Wpis z mikrobloga

Cześć!
Pytanie do osób, które się zdecydowały lub nie na architekta wnętrz do mieszkania. Czemu warto lub nie warto. Mam okrojony budżet na wykończenie mieszkania. Mam 2 znajomych, którzy faktycznie mają bardzo ładne mieszkania zrobione przez architekta i jest tam też mnóstwo niepraktycznych rozwiązań, które chyba zostały zrobione tylko po to żeby wyglądało, a mi bardziej zależy na użyteczności. Dla mnie trochę przypał jak architekt nie myśli o takich rzeczach pokoju szafką nachodząca na lampę wiszącą XD A jeżeli byliście zadowoleni, to kogo polecacie? Słyszałem też że kuchnie np. można sobie zaprojektować w ikei i jest to tanie i ludzie są zadowoleni, chętnie też usłyszę co o tym myślicie. Dzięki!

#mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #architektura #architekturawnetrz #ikea #projektydomow #projektowanie
  • 12
  • Odpowiedz
@TheRickestRick kuchnia Ikea? To było tanie dawno temu, aczkolwiek ciągle ma swoje zalety.
Jak lampa wadzi o drzwi szafki to projektant zdupił i tyle. W każdym razie przy wykańczaniu wychodzi tyle pierdół i detali, że te śmieszne ~10k za przemyślany projekt to uczciwa cena. Myślę, że to się zwraca, gdy wykonawcy opóźniają realizację, bo co chwila wychodzi jakiś kwiatek i pojawiają się przestoje.
  • Odpowiedz
Jak dobry architekt to raczej powinno być wszystko przemyślane również z perspektywy użyteczności - gniazda, szafki, przełączniki itd. Dochodzi wizualizacja 3D więc w dużym stopniu znasz efekt końcowy (choć wiadomo, że na to ma wpływ również oświetlenie). Dodatkowo robi listę produktów, które warto użyć, więc jak masz zaufanie do niego to odpada siedzenie nad stronami i szukanie wszystkich dupereli od farb po lampy.

W moim odczuciu jedyny minus to cena, bo to
  • Odpowiedz
Chaty od średnich projektantów wygladaja jak kopiuj wklej XD wszystkie szare, beton i drewniane lamele. Daj spokoj :d projektuj kuchnie w ikei, reszte samemu logicznie ogarniesz lepiej, a na pewno bardziej pod swoje preferencje
  • Odpowiedz
@TheRickestRick zrób projekt kuchni wraz z konsultantem w Ikea, Castoramie, Leroy Merlin - wydasz na to śmieszne pieniądze a porównasz oferty i przy okazji łatwiej Ci będzie określić jakie konkretne rozwiązania chcesz. Z taką wiedzą możesz robić rekonesans u stolarzy, albo iść za ciosem i zdecydować się na coś z oferowanych.
  • Odpowiedz
@Me_how1: U architekta masz rozmowę, jaki chcesz styl wnętrza, kolory, materiały, ostre kąty, a może zaokrąglenia, pyta nawet o wielkość płytek, czy wolisz duży, czy mały format itd. Możesz też podrzucić inspiracje wnętrz, które się podobają. Więc te odcienie szarości, beton, drewno itd. to często wynik sugestii klienta. Jak powiesz, że chcesz kolorowo, np. boho, to nie będzie betonu i szarości ;)
Choć z tego co widziałem, ostatnio moda przeszła na
  • Odpowiedz
W moim odczuciu jedyny minus to cena, bo to zawsze 200-300zł/m2


@CePeK: zawsze mozna wziac online - poza warszawa da sie znalezc ponizej 150zl/m2
  • Odpowiedz
@TheRickestRick: dla mnie najwiekszy plus architekta to gotowy projekt dla ekipy wykonczeniowej oraz lista zakupow - nie mam ochoty latac po sklepach i kupowac plytki, krany i inne #!$%@?
  • Odpowiedz
@TheRickestRick: ja korzystałem z architekta wnętrz i byłemu sceptycznie nastawiony, ale trochę ze mnie sierota jeżeli chodzi o sprawy budowlane więc się zdecydowałem. Architekta znalazłem najgłupszym sposobem, tj wpadł mi w oko gdzieś na instagramie, podobały mi się projekty i jakoś tak zagadałem.

Zaznaczę, że cenowo to pewnie za samego architekta przepłaciłem, zawsze można znaleźć taniej, ale jak już miałem kogoś wziąć to chciałem właśnie te studio.

Do rzeczy: takie studio
  • Odpowiedz
@RemindMe: dzięki za super obszerny komentarz. Wiem, że to ekstra sprawa jeżeli chodzi o zminimalizowanie mojego czasu pod względem wykończenia, ale z tego co rozumiem jeszcze nie masz go wykończonego. Bo rozumiem, że jeżeli coś jednak będzie nieprzemyślane i zamówisz coś co jednak nie będzie pasować to oni pewnie żadnej odpowiedzialności nie ponoszą? I jeszcze zapytam jak wyszło cenowo, i czy jak planowałeś mieszkanie to architekt brał pod uwagę budżet na
  • Odpowiedz
Jeszcze nie mam wykończonego, pewnie dopiero gdzieś w połowie roku będę miał - więc wtedy dopiero będę mógł się wypowiedzieć czy końcowo mnie zadowolili. Obecnie jednak jestem zadowolony; choć początkowo byłem sceptyczny.
Ja płaciłem za projekt jakoś w okolicach 12-13k za 70m2 (mogę sprawdzić jutro ile dokładnie jakie to interesuje)
Przy pracy brali pod uwagę budżet; ja podałem im dwie kwoty, taką, której pod żadnym pozorem nie chce przekroczyć, i druga, niższą,
  • Odpowiedz