Wpis z mikrobloga

Marsz ILU serc - analiza

Przytłacza mnie ilość kłamstw, oszustw i manipulacji w tej kampanii wyborczej. Wszyscy się w tym prześcigają, a ja zwykle nie mam sił ani ochoty tego weryfikować. Jednak ciśnienie skoczyło mi do zenitu, gdy zobaczyłem rozbieżności w liczbie uczestników marszu tzw. "miliona serc". Władze Warszawy (czyli Trzaskowski z PO) mówi o "ponad milionie", Kaczyński o... 60 tysiącach. Proopozycyjny Onet mówi o 600-800 tys - ma nawet swoje "wyliczenia": artykuł na Onecie

Więc ja, domorosłymi sposobami, postanowiłem sprawdzić, to co da się sprawdzić.
1. Patryk Jaki wrzucił screeny z telewizji pokazujący puste ulice wokół placu Ronda Radosława, pisząc że jest tam góra 90-130 tys. osób:
tweet Jakiego
Biedak nie zauważył, albo nie chciał zauważyć, że pochód wciąż podążał ulicą Jana Pawła II:
tweet PolandOnAir
2. Przeanalizujmy zatem te zdjęcia. Zwłaszcza to drugie jest cenne:
- wg Google Map plac Ronda Radosława ma średnicę 120 metrów, co daje całkowitą powierzchnię 11.310 m2.
- wg zdjęcia marsz widoczny jest do wysokości Ronda ONZ 2.6 km dalej, ale zapewne idzie jeszcze dalej Świętokrzyską, gdzieś do Marszałkowskiej + 700 metrów, razem 3.3 km.
- szerokość ulic i możliwość poruszania się jest różna, a na trasie są też liczne przeszkody, które nie pozwalają zajmować cały czas całej szerokości ulicy. Załóżmy, że przeciętnie będzie to 25 metrów, co daje 82.500 m2
3. Razem powierzchnia zajmowana przez marsz to 93.810 m2. Skąd Onet wziął 350.000 m2 ? Doprawdy trudno zgadnąć - Onet tego nie podaje.
4. Onet przyjął, że na 1m2 przeciętnie znajdują się 2 osoby. To trochę zawyżone. Moim zdaniem, na podstawie zdjęć z wnętrza marszu, nie było tam aż takiego tłoku. Gęstość zmienia się też oczywiście wraz z odległością od czoła pochodu, w tym wypadku - wraz z odległością od placu. Nawet, jeśli jednak przyjąć 2 osoby na metr kwadratowy, to frekwencja wyniosła ok. 190 tys. osób. Dużo więcej niż chciałby PiS, dużo mniej niż chciałaby opozycja. Choć moim zdaniem, liczba 1-1.5 osoby na m2 (średnio na całej długości marszu) jest bliższa prawdzie.
5. Wniosek: wszyscy kłamią, a zwycięży ten, kogo kłamstwo zyska więcej zwolenników.

#marszniepodleglosci #bekazlewactwa #bekazpisu #bekazpodludzi #polityka
  • 15
@GajowyBoruta: ciekawa koncepcja, ale mocno się #!$%@?łeś w obliczeniach na samych szerokościach ulic. Napisałeś o 20 metrach, a tam jest średnio 3 x tyle (3 pasy samochodowe w każdą stronę + szeroki pas torów tramwajowych + chodniki. Największe zwężenie marszu było na relatywnie wąskiej Świętokrzyskiej, ale nawet tam będzie ok. 30 metrów.
Były oczywiście miejsca wyłączone (ogródki, trawniki otoczone płotami, etc.), ale w każdym zwężeniu także zagęszczenie ludzi było sporo większe,
@GajowyBoruta: Masz www.mapchecking.com narysuj sobie i zobacz ile wyjdzie.
Nawet waląc na #!$%@? to co widać na zdjęciu ze śmigłowca (czyli tłum do pajaca, bo dalej nie widać), bez jakiegoś specjalnego obrysowywania całej ulicy wychodzi spokojnie 178.606 m2. Dalej masz tam suwaczek i w zależności od liczby osób od razu pokazuje:

Osób na m2 -> frekwencja
1,0 -> 178.606
1,5 -> 267.908
2,0 -> 357.211
2,5 -> 446.514
3,0 -> 535.817
Napisałeś o 20 metrach, a tam jest średnio 3 x tyle (3 pasy samochodowe w każdą stronę + szeroki pas torów tramwajowych + chodniki. Największe zwężenie marszu było na relatywnie wąskiej Świętokrzyskiej, ale nawet tam będzie ok. 30 metrów.


@BlogoslawionyTwarozyc: Po pierwsze napisałem o 25 metrach a nie o 20. Czasami jest więcej, czasami mniej (np. Świętokrzyska ma przeciętnie 18, a nie 30). Przepraszam, ale twierdzenie o "przeciętnie 60 m szerokości"
@gato:
bazując na tej informacji (źródło - dotyczy innej manifestacji):

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak jeszcze podczas sobotniego marszu podał, że brało w nim udział 240 tys. osób. Jak to obliczono? – Przyjmujemy, że na manifestacji stacjonarnej trzy–cztery osoby przypadają na 1 mkw. powierzchni, a podczas marszu od jednej do dwóch – tłumaczy „Rzeczpospolitej".


przyjmując nawet Twoją powierzchnię i 2 osoby/m2 wg Twoich szacunków mamy 357 tys. osób, która to
@GajowyBoruta: Moja powierzchnia jest zapewne zaniżona, bo nie obrysowałem wszystkiego, bo całości nie było widać na zdjęciu na którym bazowałem. Do tego nie bawiłem się w jakieś szczegółowe odwzorowanie ulic. Nie mówiąc już o tym, że zapewne były strefy o większym zagęszczeniu niż 2 os/m2.

Zresztą podałem kilka wariantów i zaznaczyłem, że to nie całość, bo nie mam danych. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że wyliczenia w pierwotnym poście są nierealne.

No
@gato: Ja tylko zauważę, że Onet znalazł aż 350 m2, po których miała się przemieszczać manifestacja i przyjął dla niej średnio 2 osoby/m2, czyli jak śledzie. Nawet sam podałeś liczbę 2 razy mniejszą.

Bez względu czy to było 300 czy 500k to robi jednak lepsze wrażenie niż zamknięta impreza dla wybrańców w spodku.


Wrażenie tak, ale pompowanie liczby uczestników to już raczej wrażenia negatywne. Tak czy inaczej - wszystko rozstrzygnie się
@GajowyBoruta: Lepiej zainteresuj się frekwencją konwencji konfederacji w katowickim spodku xD

Typowy konfiarz to dzban, ktory na niczym sie nie zna i zachowuje się jak nastolatek xD