Wpis z mikrobloga

Człowiek nieprzerwanie przebywa w kosmosie już od 23 lat. Pierwsza stała załoga zawitała na Międzynarodową Stację Kosmiczną 2 listopada 2000 roku i od tego momentu kolejne ekspedycje odwiedzają ją na zakładkę, dzięki czemu zawsze ktoś pozostaje orbicie.

Dowódcą Ekspedycji 1 był Amerykanin William Shepherd, a towarzyszył mu dowódca Sojuza Jurij Gidzenko i inżynier pokładowy Siergiej Krikalow. Była to doświadczona załoga, która wcześniej brała łącznie udział w 11 misjach kosmicznych.

Zadaniem Ekspedycji 1 było uruchomienie podsystemów powstającej stacji i rozpakowanie zapasów oraz wyposażenia dostarczonego przez poprzednie misje. Załoga miała dużo pracy i musiała stawiać czoło wielu problemom technicznym, takim jak np. niedziałający piekarnik.

W trakcie ekspedycji stacja została odwiedzona przez 3 misje wahadłowców. Pierwszą z nich była STS-97, która dostarczyła nowe panele słoneczne. Zwiększyły one 5-krotnie ilość dostępnej energii i pozwoliły ogrzać jeden z trzech modułów stacji, który do tej pory był wyłączony.

Później była misja STS-98, która dostarczyła na ISS amerykański moduł badawczy Destiny. Do dzisiaj służy on jako główne laboratorium amerykańskiej części stacji. W tym czasie też, dzięki nowemu wyposażeniu, ISS przełączyło się z paliwowej stabilizacji na żyroskopową.

W marcu 2001 roku przybyła misja STS-102. Wśród 7 członków załogi wahadłowca znajdowało się troje osób będących nową stałą załogą ISS. Po 9 dniach członkowie Ekspedycji 1 zajęli ich miejsca i wrócili promem na Ziemię. Kontrolę nad stacją przejęła wtedy Ekspedycja 2.

Dowódca wahadłowca Discovery podsumował kończącą się misję Ekspedycji 1 pięknymi słowami: “To była dla was żmudna służba. Ten statek nie został zbudowany w bezpiecznej przystani. Został zbudowany na otwartym morzu”.

PS: Zapraszam do śledzenia tagu #kosmogadka, gdzie codziennie wrzucam posty o historii eksploracji kosmosu!

----
#historia #historiajednejfotografii #kosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki #zainteresowania #nauka #usa #rosja #nasa #roskosmos #iss
elektryk91 - Człowiek nieprzerwanie przebywa w kosmosie już od 23 lat. Pierwsza stała...

źródło: The_International_Space_Stations_Expedition_1_crew

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
Ciekawe, co na to jego układ kostny i mięśnie.
Zbyt niska grawitacja zmniejsza gęstość kości, a co dopiero nieważkość.
  • Odpowiedz
Ciekawe, co na to jego układ kostny i mięśnie.

Zbyt niska grawitacja zmniejsza gęstość kości, a co dopiero nieważkość.


@Trojden: nie musisz się tym przejmować, przecież to wszystko CGI, a oni tak naprawdę nigdzie nie polecieli.

  • Odpowiedz
@elektryk91 wahadłowce to były najpiękniejsze maszyny jakie ludzkość miała okazję wysłać w kosmos. Zawsze jak trafiam chociaż na wzmiankę o programie STS z żalem wspominam jak oglądałem transmisje startów na żywo i łezka się w oku kręci że już nie są używane.
  • Odpowiedz
Wśród 7 członków załogi wahadłowca znajdowało się troje osób


@elektryk91: „znajdowało się troje” albo „znajdowały się trzy osoby”, a nie żadne „troje osób”. ()
  • Odpowiedz