Wpis z mikrobloga

Jaki darmowy program do edycji wideo? Jest tego trochę, a mi zależy głównie na:

1. Ma działać płynnie na słabszym sprzęcie (np. mój sprzęt nie wspiera 4K 50fps i nawet na CPU tnie).

2. Czasu kodowania nie przeskoczę, u mnie godzinny film 4K 50fps kodował się kilka dni (faktycznie dłużej, bo laptop się wyłączał z przegrzania, ale go przedmuchałem i na razie jest ok). Ale jeśli czegoś nie trzeba ponownie kodować, to chciałbym, żeby program po prostu zrobił COPY, a kodowane ponownie powinny być jedynie jakieś przejścia, zmienione fragmenty, itd.

3. Żeby nie było ograniczeń typu nie wyeksportujesz filmu do 4K.

Mam do zmontowania kilka filmów z kamerki sportowej, które leżą i coś trzeba z nimi zrobić. Dotychczas kombinowałem z Avidemux (usuwanie zbędnych fragmentów, łączenie plików), Audacity (cenzura, kopiując "czysty" fragment w "brudne" miejsce i używając efektów przejść), czasem Kdenlive (niestabilny i nieintuicyjny kombajn, który nic nie ma).

Bardzo podstawowa edycja, bo raz, że sprzęt słaby, dwa, że brak czasu i materiałów do produkcji.

Bardziej zaawansowanej edycji planuję dopiero się uczyć w przyszłości.

W przypadku tych filmów, co leżą, jest problem, że:

- kamerka nie zaczaiła, że jest obrócona - oczywiście można odpalić hex edytor i zmienić orientację (co mi się udało), natomiast prawdopodobnie trzeba też zamienić kanały dźwięku (tego jeszcze nie weryfikowałem) i gdybym miał robić to ręcznie, to jest trochę zabawy

- cięć jest dużo, bo albo czymś nie chcę się chwalić, albo są postoje, albo kamerka się zawiesiła - i dobrze by tam wstawić efekty przejść (gdybym robił to ręcznie, potem sklejając w Avidemux, to dużo dużo zabawy)

- jakieś efekty w ciekawych miejscach, napisy (co też wymaga ponownego enkodowania takiego fragmentu)

#wideo #filmowanie #gopro #programy #pytaniedoeksperta #montaz
  • 5
  • Odpowiedz