Wpis z mikrobloga

Mirki, jest tu ktoś obeznany w kardiologii?
Od jakiegoś czasu miewam takie dziwne uczucie w okolicach mostka, a mianowicie - napadowe trzepotanie/skurcze.
Ktoś dobrze opisał to w necie jako „trzepotanie skrzydeł motyla”. W totalnie losowym momentach - siedzę, leżę, stoję, bez znaczenia.

Wczoraj miałem atak takich skurczy (około kilkanaście w przeciągu 30 min), a dziś się z tym obudziłem.
Udało mi się w momencie tego skurczu zmierzyć tętno i zauważyłem, że wtedy pojawia się dodatkowe uderzenie serca (a czasem po prostu dłuższa przerwa między uderzeniami).

Oczywiście byłem u kardiologia, stwierdził że to pewnie arytmia przez brak magnezu, nie ma powodów do niepokoju i ogólnie gra gitara. Dodam, że w poprzednich latach też byłem badany kardiologiczne (holtery, ekg, echo) i nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

Ludzie piszą, że podobne objawy mogą wynikać z przyczyn gastrologicznych (refluks itp.), tylko czy to by wpływało na pracę serca? Z drugiej zaś strony, objawy są podobne do arytmii/zaburzeń pracy serca i już nie wiem co robić. Oczywiście będę brał ten magnez, ale mam wrażenie, że to nie jest kwestia "weź magnez".

Ma ktoś pomysł co robić?

#medycyna #kardiologia #kardiolog #serce #gastrologia #lekarz
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@jmuhha: miałem nawet 3-dniowy i nic. Ogólnie to w ciągu ostatnich 3 lat miałem ze 4 holtery. Nie da się tego trafić - musiałbym być podpięty ze dwa tygodnie.
  • Odpowiedz
  • 0
@djlaska A co wniesie np. stwierdzenie napadowego częstoskurczu nadkomorowego, ktory z tego co opisujesz jest malo prawdopodobny? Jakim postępowaniem?
To co odczuwasz skutkuje omdleniami, zagraża temu że spowodujesz wypadek na drodze? Przecież nie.

Poczytaj ile ekstrasytolii nadkomorowych jest normą na dobę. Wykonywanie elektrolitowe, tsh utrzymywane w normie może zmniejszyć ich ilość, tak samo jak stosowanie bblokerow (przy czym po co młodemu mężczyźnie dawać od razu bbloker?)
  • Odpowiedz
  • 0
@Wjolka: czyli reasumując - brać magnez i gitara?

Zastanawiam się, czy oprócz dyskomfortu może to być niebezpieczne? Czy w jakikolwiek sposób do zwiększa ryzyko chorób serca, zawału itp.?
  • Odpowiedz
  • 0
@djlaska Jeśli są to faktycznie dodatkowe pobudzenia nadkomorowe to nie - dlatego lekarz specjalista, któremu nie potrafisz zaufac, nie podjął żadnych dodatkowych kroków tylko kazał suplementowac magnez, bo to może (a nie musi) pomóc, a nie zaszkodzisz sobie tym.

Częstoskurcz nadkomorowe u mlodych jeśli są dobrze tolerowane też nie są wielkim medycznym problemem tylko mogą mocno uprzykrzyć życie.
  • Odpowiedz
  • 0
któremu nie potrafisz zaufac


@Wjolka: a dziwisz mi się, jeśli tylko mnie osłuchała?
Miała co prawda dostęp do poprzednich badań, ale były one wykonywane w zeszłym roku.
  • Odpowiedz
  • 0
@djlaska Dziwię. Bo tyle co napisałeś już mocno sugeruje co się dzieje nawet bez osłuchiwania. A co dopiero gdy ma się wgląd w poprzednie badania holter wykonywane z podobnych przyczyn.
  • Odpowiedz