Wpis z mikrobloga

Planujemy kupno domu w stanie surowym zamkniętym, mam 2 pytania ...:

1. Pytałem inwestora o rozwiązanie jakie będzie zastosowane w budowanym domu, jeśli chodzi o komin do ogrzewania piecykiem. Otrzymałem odpowiedź: W budynku jest zastosowany komin wentylacyjny czterokomorowy, jedna komora przeznaczona jest do podłączenie pieca gazowego. Wkład montuje instalator pieca gazowego we własnym zakresie - koszt od 300 do 600 zł. Nie ma komina systemowego na paliwa stałe. Co o tym myślicie? Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Nie znam się na tym kompletnie ????

2. Inwestor robi zmiany trochę odbiegające od projektu, m.in. dał belkę w domu zamiast ściany nośnej, aby salon był połączony z kuchnią. W takiej sytuacji będzie wymagane nowe pozwolenie na budowę czy wystarczy że projektant wyrazi na to zgodę?

#budownictwo #budujzwykopem #budujzchaferem #budowadomu #remontujzwykopem #remont
  • 18
Inwestor robi zmiany trochę odbiegające od projektu, m.in. dał belkę w domu zamiast ściany nośnej, aby salon był połączony z kuchnią. W takiej sytuacji będzie wymagane nowe pozwolenie na budowę czy wystarczy że projektant wyrazi na to zgodę?


@jtomek1: to już śliskie jest. Wyliczenia na belkę są? Kierownik się podpisał pod tym?

u mnie belka 4m długości zastępująca ścianę nośną to kloc betonu 25x 45cm zbrojona 6x16mm dołem i 4x16 górą.
  • 0
@Bad_Wolf: no właśnie zadałem pytanie inwestorowi czy otrzymamy od projektanta dokument, gdzie zatwierdzi zmiany w projekcie, tak aby nie było problemu z późniejszym otrzymaniem pozwolenia na użytkowanie. Otrzymałem dziwne info, że jeżeli będą to zmiany nieistotne, które nie będą wpływały na zmianę wydanych warunków zabudowy to projektant wyda taki dokument.

Tyle ... że to oni budują ten dom, nie ja ¯\(ツ)/¯ więc nie wiedzą czy wprowadzają zmiany istotne czy nieistotne? Kupując
@jtomek1: tu nawet nie chodzi czy to istotne odstępstwo, bo chyba nie ale o wykonanie tego elementu

napisałem jaki kloc betonu, i ilością stali wyszedł aby pozbyć się ściany w dokładnie takim samym miejscu ¯\(ツ)/¯
masz gwarancję, że to policzył ktoś a nie zrobili samowoli i uj wie jak i co tam jest zrobione

ja bym zapłacił komuś za weryfikację projektu, stanu faktycznego, i jakości wykonania

jakaś super oferta na to,
  • 0
@Bad_Wolf: lokalizacyjnie nam pasuje, ogólnie mało jest domów parterowych na sprzedaż w stanie surowym zamkniętym, a nie za bardzo chcemy bawić się w budowę :/ Oferta nie najgorsza, patrząc na obecne ceny ...
Wymagać podpisu projektanta i kierownika budowy? Chce mieć podkładkę :)
a nie za bardzo chcemy bawić się w budowę :/


@jtomek1: ale masz kontrolę nad stanem faktycznym a tu nie sprawdzisz wielu rzeczy

fundamenty nie masz pojęcia jak zrobione, jak zaizolowane
jak porobione zbrojenia

powiem tak, zainwestuj w inżyniera niech to sprawdzi i najlepiej kogoś z daleka bez lokalnych układów
1. Pytałem inwestora o rozwiązanie jakie będzie zastosowane w budowanym domu, jeśli chodzi o komin do ogrzewania piecykiem. Otrzymałem odpowiedź: W budynku jest zastosowany komin wentylacyjny czterokomorowy, jedna komora przeznaczona jest do podłączenie pieca gazowego. Wkład montuje instalator pieca gazowego we własnym zakresie - koszt od 300 do 600 zł. Nie ma komina systemowego na paliwa stałe. Co o tym myślicie? Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Nie znam się na tym
koszt od 300 do 600 zł. Nie ma komina systemowego na paliwa stałe. Co o tym myślicie? Czy takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Nie znam się na tym kompletnie ????


@jtomek1:
Rurę spalinowo-powietrzną do kotła gazowego do 20kW możesz puścić poziomo przez ścianę, zazwyczaj jest to tańsze niż pchanie jej do komina (metr rury lub kolanko to 200zł).

Do komina też można wsadzić, ale jak planujesz wentylację mechaniczną to lepiej całkowicie
  • 0
@eeemil: planuję kocioł gazowy, więc komin chyba i tak się przyda ( ͡º ͜ʖ͡º)
@ksiak jw. kocioł gazowy.

Najbardziej mnie ten projekt stresuje chyba, żeby potem ktoś mi nie wpadł z nadzoru ... ://
w. kocioł gazowy.


@jtomek1: po co? Nowy ciepły budynek, nie masz przyłącza. Nie ma sensu najmniejszego zwłaszcza biorąc pod uwagę plany na przyszłość które zakładają uwolnienie cen gazu oraz dodatkowe opłaty za produkcję co2. Spalając gaz produkujesz CO2. Gaz ma sens jak masz przyłącze, wtedy to najtańsza opcja zrobienia ogrzewania i na tym się zalety kończą.
  • 0
@ksiak: kocioł gazowy cenowo raczej tańszy niż pompa ciepła, nie chcę pójść z torbami na tym etapie. Gaz jest już na działce. Z czasem pewnie zainwestuję w pompę ciepła, ale na tym etapie raczej małe prawdopodobieństwo.
kocioł gazowy cenowo raczej tańszy niż pompa ciepła


@jtomek1: w zakupie i instalacji.

Gaz jest już na działce


@jtomek1: no i? Przyłącza nie masz, projekt trzeba, plus przyłącze.