Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, doradzi mi ktoś z #depresja lub #adhd ? Biorę medikinet na adhd już prawie 2 lata i na początku jako-tako działał (ale szału nie było), teraz już rzeczywiście jest słabo, a to co ledwo czuć, to średnio przekłada się na naukę i wypełnianie obowiązków, także zastanawiam się nad spróbowaniem jakichś leków na depresję, może by lepiej wyszło. Jakie konkretne leki byście polecili/ktoś z ADHD zmienił medikinet na antydepresanty i mu to na dobre wyszło? Najbardziej zastanawiałem się nad bupropionem.
Niestety jestem zmuszony iść na NFZ w moim zadupiu, także pytam też tutaj xD

Zastanawiam się nad tym przede wszystkim dlatego, że nie jest mi smutno, żadnych dramatycznych myśli ani nic podobnego (w sumie to chyba po prostu mocna apatia), chociaż jestem pewny, że przy mojej wegetacji większość osób by była w bardzo słabym stanie.
Największym problemem jest to, że za nic absolutnie nie mogę się zabrać (nie jest tu mowa tylko o nauce i obowiązkach, ale nawet o takich rzeczach jak oglądanie filmów, czytanie, gry), a gdy już coś zacznę robić, to godziny mijają, a ja daną czynność ledwie tknę i nie jestem w stanie stwierdzić co ja przez ten czas robiłem. Dodam jeszcze, że mam lekkie OCD i fobię społeczną. Nie chcę jakichś mocnych SSRI, bo słyszałem, że skutki uboczne są spore (i że często jest to apatia, zmniejszenie motywacji, czyli pogłębienie mojego problemu), a jak już wcześniej wspomniałem, nie mam typowego depresyjnego nastroju. Z drugiej strony jak tak patrzę, to mam pare innych objawów depresji, m.in. zaburzenia snu (od dosyć dawna jestem w stanie spać kilkanaście godzin dziennie, wstanie po 8 to problem).
Co byście polecili uczynić w mojej sytuacji? I co zrobić jak lekarz jednak zaleci SSRI?
Muszę dociągnąć chociaż do znalezienia pracy i przeprowadzki do cywilizacji, wtedy będzie o wiele lepiej ()

#psychiatria #psychologia #antydepresanty #bupropion #leki
  • 12
  • Odpowiedz
@Kamero: Jaka dawka medikinetu i ile razy dziennie? Niestety, w PL słabo z leczeniem ADHD. Ludzie często lepiej reagują na stymulanty oparte na amfetaminie, np. Lisdeksamfetamina, która oczywiście nie jest dostępna w PL. Jeśli masz dobre papiery, to możesz starać się o import docelowy (gadaj z lekarzem prowadzącym). Na upartego możesz sobie załatwić uliczną amfę (z dobrego źródła, więc może też być ciężko) i starać się przyjmować małe, terapeutyczne dawki.

SSRI
  • Odpowiedz
  • 0
@MiedzygalaktycznyOnanista: 20mg CR, czasami dokładałem 5-10mg IR po 4h, w sumie mam w planach przetestować dzisiaj 35-40mg/8h i zobaczyć czy będzie różnica. Z krajówą i importem średnio chce mi się kombinować, ale zapytam.
W sumie zapomniałem, że atomoksetyne można łączyć z medi, rozważę poproszenie jeszcze o to
  • Odpowiedz
@Kamero: No to jeszcze masz trochę miejsca na podniesienie dawki. 80-100mg/doba to teoretycznie max. To jest dość bezpieczny stim, tylko lepiej patrzeć czy ciśnienia i tętna za bardzo nie wywala.

Generalnie na mnie medi niemalże całkowicie przestał działać, niezależnie od dawki.
  • Odpowiedz
U mnie medikinet nie kliknął. Łączna dawka przy tym cr była 60. Zero pozytywów, z minusów to serce 120 gdy wcześniej przy spoczynkowym wyniki pokazywały 60-80. Do tego zawroty głowy przy podnoszeniu się z przysiadu. Brałem przed diagnozą ssri- motywacja do działań słaba, problemy ze spaniem. Nie wyciszyło to myśli, ale spowodowało, że mniej rzeczy mnie #!$%@?ło. Poziom emocjonalno uczuciowy na -10000% (porównywałem to do wyprania z emocji) .

Obecnie nie biorę
  • Odpowiedz
@Kamero: Tym postem praktycznie opisałeś również mnie. Kiedyś przez rok był bupropion. Diagnoza Dystymia z podejrzeniem ADHD. Po roku mieliśmy odstawić i zobaczyć czy się poprawiło na stałe bo jeśli tak, tzn że dystymia, jeśli nie, tzn że bardziej w strone adhd. Przeszliśmy na medikinet. Przez długi czas było spoko, miałem energie i motywacje, po miesiącach jednak energia i chęć do robienia czegokolwiek rozdzieliły się. Medikinet dawał tą energię, ale silna
  • Odpowiedz
  • 0
@folthor: Mi znowu przełożyli wizytę, więc chyba dopiero za tydzień wezmę bupro. Zastanawiałem się nad niedoczynnością tarczycy, ale badania wyszły ok (chociaż miałem zawyżone TSH rok temu, mam dużo objawów)
  • Odpowiedz
  • 0
@folthor: Btw jakbyś porównał stan na bupropionie za pierwszym razem, a na medikinecie?
Bo jak zacznę brać bupro, to medikinet odstawię, ewentualnie czasami w mniejszych dawkach bym brał
  • Odpowiedz
@Kamero
Bupropion to antydepresant, medikinet to stymulant. Zarówno lekarz jak i każde źródło wiedzy mówi, że bupropion nie działa szybko tylko po parun tygodniach. Ja zarówno kiedyś jak i teraz praktycznie od razu czuję różnicę. Nie wiem czy to jeszcze może być placebo skoro mam świadomość, że to własnie NIE zadziała. Tak czy siak na bupropionie:
1. Śpię dużo krócej i wysypiam się
2. Mniejsza anhedonia, w końcu to antydepresant
3. Palenie
  • Odpowiedz