Wpis z mikrobloga

Mozazaury to rodzaj potężnych jaszczurek, według nauki największych w historii. Były oczywiście różne gatunki, które znacząco różniły się wielkością, najmniejsze mierzyły około trzech metrów długości, największe mogły osiągnąć nawet 17 metrów. Wagowo przyjmuje się, że mogły mieć od 7 do 15 ton. Morski jaszczur miał podobno kształtem przypominać dzisiejsze warany, był to jednak kształt bardziej wydłużony i opływowy. Swoje ofiary połykał w całości, elastyczne ścięgna sprawiały, że mógł pochłaniać sporej wielkości zdobycz taką jak ówczesne rekiny, oprócz tego nie gardził też rybami czy ptakami. To, czego nie potrafił strawić, "wypluwał". Mozozaury oddychały powietrzem atmosferycznym. Ich czas przypadł w okresie późnej kredy(71-65 milionów lat temu). Ich szczątki odnaleziono na terenach obecnej Europy, Ameryki Północnej i Afryki. Skamieniałości odnaleziono choćby na terenie Polski.

#necrobook #wymarlegatunki #mozazaury
Loskamilos1 - Mozazaury to rodzaj potężnych jaszczurek, według nauki największych w h...

źródło: mosasaurus3_8967

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Loskamilos1 Niesamowite, jakie zwierzęta zamieszkiwały nasza planetę, a może tak na prawdę to była ich planeta?
Ja od zawsze byłem ciekawy Megalodonów i ich potencjalnego przetrwania do dni dzisiejszych ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Loskamilos1: dlaczego dinozaury wodne też wyginęły? Akurat nie ten ale inne żyjące na takich głębokościach, że nic im ze spadku temperatury bo i tak głęboko jest zawsze zimno, może nie miały co jeść bo tak się zmienił łańcuch pokarmowy?
Poza tym mózg mnie boli gdy widzę ilustracje przestawiające te największe dinozaury, które są wielkości domów czy bloków. Jak to możliwe i po co, co ta natura xD
  • Odpowiedz