Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Nie rozumiem jak ludzie są w stanie przeżyć i nie zdechnąć z głodu/nudów w Polsce za minimalną...

Mam 27 lat, mieszkam sam w mieście wojewódzkim i zarabiam około 10k netto na umowie o pracę. Czy dużo czy mało nie mi oceniać, ale wiem że do klasy średniej nie należę.
Miesięczne wydatki:
1) Klitka 45m2 w kredycie z rachunkami = 2500
2) Raty 0% na sprzęty typu telefon, telewizor, laptop itd = ~1000
3) Stałe opłaty typu abonament SIM, subskrypcje = 200
4) Jedzenie i artykuły ze sklepu (ani najtańsze ani najdroższe, często z kuponów) = 1500
5) Wyjścia do knajp, pyszne, alkohol (zależnie od miesiąca)= ~300
6) Wszystkie koszty związane ze zwierzakiem = 300
7) Wszystko niestandardowe czyli wydatki na lekarzy, fryzjera, leki, ciuchy, ubezpieczenia, akcesoria/naprawy w domu itp = ~1000
8) Transport (autobusy, taxi) = 300
9) Oszczędności = ~1000
10) Hobby i zainteresowania = 500

W takim zestawieniu zostaje mi w miesiącu wolnych jedynie jakieś 1,5k, na jakiś tani samochód z salonu (wraz z utrzymaniem) już mnie nie stać, na wakacje szkoda mi pół roku odkładać i wychodzić na zero, na większe mieszkanie nawet nie mam co liczyć przy aktualnych cenach. Jedynie co mi pozostaje to odkładać na jakieś nieprzewidziane większe wydatki typu prywatnie zęby.

Stać mnie na to, żeby siedzieć w domu i wegetować w swoich potężnych czterech ścianach, zero przyjemności z życia. A i pół kraju chce mi jeszcze #!$%@?ć większe podatki bo jestem obrzydliwym bogolem #!$%@? mac

#pieniadze #finanse #gorzkiezale #przegryw #jakzyc



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 16
@mirko_anonim: Te 1,5k które ci zostaje i 1k które przeznaczasz na oszczędności to tak naprawdę 2,5k PLN wolnej gotówki kolego. Jeśli je przeznaczysz do spłacenia tych rat 0% to masz już 3,5k PLN gotówki co miesiąc. Jak sobie ponadpłacasz kredyt za chatę to spadnie ci do jakichś 1000 PLN to będziesz miał już 5k PLN wolnej gotówki co miesiąc.

Popracuj nad redukcją kosztów stałych i cash-flow poprawi ci się od razu.
wykopowa szkoła ekonomii xd nadpłacać kredyt 0% o jak kisnę xdddddddddd i zamiast tego oszczędzać na "czarno godzine" jak stara baba z powiatowej i na końcu jedynie inflacja to zeżre xd


@JanRouterTrzeci: Nie ma to jak #!$%@?ć cały cash flow na bieżące raty 0%, potem być #!$%@? z roboty i płakać że nie masz z czego spłacić rat, albo że wolno ci idzie odkładanie mimo zarabiania 10k netto.

Najpierw poduszka finansowa
@mirko_anonim: Właśnie odkryłeś że ludzie na uopie to biedole. Brawo. Dodam tylko że jeśli zarabiasz 10k netto sredniomiesicznie przez cały rok to znaczy że pracodawca ponosi za ciebie miesięczny koszt 19 tys złotych. Super niskie podatki #!$%@? xd Jak przejdziesz na b2b i ryczałt 12% to zarobisz z tego 15k netto.
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): > Nie ma to jak #!$%@?ć cały cash flow na bieżące raty 0%, potem być #!$%@? z roboty i płakać że nie masz z czego spłacić rat, albo że wolno ci idzie odkładanie mimo zarabiania 10k netto.

Najpierw poduszka finansowa na 3-6 miesięcy życia trzymana na koncie oszczędnościowym żeby zawsze była gotowa do akcji, potem zakupy konsumpcyjne, nigdy odwrotnie, bo nawet gdy nie ma odsetek to jesteś
Czy gdzieś napisałem, że nie mam poduszki? Przeżyłbym pół roku odpuszczając jedynie najmniej potrzebne wydatki.


@mirko_anonim: Spoko, odpisywałem koledze wyżej, cieszy mnie że masz poduszkę finansową, możesz więc przejść spokojnie do etapu spłacania zadłużenia.

Po drugie raty to jedynie 10% mojego dochodu, nawet gdybym je nadpłacił co mi to zmienia?


Zwiększa ci to dochód rozporządzalny o 10%, ludzie się cieszą z podwyżki o 3-5% a tobie 10% przecieka przez palce.

Nadal