Wpis z mikrobloga

Może to głupie pytanie, ale nie mam pojęcia a muszę wybrać żarówki do mieszkania. Co da więcej światła - 4 żarówki 40W w jednej lampie czy jedna żarówka 100W też w jednej lampie? Teoretycznie na chłopski rozum 4x 40W to jakieś 1800 lumenów a 1x 100W to 1500, ale nie wiem czy to tak działa jak mi się wydaje xD

#kiciochpyta #elektronika #budownictwo #remontujzwykopem
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@iquiet: nie ma 50-60W, bo chcę kupić RGB żarówki do wszystkich pokojów, a lampy niestety mają tylko E14 gwint i tu pojawia się problem - najmocniejszy RGB na E14 to odpowiednik 40W.
  • Odpowiedz
  • 0
No i stąd pytanie - czy jak #!$%@? tych żarówek 40W to nie będzie za ciemno i czy nie muszę rezygnować ze słabszych żarówek RGB na rzecz mocniejszych ciepłe/zimne.
  • Odpowiedz
@livinlife jaki metraż pokoi? 40W Led to w luj, ja mam w żyrandolu 6x 8W LED i jest jasno. Dla ścisłości 8W LED = 60W zwykłej żarówki, nie wiem o jakiej mowisz. I lepiej rozbić to na wiele żarówek bo na taka mocna nie będziesz mógł patrzeć
  • Odpowiedz
@livinlife: Jeśli chcesz porównywać to, jak dużo wybrane przez Ciebie źródła dadzą światła, to nie zwracaj uwagi na waty mówiące o mocy elektrycznej. A już na pewno zignoruj wszelkie przeliczniki "ileś watów LED to ileś watów klasycznej żarówki", bo to co najwyżej ogólna wartość poglądowa zupełnie pomijająca fakt, że jedne źródła ledowe są w stanie wyprodukować nawet kilka razy więcej lumenów z jednego wata niż inne. To, co Ciebie interesuje, to
  • Odpowiedz
@livinlife: A tak przy okazji, budowanie podstawowego oświetlenia pomieszczenia ze źródeł RGB nie jest najlepszym pomysłem jeśli nie do końca wiesz co robisz. Źródła RGB często dają światło dużo gorszej jakości, niż źródła światła białego. Wartości strumienia w lumenach też będą bardzo różne zależnie od ustawionego koloru, więc nie nastawiaj się, że osiągniesz te maksymalne podawane przez producenta.

Jeśli tak bardzo zależy Ci na możliwości ustawiania wszystkich kolorów tęczy, to zainteresuj
  • Odpowiedz
@livinlife: Standardowo OSRAM/Ledvance, Philips. Nie mam żadnego doświadczenia z RGBW samemu, więc konkretów Ci nie polecę. :) Ale zwróć uwagę na współczynnik CRI/Ra (to dwa skróty odnoszące się do tego samego), który informuje o jakości światła, o pokryciu spektrum światła widzialnego. Najlepiej celować w produkty CRI>90.
  • Odpowiedz