Wpis z mikrobloga

JPRD, właśnie odbyłem telefoniczną dość nerwową dyskusję z kupującym, który nie ogarnia różnicy między polem przekroju przewodu a średnicą przewodu. Kupił ode mnie kilkadziesiąt metrów kabla 3x2,5mm2 i teraz ma pretensje, że on zmierzył suwmiarką i kabel nie ma 2,5 a jedynie 1,5mm. Usiłowałem tłumaczyć, ale nie szło, gość twierdził, że on na elektryce się dobrze zna, a pierwszy raz takie coś słyszy i jego już nie pierwszy raz na kablach chcieli oszukać, to on wie, na co patrzeć :DDDD
Firmowy nadruk na kablu go nie przekonuje, bo pewnie producent też oszust. Wysłałem go na zakończenie rozmowy do sklepu, niech sobie tam suwmarką kable pomierzy, ale zdaje się, że nic z tego, gość wyzywa od oszustów i on tego tak nie zostawi, będzie pisał reklamację. Zobaczymy :DDD

#januszeolx #elektryka
Jarek_P - JPRD, właśnie odbyłem telefoniczną dość nerwową dyskusję z kupującym, który...

źródło: 20231102_202024 (1)

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • 3
@botellon: tak. Generalnie może mi skoczyć, najwyżej jeśli złoży faktycznie reklamację i trafi na podobnego sobie technicznego idiotę, będzie trochę kopania się z koniem, ale nie przypuszczam, by tego się nie dało obronić.
BTW, mam do takich szczęście, lata całe temu jeszcze handlując używanymi dyskami twardymi na Allegro miałem spinę z gościem, który kupił ode mnie dysk o pojemności powiedzmy 100GB, a w systemie dysk mu się zgłaszał jako mający tylko
  • Odpowiedz
@Jarek_P jak już gadamy o kablach to mam pytanie ktore siedzi mi w glowie dluzszy czas.

Kiedy dajemy jak gruby kabel?

Skad mam wiedzidc jaki kabel i przewod uzyć przy pociagnieciu elektryki z lampki przeciwmgielnej w samochodzie do baterii?

Skad mam wiedziec jaki przewód i jak gruby uzyć przy pociagnaciu prafu do światła w domu?

Itp itd?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: musisz być dzielny! Ja swego czasu z teściem miałem podobną dyskusję na temat przekrojów, notabene skrętki, gdzie wg niego to (0,5 milimetra) miało wystarczyć. Zgłębiłem trochę temat i okazuje się, że jest przyjęta następująca konwencja oznaczeń żył: przewodom zasilającym podaje się pole przekroju, np. 2,5 mm2 albo 0,5 mm2, natomiast przewodom sygnałowym podaje się średnicę, np. w przypadku skrętki 4x2x0,5 to jest 0,5 mm
  • Odpowiedz
@Jarek_P dzwoniła do mnie znajoma że jej pompy ciepła hydraulicy nie podłącza bo ma być na 4mm2 a ja dałem 5x2.5mm. Pomijam fakt, że pompa 9kW na pełnej mocy, a od rozdzielni do pc jest 5m maksymalnie.

Awantura jak #!$%@?, że ja zostane obciążony kosztami ich przyjazdu. "Średnicę" kabla zmierzyli metrówką zwijaną i wyszło im między 2mm a 2,5mm.
  • Odpowiedz
  • 7
No to i tak sie nie zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@majk90: nie zgadza się na dużo wcześniejszym etapie, gościu z którym rozmawiałem nie rozumiał pojęcia "pole przekroju", mierzył średnicę i twierdził, że ma być 2,5mm, a jest 1,5.

Wziąłem przed chwilą ten kabel (mam go jeszcze sporo), wziąłem suwmiarkę i żyła ma równe 2mm średnicy (to jest linka!), ale mierząc samym ostrym końcem suwmiarki i odrobinkę
  • Odpowiedz