Wpis z mikrobloga

#ddd #oop #java #programowanie #hexagonalnaarchitektura

Jak mam se domenę, obiekty o znaczeniu biznesowym, które coś se robią, bez używania zewnętrznych rzeczy i mam adaptery, które potrafią np. przekonwertować obiekt domenowy do xml albo na dto albo wyciągnąć obiekt domenowy z bazy to teraz jak to połączyć? Prawidłowe będzie gdy:
stworzę se service, który będzie używał obiektów domenowych i adapterów (zdefiniowanych jako abstrakcji)?
Gdzie umieścić taki serwis? W pakiecie domain czy adapters? A może osobno?

A może to obiekt domenowy powinien używać se adapterów przez abstrakcję, a nie że serwajs jakiś?
aczutuse - #ddd #oop #java #programowanie #hexagonalnaarchitektura

Jak mam se domenę...

źródło: l7knijwaobb51

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
no to do jsona


@aczutuse: I to jest właśnie zarąbiste w tej architekturze, że samo serce aplikacji nie jest zaśmiecone szczegółami technicznymi integracji z innymi usługami. Polecam przy tym tak samo potraktować bazę danych - jako jedną z opcji integracji, do której wystawiamy adaptery - nieźle rozwiązuje to pokusę pomieszania klas encji z agregatem domeny.

A odpowiadając na pytanie - pakowałbym to do adapters, bo IMHO to adaptery mają wiedzieć co
  • Odpowiedz
@aczutuse: Odpowiedź jest prosta. Czy jest to część twojej domeny biznesowej to znaczy czy jest czymś unikalnym i stanowi o wartości/przewadze biznesową nad konkurencją, czy jest zwykłym szczegółem technicznym/implementacyjnym? Jeśli to pierwsze to powinno być częścią domeny. Jeśli to drugie to powinno być częścią warstwy infrastruktury.

Przykładowo jeśli twoja firma zajmuje się dostarczaniem rozwiązań do parsowania xml-i, json-ów, csv-ów itd to obiekty wykonujące taką logikę są w rozumieniu DDD dziedziną główną
  • Odpowiedz
  • 0
@PaaD: a mapper, który mapuje obiekt domenowy na dto? W pakiecie web gdzie jest RestController? Czy do adapterów? A może do domeny, bo to trochę logika biznesowa pt. "jak prezentować nasz obiekt"?
  • Odpowiedz
W pakiecie web gdzie jest RestController?


@aczutuse: Dla mnie REST to zwykle też infrastruktura, więc może być w tym samym ( ͡ ͜ʖ ͡)

A po co exceptionom jakieś wyjątkowe traktowanie skoro mogą pojawić się w tylko w infrastrukturze i tam będą przechwycone? Domain-driven, a nie stary-tutorial-z-pakietami-wg-rodzajów-obiektów-driven ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
A po co exceptionom jakieś wyjątkowe traktowanie skoro mogą pojawić się w tylko w infrastrukturze i tam będą przechwycone?


@PaaD: bedom wywalone do logów i w odpowiedzi restowej (w odpowiedzi opakowywane są w kod błędu jeszcze)...

Dałem se to do application/web.
  • Odpowiedz
  • 0
@mathes: a mogem se dać do web? bo jest tak o:

/application
----/exception
----/web
--------/dto
--------/mapper
--------/TutajMojResorsSeJes.java
/domain
----/entities
----TutajFabrykaSe.java
/infra
----config
----repo
----parser
----TutajSerwajs.java
  • Odpowiedz
@aczutuse:

a mapper, który mapuje obiekt domenowy na dto? W pakiecie web gdzie jest RestController? Czy do adapterów? A może do domeny, bo to trochę logika biznesowa pt. "jak prezentować nasz obiekt"?


to szczegół implementacyjny/util więc poza domeną - po co domena ma wiedzieć cokolwiek o warstwie prezentacji/API?

Ja słyszałem se, że jak ktoś robi pakiet utils to jest złym programistą ech


Nie napisałem że masz robić pakiet utils, tylko że
  • Odpowiedz
----TutajSerwajs.java

Czemu serwajs jest w warstwie infrastruktury nie aplikacji? Zwykle serwisy aplikacyjne odpowiedzialne za wykonanie jakiegoś use case'a jak nazwa mówi siedzą w warstwie aplikacji, chyba że to jakiś inny serwis, nie wiem. Zwykle jest tak, że web controller woła serwis aplikacyjny albo handler jak używasz CQRS i ten serwis/handler zajmuje się orkiestracją obiektów domenowych. Czyli pobiera agregat z bazy danych wykonuje logikę, zapisuje stan agregatu za pomocą repozytorium i jak trzeba
  • Odpowiedz
@aczutuse: Jeśli w twoim przypadku umieścisz DTO w web, który jest częścią infrastruktury, to w jaki sposób serwis aplikacyjny który nie powinien mieć referencji do komponentów będących częścią warstwy infrastruktury będzie na nich operował? Nie możesz mieć sytuacji w której pakiet web ma referencję do application i jednoczesnie application ma referencję do web.

Jeśli serwis operuje na DTO i jednocześnie jest wywoływany w kontrolerze to DTO muszą siedzieć w pakiecie
  • Odpowiedz
  • 0
@markaron: ma to szysku se sens, mądrości. Tyku jedna rzecz mnie martwi, że jak mam se teraz główną encję Document i dodam se nową encję np. Payment to bedem miał podzielone te pakiety nie wg domeny tyku wg ich typu:

domain/
----/entity
--------Document.java
--------DocumentLine.java
--------DocumentCośtam.java
--------Payment.java
--------PaymentCośtam.java
----/factory
--------DocumentFactory.java
--------PaymentFactory.java

no, ale ma to sens se
  • Odpowiedz