Wpis z mikrobloga

Liczę na to, że nowy rząd wprowadzi rekomendację PKW z zeszłego roku na zmianę liczby mandatów w okręgach. Dzięki temu za 4 lata będzie sprawiedliwiej i wyludnione wioski nie będą mieć tak dużego wpływu na skład Sejmu jak obecnie.

PKW argumentowała, że z powodu zmiany liczby mieszkańców kraju należy zmienić liczbę posłów wybieranych w poszczególnych okręgach. Te kwestie są opisane w załącznikach 1 i 2 do Kodeksu wyborczego. Zdaniem PKW "aktualny podział na okręgi wyborcze określony w załącznikach do ustawy narusza przepisy Kodeksu wyborczego


https://konkret24.tvn24.pl/najnowsze/wybory-parlamentarne-2023-wybory-rowne-i-proporcjonalne-w-21-okregach-naruszona-norma-przedstawicielska-st7329754

#wybory #pkw #polityka
R187 - Liczę na to, że nowy rząd wprowadzi rekomendację PKW z zeszłego roku na zmianę...

źródło: m29072365,OKREGISEJM

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@R187 Ktoś powinien zrobić zestawienie ile byłoby mandatów i dla kogo przy aktualnych wynikach.

Można zakładać, że wschodnie okręgi tracą mandat pisowski, na rzecz zachodnich opozycyjnych. A jednak np. w okręgu kieleckim (zmiana z 16 mandatów na 15) ostatnim mandatem był opozycyjny.

Niestety nie mam czasu, ale jak ktoś ma to niech woła!
  • Odpowiedz
@R187: tak małe okręgi "7 mandatowe" w proponowanej wersji to byłaby tragedia. Tu trzeba większej redakcji.

Dziś mamy jeden " mandatowy okręg. Lewica miała w nim 9.41% i 0 mandatów.
  • Odpowiedz
@R187: ale te liczby mandatów nie powinny być ustalane odgórnie, tylko przeliczane proporcjonalnie po ustaleniu liczby ważnych głosów w każdym okręgu
  • Odpowiedz
@R187: otóż to. W tym roku de facto babcie i dziadkowie glosowali na dwie ręce na pis za swoich rówieśników co padli na covida, a janusze i grażyny wybierali pis za swoje dzieci, które wyjechały do miasta wojewódzkiego i nawet jak tam zagłosowały, to nadal liczyły się do liczby mandatów w okręgu pochodzenia.
  • Odpowiedz
@R187: TLDR; żadna róźnica
A ja policzyłem i tak to wygląda (przed => po).
Proszę zauważyć, że owa mapka ma błąd, Warszawa powinna mieć 20 =>21 mandatów

Pis: 194 => 196
Koalicja Obywatelska: 157 => 156
Trzecia Droga: 65 => 64
Lewica: 26 => 28
Konfederacja: 18 => 16
  • Odpowiedz
@samarin nie jestem do końca przekonany czy zrobić dokładnie jak pkw rekomendowalo, ale na pewno trzeba dopasować to do aktualnej liczby mieszkańców
  • Odpowiedz
@samarin: To jest ciekawe możesz się podzielić obliczeniami? Przed wyborami był wywiad z jakimś profesorem co liczył ten efekt w 2015 i w 2019 i wtedy mu wyszło, że PiS zyskał odpowiednio 1 i 2 mandaty i teraz efekt szacował na więcej bo ubyć powinno głównie w bastionach PiS. Aczkolwiek prawda jest też taka, że Warszawa powinna zyskać znacznie więcej ze względu na głosy z zagranicy.
  • Odpowiedz
@szejsetdwajsciaczy po prostu miałem kody do stosowania metody dhaundta na podstawie wyników. Wyniki per okręg wyborczy w formacie csv są na stronie. Żeby policzyć te zmiany pozmieniałem liczbę mandatów w poszczególnych okręgach.
  • Odpowiedz
@R187: przede wszystkim to trzeba zmienić dhondta na coś bardziej proporcjonalnego. Nie może być tak, że partia która nie zdobywa większości głosów ma większość mandatow. Jest to niedemokratyczne
  • Odpowiedz