Wpis z mikrobloga

Dziś chciałbym Was zabrać do całkiem fajnego miejsca. Ten piękny pawilon ogrodowy, określany jako „Belweder”, wybudowany został w latach 1716-1720 przez hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Sławięcice. Ta późnobarokowa budowla była elementem całego kompleksu ogrodów francuskich i angielskich. Budynek ma kształt barbakanu, w którym środkowa wieża to klatka schodowa, a w przylegających do niej czterech wieżyczkach znajdowały się pokoje gościnne. Posiadał on przepiękne barokowe wnętrza i klasycystyczne malowidła ścienne.

W 1996 r. trafił w prywatne ręce, właściciel przykrył dach blachą miedzianą, ale miejscowi złomiarze ukradli ją, podobnie jak nowe rynny. Właściciel chciał w nim uruchomić malutki hotelik z dwoma luksusowymi apartamentami. Na razie nic z tych planów nie wyszło.
Kiedy odwiedziłem to miejsce w kwietniu tego roku, widać było, że tak naprawdę w tym pięknym pałacyku nic się nie zmieniło.
Obiekt przez cały czas jest zamknięty i nie ma możliwości, aby go zwiedzić. Może to i lepiej, dzięki temu pałacyk jeszcze jakoś się trzyma.

W internecie ciężko znaleźć jakiekolwiek zdjęcia z wnętrza tej budowli, więc jak naprawdę ona wygląda w środku, możemy sobie tylko wyobrazić.
Spacerując sobie po terenie parku, niedaleko „Belwederu”, można trafić na ruiny mauzoleum pochodzącego z XVIII w. Wybudowane zostało dla właścicieli tutejszych dóbr – rodziny Hohenlohe-Ingelfingen. Ta XVIII-wieczna budowla położona jest na małym wzniesieniu, została wzniesiona na planie czworoboku i była zwieńczona kopułą. Pod koniec II wojny światowej mauzoleum zostało uszkodzone i sprofanowane przez wojska radzieckie. Przez następne lata zaniedbany obiekt popadał w coraz to większą ruinę.

Link do znaleziska tradycyjnie znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.

Mój blog / Fanpage / Instagram / Patronite

#fotografia #opuszczone #polska #ciekawostki #historia #podrozujzwykopem
nightmeen - Dziś chciałbym Was zabrać do całkiem fajnego miejsca. Ten piękny pawilon ...

źródło: DSC_0338

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • 10
Kilka osób pytało, więc odpowiadam. Tak, w tym roku także stworzyłem swój autorski kalendarz na rok 2024, ze zdjęciami miejsc, które odwiedzam. Rok temu był miły odzew na takie kalendarze i kilka osób postanowiło je zakupić, co mnie bardzo ucieszyło. Może w tym roku także jest ktoś zainteresowany powieszeniem takiego kalendarza na ścianę?

Koszt kalendarza to 45 zł plus koszt wysyłki.
Jest to format A3 pionowy, 32x45cm
13 kart, 12 miesięcy +
nightmeen - Kilka osób pytało, więc odpowiadam. Tak, w tym roku także stworzyłem swój...

źródło: Bez nazwy 1

Pobierz
  • Odpowiedz