Wpis z mikrobloga

Witam. Mój ogród wygląda tragicznie i czeka mnie praca ciężka jak nieszczęście. Prostokąt o wymiarach 14m x 8.3m. Na dłuższym boku między początkiem, a końcem jest spad około 70cm w stronę domu, a może i więcej, szczerze mówiąc to dokładnie nie mierzyłem.

Plan mam następujący: Przy budynku pogrzebię trochę szpadlem, żeby upewnić się jak idą rury kanalizacyjne. Wiem, że nie ma tam na pewno kabli, ani rury od gazu. Jak już się do tego dokopię, wtedy wymienię część kanalizacji, która odchodzi od mojego domu na nowe, zrobię nową studzienkę itd, wg planu.

Następnie chcę wyrównać ogródek. W związku z tym wynajmę na kilka dni jcb 8008 cts (zdjęcie 1) (900kg koparka która spokojnie przejdzie przez drzwi. Do tego JCB HTD5 (zdjęcie 2), żeby wszystko wywozić przed dom.

Jako, że na 3 bokach ogrodu mam płot, który oddziela mnie od sąsiadów, mam plan, żeby zostawić tam około 40cm od płotu tak, jak jest, żeby się nie zawaliło i zabezpieczyć to za pomocą tzw. podkładów kolejowych (zdjęcie 3).

Całość ma być mniej więcej tak jak na zdjęciu 4.

Kilka pytań do ekspertów:

1. Czy ktoś kopał za pomocą takiej małej kopareczki i czy daje ona radę?
2. Ile dni może zająć równanie taką koparką, dla kogoś średnio ogarniętego. Podobno 2, więc myślałem o 4 dniach wynajmu ;)
3. Lepiej zaopatrzyć się w jakiś budżetowy niwelator laserowy czy wziąć jednak np. boscha i sprzedać po skończeniu prac?
4. Kłaść siatkę przeciwko kretom? Końcowa wersja projektu to trawa w rolkach.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i pomysły.

#diy #narzedzia #budownictwo #uk
  • 6
  • Odpowiedz
@Sztachuk: Zacznij od uzyskania pozwolenia na te prace, z tego co ja rozumiem po szybkim googlowaniu to jest wymagane do takich prac jakie chcesz przeprowadzić.

In the UK, planning permission is generally required for any development that alters the external appearance of a property or its use. DIY garden projects, from building structures to landscaping changes, fall under this umbrella.
  • Odpowiedz
@Slawkus_86: ja googlowałem nieco dłużej. Ogrodzenia nie ruszam, więc nie potrzebuję na to zezwolenia. Usuwam mniej niż 1 metr wysokości ziemi więc pozwolenie w moim counsilu nie jest wymagane. Muszę jedynie powiadomić wodociągi, kiedy i dokładnie jakie pracę będę wykonywał, oraz porozmawiać z sąsiadami, a to już załatwiłem. Co do domku nardzędziowego, szklarni czy nawet tarasu (do 20cm wysokości) również nie potrzebuję zezwolenia.
  • Odpowiedz