Wpis z mikrobloga

Kto przy takich stawkach wybierze UOP i po co ją w ogóle oferować, skoro 16k UoP = niecałe 11k na rękę (lub trochę ponad jeśli możesz np. rozliczać się z żoną, która mało zarabia), a 145 zł B2B = ok. 23k netto b2b miesięcznie = ok. 16,5k na łapę bez ulgi i ok. 17,7k z ulgą?

Trochę nie ogarniam, czemu ma służyć ten pozorny "wybór" ?

#pracait #zarobki #praca #programista15k
Yuri_Yslin - Kto przy takich stawkach wybierze UOP i po co ją w ogóle oferować, skoro...

źródło: wtf

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • 1
@programista15cm: Ciekawi mnie dysproporcja

16k brutto na UoP = całkowity koszt pracodawcy ok. 118 zł za godzinę.

Na B2B proponują 145 zł plus vat, czyli ok. 178 zł kosztu pracodawcy za godzinę.

Sens...?

Chyba, że czegoś nie rozumiem...
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: mi wychodzi ze stawką preferencyjną ZUS, vat 23% i skalą podatkową 12% całe 15,3k PLN przy 145/h, dalej 4k różnicy ale zakładając że a) lubisz sobie przychorować bo zawiał wiaterek b) masz dziecko c) lubisz często jeździć na wakacje i nie, 2 tyg na rok to nie jest dużo - są ludzie co wykorzystują 26 dni płatnego urlopu w pierwszym kwartale.. a nie daj wszystkie trzy na raz - to
  • Odpowiedz
Na B2B proponują 145 zł plus vat, czyli ok. 178 zł kosztu pracodawcy za godzinę.


@Yuri_Yslin: ??? przecież oni ten VAT odliczają, muszą mieć kasę żeby ci fizycznie dać ten VAT ktory ty zapłacisz do US, ale oni ponoszą za ciebie tylko koszt 145zl/h bez VAT

Gdyby twój koszt wynosił 123% * stawka to nikomu by się B2B nie opłacało dawać, ten VAT jest taki przechodni
  • Odpowiedz
  • 0
??? przecież oni ten VAT odliczają


@nad__czlowiek: Dzięki za info, właśnie nie do końca czuję, jak ten "+VAT" dokładnie działa. Czyli koszt pracodawcy w tym wypadku to nadal 145zł?

To i tak nadal sporo więcej, niż na UoP całkowity koszt wychodzi :)
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin chodzi mu ze w miesiącu pracującym masz średnio około 168h pracujących ale to zakłada zero urlopów i dni wolnych od pracy typu swieta narodowe, średnio bym powiedział ze pracujesz 10 miesięcy w rok, 5 dni w tygodniu na b2b a na uop masz 12 miesięcy taka sama pensje. Wiec stawka b2b x 10 miesięcy = około 12 miesięcy uop - tyle zarobisz w rok, licząc ze nie zachorujesz bo wtedy na
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin noi przy b2b nie obowiązuje Cię kodeks pracy tylko kontrakt, wiec pracodawca może Ci powiedzieć zwykle z dnia ma dzień ze dziękuje za prace i od jutra już nie pracujesz
  • Odpowiedz
  • 0
@bb89: czyli na UoP pracujesz 38 dni mniej (12 dni świątecznych + urlop 26 dni). Gdybyś chciał na b2b iśc na urlop i nie pracować we wskazane dni to wyjdzie Ci odpowiednio niższa stawka: 38 dni bez wypłaty przypada na 224 dni pracujące, czyli 83% wyjściowej stawki.

Mamy więc ~120 zł za godzinę na B2B i ~120 zł kosztu pracodawcy na UoP, zakładając, że nie chorujesz.

Teraz dobrze policzyłem?

Kurde, to
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin uop daje bezpieczeństwo, w razie jakieś wpadki ze coś #!$%@? mogą Cię obciążyć do wysokości 3 pensji (przynajmniej tak czytałem) a na b2b odpowiadasz całym majątkiem. Tez będąc na uop ciezko zwolnić pracownika który ma umowę na czas nieokreślony, noi często firmy maja jakieś plusy w postaci podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, jakieś premie, bonusy które często nie uwzględniają ludzi na kontakcie. Tez zależy ile chorujesz.

Ogólnie ja jestem od wielu lat
  • Odpowiedz
@bb89: uop jest liczone 160h wiec te extra 8h przy b2b daje okolo 10 dni wolnego, czyli prawie polowa urlopu.

Najlepiej sobie wlasnie liczyc 160h na b2b, wtedy latwiej sie bierze te 10 dni wolnego xD
  • Odpowiedz