Wpis z mikrobloga

Co mi może być?
-częste wahania nastrojów,
-wyobrażanie sobie jak dźgam siebie albo kogoś w trakcie rozmowy,
-odkładanie wszystkiego na jutro, (teraz się lata zrobiły z tego)
-nie odczuwam radości z niczego, kupuję rzeczy i odkładam je po chwili na półkę,
-nie utrzymuję z nikim kontaktów, nie potrafię nawiązać zdrowej relacji- mam wrażenie, że zawodzę ludzi sobą
-gonitwa myśli od przebudzenia, problem z zaśnięciem,
-wyobrażam sobie w głowie przeróżne scenariusze z ludźmi, których kiedyś znałem
-okaleczałem się w wieku nastoletnim,
-poruszam się na trasie dom-fabryka-zakupy, czas spędzam na siedzeniu w pokoju i przeważnie czytaniu jakiś "ciekawostek" w sieci, albo leżę na łóżku. Wcześniej chodziłem sam do baru i piłem.
Więcej tego jest w sumie.
czuję, że jest coś nie tak ze mną i niszczę sobie życie, mam codziennie od początku roku wyrzuty sumienia. A czasami mi się wydaję, że przesadzam po prostu i wezmę się za siebie od jutra.
#zdrowie #psychologia #kiciochpyta
  • 7
@oknoe depresja,nerwica natręctw i prokrastynacja. Potem mogą dojść myśli samobójcze.Ogólnie można się przyzwyczaić ¯_(ツ)_/¯
W teorii kwalifikuje się to psychiatry i psychologa ,ale nie wiem czy to do końca skuteczne.
@oknoe twoje objawy wskazują na zaburzenia nastroju, wychodzi z tego całkiem ładny obraz kliniczny wg kryteriów diagnostycznych, może nawet o rysie psychotycznym (wywiad psychologiczny to wyjaśni). do tego problemy z prokrastynacją, nieadaptacyine przekonania czyli można tutaj włączyć terapie poznawczo-behawioralną.

Klasycznie, zachęcam do wizyty u psychiatry. Najlepiej działającego w zespole interdyscyplinarnym wraz z psychologiem (to on przeprowadzi pełnowymiarowy wywiad czy testy) i/lub psychoterapeutą, np w Centrum Zdrowia Psychicznego.

Powodzenia Mirek!
@CzarnyOwiec a czy leczenie chorych płuc przez pulmonologa jest skuteczne czy też nie wiesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wg danych z badań z 2021r depresje i zaburzeni nastroju są głównym czynnikiem pogarszającym jakość i skręcającym długość życia, wyprzedzając nowotwory.