Wpis z mikrobloga

#obudowa

Płyta główna Gigabyte B550 AORUS ELITE V2
Chłodzenie wodne Endorfy Navis F240

Aktualna obudowa to PHANTEKS Eclipse P400A

Irytuje mnie, że chłodnica nie mieście się na górze obudowy i musi być na froncie, na jaką obudowę wymienić? Podobnej jakości i przewiewności.
  • 5
@kloner11:
Miałem jakieś gówno modecom volcano amirani to tam nawet chłodnica 280 mm alphacool wchodziła na górę. Tylko po co? Niższe temperatury wszędzie osiągniesz właśnie na froncie tłocząc przez chłodnicę chłodne powietrze do środka niż gorące górą na zewnątrz, przynajmniej tak było u mnie. Jak CPU ma 80-90 stopni to woda w chłodnicy ma ~45-50, bo wąskim gardłem aio jest blok a nie chłodnica. Lepiej przedmuchać ją powietrzem z zewnątrz o
w takiej konfiguracji grzejesz sobie wnętrze budy.

@gomjeden:
Nieznacznie. Wytłumaczę jeszcze raz i zakończę udział w dyskusji, bo i tak będziesz wiedział swoje.

Radiatory podezespołów chłodzonych powietrzem, jak GPU mają temperaturę 70-90 stopni. Chłodnica, gdy CPU ma 70-90 stopni ma ~45-50 stopni, bo wąskim gardłem AiO jest blok. Jak puścisz na nią podgrzane przez GPU powietrze ze środka budy to temperatura obiegu i skuteczność bloku znacznie spadną. Z kolei gdy na
@smk666: chłodniejsze CPU, cieplejsze GPU - chłodnica na froncie; cieplejsze CPU, chłodniejsze GPU - chłodnica na topie. Każdemu w zależności od potrzeb. Osobiście wolę niższe temperatury na GPU.

Do tego wszystkiego dochodzą temperatury pozostałych podzespołów - tych również nie chcę podgrzewać montując chłodnicę na froncie obudowy.
@gomjeden:
Dobrze kombinujesz ale wszystko szlag trafia gdy na CPU masz aio. Ciepłe powietrze z wnętrza obudowy jest cieplejsze niż woda w chłodnicy mogłaby być, co powoduje ogromny spadek wydajności chłodzenia procesora. Drugi temat to znaczne ograniczenie wydmuchu gorącego powietrza z wnętrza przez finy chłodnicy vs. gołe wentylatory. Dlatego dajesz chłodnicę na front, na dół nawiew chłodnego a na górę wywiew ciepłego powietrza. Tym sposobem masz najlepszy balans, bo GPU dostaje