Wpis z mikrobloga

Za niedługo koniec 2023 roku a 60% użytkowników na Steam gra w Full HD, rozdzielczość na miarę 2012 roku. Myślałem, że standardem już się staje 2K ale do tego widać daleka droga. Nawet jak na 16 calach zmienię rozdziałkę na Full HD to obraz już wydaje się mydlany.

Zapraszam do dyskusji nad jebvaniem przestarzałego full hd.
#pcmasterrace #gry #komputery #laptopy #pc
dexterpol - Za niedługo koniec 2023 roku a 60% użytkowników na Steam gra w Full HD, r...

źródło: Zrzut ekranu 2023-10-30 151842

Pobierz
  • 22
@dexterpol: oledy do grania i pracy z aplikacjami odpadają (imo), bo za chwilę zostanie na nich wypalona poświata od interfejsu który przez wiele godzin jest wyswietlany na ekranie, monitory uhd jeżeli nawet są to nie za takie pieniadze jak fhd z odświeżaniem powyżej 240Hz, sam kupię wvtym roku 27 cali ips fhd z odświeżaniem powyżej 240Hz za śmieszne pieniadze, jedyna opcja to miniled, microled ale chyba maly jeszcze wyybór, trzeba poczekać
sam kupię wvtym roku 27 cali ips fhd


@skyfire:
Przemyśl to jeszcze. Od niedawna jestem posiadaczem monitora FHD 27 cali i choć tragedii nie ma to jednak widać spadek ostrości obrazu i jest on nieco irytujący. Na pewno przygotuj się, że będziesz musiał się lekko odsunąć od ekranu.
@dexterpol: Pamiętam jak 2 lata temu Linus tech pokazywał Asus Roga za 5k zł xD 4k144hz, wtedy to było coś nieosiagalnego, bo sprzęt nie nadążał no i cenka niezła.

Teraz można kupić podobny monitor za 2k i karty doszły do tego momentu. Polecam wejść w ten level
sporo tych kompów mogą być laptopy na których ktoś czasem ma steama odpalonego.

popatrz na to jakie karty graficzne sa popularne, ile z nich daje radę w 1440p nowe gry odpalać na sensownych detalach przy 60+fps?

tam prawie nie ma kart o wydajności rtx 3080 albo wyżej a to i tak szału nie robi w 1440p. na 3080 bez dlss to możesz w takiego starfielda w fhd sobie grać na ultra najwyżej
Przemyśl to jeszcze. Od niedawna jestem posiadaczem monitora FHD 27 cali i choć tragedii nie ma to jednak widać spadek ostrości obrazu


@vateras131: Ja na pc poza grami FPS (głównie cs) to nie odpalam tam innych tytułów, wszystkie inne gierki to pad + obraz na tv uhd leci.

Myślę, że jeżeli chodzi FPSy to tak jak wyżej ktoś napisał, fhd zbyt szybko jeszcze nie odejdzie. Baa nawet niektórzy grają w proporcjach
@10129: Ja mam w tej chwili RTX 3070 i na razie mi wszystko odpala w 2K na wysokie / ultra, oczywiście przy DLSS, przy najnowszych premierach pewnie się to trochę zmieni, druga sprawa to jest taka, że mówimy to o niskim lub brak RT, ale wolę poświęcić RT na rzecz wyższej rozdzielczości. Zgadzam się, że aby mieć wszystkie suwaki na maxa ustawione to chyba minimum to 3090 / 4080 w tej
oczywiście przy DLSS

czyli render w FHD ( ͡º ͜ʖ͡º)

tam jest ok 7% kart które faktycznie nadają się do 1440p na niezłej jakości grafiki. pcmasterrace to pc bieda race głownie poza bogatymi krajami

3070 to już jakiś górny percentyl najwydajniejszych kart na steam survey xd

najpopularniejsze karty to są takie co i w FHD się dławią w wielu grach już. od cholery kart na poziomie rtx
10129 - >oczywiście przy DLSS
czyli render w FHD ( ͡º ͜ʖ͡º)

tam jest ok 7% kart któr...

źródło: Screenshot 2023-10-30 155834

Pobierz
@10129:

czyli render w FHD ( ͡º ͜ʖ͡º)

Oj tam, aż tak tego nie widać przy quality / auto :P Ale koniec końców zgadzam się, żeby grać natywnie w 2K to trzeba mieć kosmiczny sprzęt, a i mocne karty czasem mają problemy. Druga sprawa to też właśnie optymalizacja gier. Ostatecznie i tak wolę grać 2K + DLSS niż natywne FHD, obraz wydaje się ładniejszy i ostrzejszy.
no Ty jeszcze jesteś na poziomie gdzie masz wybór jakiś z 3070, ale tam od cholery kart to poziom 3060 albo niżej. tu sobie nie pograsz już w 1440p w nowe gry praktycznie.

wymagania odjechały strasznie, chociaż to bardziej ceny grafik.
dawniej miałeś przeskok wydajności pomiędzy generacjami w tej samej cenie, a teraz jak popatrzysz na premiery to 4060ti potrafi byc wolniejsza od 3060ti, rx 7800xt to praktycznie 6800xt.

gracze pc są
@10129: 1060, 1660, 1650 to już poprzednia epoka. 3060 jeszcze idzie pograć w miarę dobrze. Tak czy inaczej jak się wyjdzie z bańki EU i USA to okazuje się, że nie każdego stać na 3080 / 4070 / 4090. Zwłaszcza, że 1060 jest nadal 3 w rankingu a to już padło.
@dexterpol: Proste pytanie: po co grać w 4k? Że napisy odrobinę ostrzejsze? Tekstury trochę wyraźniejsze? I co z tego? Zdecydowana większość ma to gdzieś, po zainstalowaniu gry nawet nie zagląda do ustawień jakości tylko gra na domyślnych.
Miałem 24' FHD, kupiłem 28' 4K do pracy i w sumie nadal gram w FHD, bo wolę płynniejszy obraz. A, że odrobine mniej ostre krawędzie? I co z tego. Jak chce realistyczną, gładką grafikę
@dexterpol LOL Pewnie nie ma to jak ładować hajs w monitory 2k albo 4k i grać potem w 30 klatkach w najnowsze gry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ja mam 1080p na 24 calach i mi wystarcza. Teraz nowy gry i tak są strasznie rozmazane przez stosowanie skalowania obrazu DLSS/FSR więc przechodzenie na wyższą rozdzielczość tym bardziej nie ma sensu.
Za niedługo koniec 2023 roku a 60% użytkowników na Steam gra w Full HD, rozdzielczość na miarę 2012 roku. Myślałem, że standardem już się staje 2K ale do tego widać daleka droga. Nawet jak na 16 calach zmienię rozdziałkę na Full HD to obraz już wydaje się mydlany.


@dexterpol: w jakiej bańce trzeba żyć, żeby dojść do takich konkluzji to mało powiedziane xDDD

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że średniej krajowej w
@dexterpol: ja mam 4070 ti, a w takiego CSa, który mocno przyczynia się do tych statystyk cisnę na 1280x960 na 24 calach, bo gra się łatwiej i pomimo pikselozy czas reakcji jest dużo szybszy. dodatkowo mam słaby wzrok i nie noszę okularów xD