Wpis z mikrobloga

#apple #macbook
Cześć, mój obecny laptop niestety już dogorywa i czas mu na emeryturę.
No i stoję przed wyborem odpowiedniej wersji Macbooka, budżet myślę że około 10 000. Zastosowanie: programowanie (głównie crossplatformówki), no i typowe prywatne byle co. 14 cali wydaje mi się ideolo, zwykle 1 monitor podpięty, choć dobrze było mieć w zapasie wygodną opcje na drugi. Który wariant byłby najlepszy:

Pro M1 Pro, 1 TB, 16 GB RAM,

Pro M2 Pro, 512 GB, 16 GB RAM,

Pro M2 (bez Pro), 512 GB, 24 GB RAM (13,3 cala)


Byłem zdecydowany na tego M2 Pro, bo jest po prostu najnowszy i w teorii bym miał najdłużej spokój, ale coś zacząłem czytać i przewijają się artykuły, gdzie piszą, że M1 Pro wydajniejszy, ma szybszy odczyt/zapis itd. Choć nie wiem na ile to prawda, a jeśli tak to czy tylko benchmarkowa, czy faktycznie jest różnica. Na plus dla M1 Pro też że w tej samej cenie jest 2x bardziej pojemny dysk, choć nie mam problemu, by trzymać część danych w razie co na zewnętrznym dysku, czy w chmurze.

M2 zwykły, to trochę na doczepke, bo jednak chciałbym ekran 120 Hz i 14 cal. Choć touchbar jest nawet fajny (mam go w służbowym Macbooku na M1), no i waży te 200 gram mniej.
  • 6
  • Odpowiedz
  • 0
@MannaR:
Pro M1 Pro, 1 TB, 16 GB RAM <- To szedłbyś najprędzej w tę wersje?

Dla mnie to trochę mindfak, że niby M1 Pro jest i wydajniejszy, i ma bardziej pojemny dysk, i jeszcze jest kapkę tańszy.
Aż mi się włącza detektor spisków, że Apple zrobi kiedyś jakiś downgrade w kolejnych update'ach systemu lub po prostu będzie dążyć do jak najszybszego ucięcia wsparcia tych modeli, bo po prostu wyszły za
  • Odpowiedz
@Gedovius: tak, te dyski to spory fail Apple.
Dlatego ja wziąłem opcję M2 z 1TB

a to

Pro M1 Pro, 1 TB, 16 GB RAM

wygląda dobrze, choć wersje M1 problemu z SSD nie miały i spokojnie możesz oszczędzić na dysku trochę, np. 512 wziąć albo nawet 256, a dołożyć RAM, 32GB jak starczy budżetu.
  • Odpowiedz
  • 1
@thority:
Dla tych chipów Pro, minimum to właśnie te 512 GB, a wydaje mi się że te 250 GB, to też ciut za mało, żeby nie irytować się częstym usuwaniem reflektów z buildów czy jakichś syfów z Xcode'a :)

Jeszcze poczytam o tym M2 Pro z 1 TB, bo wtedy cena skoczy o jakieś 3 tysiące więcej i tu już byłby bardziej nawet problem ideologiczny niż budżetowy, żeby najzwyklej nie dać
  • Odpowiedz
@Gedovius: wymieniłem właśnie M1 na M1 Pro i jeśli nie potrzebujesz maks wydajności to ja bym szedł w wersje bez pro.

Wydajności tam jest sporo, temperatury niższe, lżejszy, mniejszy.

Zostawię sobie tą 14 ale jakbym miał drugi raz kupować to pewnie poszedłbym w air 16/512
  • Odpowiedz