Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 31 lat. Pracuję zdalnie (zarabiam 7k na rękę/mc na #ryczalt), z których na życie wydaję około 4k, mieszkam sam w swoim dwupokojowym mieszkaniu 40 mkw (wyceniam je na 340k), jeżdżę kilkuletnim Yarisem (wartym 60k). Nie będę dziedziczyć żadnego majątku ani długów, oczywiście nie planuję ślubu i dzieci. Jeśli mi się poszczęści (co mało prawdopodobne), może kiedyś wejdę w stabilny, nieformalny związek bez zależności finansowych. Zgromadziłem do tej pory łącznie 500k zł oszczędności i chciałbym je ulokować w bezpieczny sposób, który jednocześnie pozwoli na sensowne zyski w długoterminowej perspektywie.

1. Jak ogólnie oceniacie moją sytuację życiową? Raczej #wygryw czy #przegryw?

2. Co sądzicie o następującym podziale środków?

- Gotówka przy sobie (głównie złotówki i #euro): 10k
- Polskie #konta oszczędnościowe: 30k
- Zagraniczne konta oszczędnościowe (euro i #dolar): 30k
- Kryptowaluty (głównie #bitcoin): 30k
- Metale (głównie jednouncjowe, fizyczne #zloto): 60k
- Polskie #obligacje: 70k
- Zagraniczne obligacje (UE + USA przez ETF): 70k
- Globalne akumulacyjne #fundusze #etf (w tym przez #ike i #ikze): 200k + pakowałbym w nie przez IKE/IKZE zaoszczędzone co miesiąc 3k

#pytanie #oszczedzanie #oszczednosci #kryptowaluty #metale #inwestycje #gielda #akcje #konto #bank



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 31 lat. Pracuję zdalnie (zarabiam 7k na r...

źródło: finanse

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: co ty nas biedaków bez oszczędności pytasz co zrobić z pół miliona plnów. Skoro tyle masz to na pewno lepiej niż randomowe wykopki wiesz jak się z tym obsługiwać.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

mozesz oddać mi ale ( wg mnie ), nie będę wnikał w ilość gotówki przelicz sobie

- gotkwka na koncie: 4x miesięczne dochody ( nie masz rodziny więc nie musisz mieć 6x )

- akcje -jesteś młody, dajmy na to 75 %, bo możeszz agresywnie podejśc
w ETF, głównie globalne typu ACWI ( 40%) / S&P ( powiedzmy 50% ) / 10% na EM

-obligacje - 20 %. z czego
  • Odpowiedz
Pytanie jak zgromadziles 500k oszczednosci + mieszkanie + auto oszczedzajac 3k/miesiac?


@kuddelmuddel: @pp93: I teraz zadaj sobie pytanie. Czy gościu który zgromadził taki kapitał pyta o rady na wykopie gdzie ulokować kapitał zamiast doradcy finansowego. Wykop gdzie większość użytkowników to 30 latkowie mieszkający z rodzicami na najniższych.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim kup działkę budowlana gdzieś poza miastem, nawet daleko. Ważne żeby w przyszłości tak za 10 lat jeździła tam komunikacja miejska, była kanalizacja i powstanie w miarę dobry dojazd. Taka działka w ciągu 15-20 lat może nawet urosnąć 1000%. Mój teść kupi taka działkę 20 lat temu pod Lublinem za 30k. Wtedy było to zadupie. Ale teraz jest tam blisko obwodnica, kanalizacja i światłowodu. Niedawno ktoś tam za działkę dał 400k. Ale
  • Odpowiedz
#przegryw


@card_man: przegrywami a raczej wisielcami to są ci co się żenili a potem pól majątku oddawali, każdy z nich myślał, że trafił na jednorożca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Żeby ruchać i mieć dobre życie seksualne (a nawet lepsze) nie trzeba mieć ślubu, nikt tego nie sprawdza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jak można być tak głupim, żeby dopiero po uzbieraniu 500 tysięcy złotych zacząć się interesować inwestowaniem? Chyba że masz naprawdę intratny biznes i to wygenerowałeś w jakieś 2 lata.

Podział spoko, tylko to wszystko co rozpisałeś to powinno Ci zająć z 1 rok albo i 2 lata żeby się obkupić - jak Ty nic nie masz doświadczenia z inwestowaniem, uzbierałeś 500k i wsadzisz 30k w krypto to się zesrasz jak
  • Odpowiedz
1. Jak ogólnie oceniacie moją sytuację życiową? Raczej #wygryw czy #przegryw?


@mirko_anonim: 4/10.

2. Co sądzicie o następującym podziale środków?


@mirko_anonim: Beznadzieja. Po pierwsze pozbądź się gotówki, zwłaszcza złotówek. Masz mieć tylko na wydatki. To samo tyczy się kont oszczędnościowych i obligacji. Jak już koniecznie musisz mieć jakąś walutę to tylko dolar. Zamiast ETF dobre spółki amerykańskie. Reszta może być, ale ja bym władował wszystko w bitcoina, za kilka,
  • Odpowiedz
Zgromadziłem do tej pory łącznie 500k zł oszczędności i chciałbym je ulokować w bezpieczny sposób, który jednocześnie pozwoli na sensowne zyski w długoterminowej perspektywie.


@mirko_anonim: nie napisales najwazniejszego info, mianowicie na co zbierasz siano....
  • Odpowiedz
@javelin: Moja osobista preferencja, bo są różne ETF i różne cele inwestycyjne, ale moim zdaniem inwestycja w kilka wybranych dobrych popularnych spółek amerykańskich daje dużo większą szansę zarobku. ETF to bardziej na przetrzymanie kapitału i dywersyfikację, bo dużych zysków bym się nie spodziewał.
  • Odpowiedz