Wpis z mikrobloga

@GRBAS: nie wiem czy rozumiem co napisałeś, ale chcesz z poza swojej sieci domowej czyli gdzieś z internetu połączyć się do proxmoxa w domu? może to nie działać póki nie wykupisz publicznego IP z UPC, albo skorzystaj z tunelu cloudflare
@sha128: Dobrze zrozumiałeś. Wiem, że mam zmienny adres zewnętrzny, ale znając go w danej chwili i tak nie zadziała przekierowanie portów?
@GRBAS: adres który widzisz np tu https://www.myip.com/ to jest twój adres IP w internecie ale niekoniecznie zadziała to w 2 stronę. Tzn ten adres nie koniecznie będzie kierował do twojego routera, zwykle X klientów ISP jest za NAT-em i wszyscy maja ten sam IP.
Zwykle ISP oferują usługę dokupienia publicznego adresu IP i wtedy przekierowują cały ruch z IP X.X.X.X na twój router.
Wyjątkiem były tutaj neostrady (nie wiem jak jest
ale znając go w danej chwili i tak nie zadziała przekierowanie portów?


@GRBAS: no to zależy jak działa dostawca, ale obstawiam że nie. Najprościej będzie Ci wystawić jakąś usługę na 80 typu nginx i to zweryfikować albo poczytać na necie ale skłaniam się ku temu że póki nie wykupisz publicznego IP to ci nie zadziała. Ja kompletnie odpuściłem zabawy z kupnem publicznego IP bo u mnie jest on zmienny XDDD i
Wyjątkiem były tutaj neostrady (nie wiem jak jest teraz) gdzie dostawałeś z automatu własny publiczny adres IP, tyle ze był zmienny ;)


@czechu: Mogę potwierdzić że Orange Światłowód daje zmienne IP, ale prywatne więc można otwierać sobie porty do woli i zawsze będą kierowały na domową sieć.