Wpis z mikrobloga

Cześć, czy ktoś z was korzystał z kredytu #kredyt2procent na zakup mieszkania od rodziny? Jeśli nie to czy macie może jakąś wiedzę na ten temat. Czy jest to generalnie legalne? Moi rodzice się rozwodzą i chcą sprzedać mieszkanie, ja mam do niego sentyment i poza tym ułatwiłoby to podział pieniędzy między nimi. Jeśli to jest legalne, to czy banki mają jakieś wątpliwośći bądź czy z uwagi na to, że jest to program rządowy to może byc z tego tytułu potem jakaś kontrola?
#finanse #kredythipoteczny #banki #pytanie #pieniadze
  • 9
via Wykop
  • 0
@kozerus: @lollipops a w tej sytuacji ojciec może mieszkać ze mną w tym mieszkaniu czy to jest totalnie wykluczone. Przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadziłem z nim „gospodarstwa domowego”
via Wykop
  • 0
@GOHAN: A co jak na przykład wyjadę za granice na 2 miesiące xd trochę brak doprecyzowania i mechanizmów kontroli w tym programie. Jak są w stanie to zweryfikować? Przyjdzie kontrola z BGK a ja będę np w delegacji tygodniowej i zastaną samego ojca
@Jcmg: W ustawie jest napisane, że nie możesz przebywać poza lokalem dłużej niż 12 miesięcy. Chodzi o to, że nie może tam mieszkać sam, nikt oprócz Ciebie. Nie ma to znaczenia jak to będzie i czy w ogóle będzie kontrolowane. Przepis jest i jeśli wyjdzie na jaw w jakikolwiek sposób, ze nie zastosowałeś się do przepisów to zabiorą i już.
via Wykop
  • 0
@GOHAN: Jakby nie no rozumiem to w 100% bardziej poza teoretyczną wykładnią prawa chodzi mi o stan faktyczny. Co traktujemy jako "mieszka", bo jeśli będę tam przebywać powiedzmy tydzień na miesiąc to nadal tam mieszkam. Nie róbmy z tego abstrakcji, że 50 letni ojciec nie może zostać sam wtedy w domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jcmg: W ustawie masz napisane, że nie możesz użyczyć tego mieszkania ani go wynająć. O ile wynajęcie jest oczywiste to w tym "użyczeniu" chodzi o to, że nie możesz dać komuś za darmo tego mieszkania do mieszkania. Musisz w nim mieszkać Ty. Przy czym nie możesz przebywać poza lokalem więcej niż 12 miesięcy. W ustawie nie jest jasno sprecyzowane czy to chodzi o 12 miesięcy w roku czy 12 miesięcy w
Czy jest to generalnie legalne?


@Jcmg: Jest to legalne. Część banków jednak ze względów proceduralnych nie udziela takich kredytów, a inne poddają je większej niż standardowo weryfikacji.

@Jcmg: Z tobą może mieszkać. Nie możesz go tam, tylko zostawić samego, żeby sobie mieszkał.


@GOHAN: Dodam tylko, że wynika to z tego, że ustawa wprowadza pojęcie udostępnienia do zamieszkania. Z tego powodu wspólne zamieszkiwanie nie jest interpretowane jako użyczenie.