Wpis z mikrobloga

W ramach ciekawostki - znajomy brał teraz BK2% w aliorze. Średnie zarobki mu wyszły 3330 netto (<26 r.ż. a więc cały czas na pit zero) dostał 250 tys w aliorze. Wkład 180k, cena nierucha 430k, Kraków.

Decyzja przyszła w niecałe półtorej miesiąca. Oferta własne M w wielkim mieście II gdyby ktoś myślał że nie ma zdolności warto próbować do Aliora bo w niektórych bankach stwierdzili że w ogóle nie ma zdolności (!) PKO BP ~170k a MBank poniżej 150k.

#nieruchomosci #kredyt2procent #kredythipoteczny
  • 61
  • Odpowiedz
  • 13
@wjkp Rata wyszła 1100zł, za tyle nie wynajmiesz nawet pokoju w Krakowie, sam sobie odpowiedz co lepsze. Na jego miejscu bym robił to samo.

W 2025 minimalna to będzie 4k na rękę, myślę że to udźwignie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@JohnShelby Połowę miał swoją, połowa od rodziny
  • Odpowiedz
@wjkp: 1250 PLN raty, a minimalna od stycznia 2024 to będzie 3200 netto, zostaje 2k na jedzenie i rachunki. Gdzie widzisz problem? Za 1250 to teraz ciężko jest wynająć pokój w Krakowie a tu chłop ma swoje własne mieszkanie xD
  • Odpowiedz
@tuzq rata 1100 ale musiał wydać 180k na wkład własny.
A mógł to 180k na obligacje wrzucić albo lokatę na 7% i miałby z tego 1000 zł miesięcznie odsetek.
  • Odpowiedz
Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy o Bezpiecznym kredycie 2 „dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych”. Przepis ten banki interpretują bardzo dosłownie. W treściach umów o Bezpieczny kredyt zamieszczają zatem zapis, z którego wynika, że opóźnienie w spłacie raty skutkuje utratą prawa do dopłaty za dany okres.

Jeśli więc spóźnisz się z płatnością danej raty choćby jeden dzień, bank nie doliczy do niej dopłaty, a Ty będziesz
  • Odpowiedz
  • 11
@PfefferWerfer Na symulacjach bankowych wychodziło niecałe 1150.
@typowywykopek Ah ta powinięta noga ( ͡° ͜ʖ ͡°) Od dwóch lat kredyciarze mieli wylatywać na bruk a jakoś tak się nie dzieje mimo wzrostu rat x2. Tutaj koleś bierze kredyt na 1/3 swoich zarobków z gwarancją że rata nie wzrośnie i ma mu się powinąć noga.
  • Odpowiedz
  • 2
@Balactatun Napisałem że połowa była jego więc 90k po odjęciu belki wychodzi całe 400 zł miesięcznie.

Takie wyliczanki są bez sensu bo równie dobrze mógłbym ci wyliczyć że za 2 lata wynajem będzie droższy o 20-30% niż dzisiaj a rata mu nie wzrośnie.
  • Odpowiedz
i nie zrozumcie mnie zle, sam mam bk2 wziety max (500k), ale przy takich zarobkach to nie wiem czy bym sie zdecydowal, u mnie nawet bez doplat to mniej niz 1/3 zarobkow
  • Odpowiedz
  • 11
Osobiście uważam że jak najbardziej dobra decyzja. Taka ratkę może spłacić w zasadzie każdy pracujący człowiek już dziś, a co dopiero za 2-3 lata kiedy nawet minimalna będzie o wiele wyższa. Nadmienię też że nie będzie mieszkał sam więc koszta typu czynsz, jedzenie rozchodzą się na dwie osoby.

Na pewno lepsze to niż całe życie bycie skazanym na polskich landlordów
  • Odpowiedz