gb ram.
  • Odpowiedz
@Hakunamatata57: posiadam ją w drugim kompie. ja uważam że to jest ok karta, ale #!$%@? wyceniona. w guardians of galaxy w 4k z dlss quality wszystko na max z RT miałem około 45-60fps
tyle że ja ją kupiłem za 1545zł, w takiej cenie to wychodzi mi świetny Fps/$ . na plus też zużycie prądu tylko 160W.
a ngreedia tak ją wykastrowała, żeby inne droższe modele się lepiej sprzedawały. po prostu.
  • Odpowiedz
Zakładam, że w NVIDII pracują eksperci i w R&D wyszło, że zastosowanie takiej szyny nie wpłynie na wydajność. Argumentuje to tym, że finansowo nie opłacało im się robić super wydajnej karty po to by potem ograniczyć ją przez przepustowość szyny i sprzedawać ograniczony produkt


@Hakunamatata57: Nvidia by nigdy czegoś takiego nie zrobiła ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz