Wpis z mikrobloga

Mam pytanie i zarazem prośbę do osób interesujących się gospodarką. Mam w rodzinie osobę, które oglądają TVPis i wierzą jak gospodarka cudownie się rozwinęła i żyje się lepiej za PIS.
Gdzie mogę znaleźć wskaźniki/dane dot. gospodarki jak dużo kwestii się pogorszyło przez ostatnie lata? Jakich wskaźników szukać (zarobki, inwestycje, rozwój, biurokracja, teudności w czymś itd.). Gdzie to mogę znaleźć, najlepiej jakieś raporty z wykresami? I realnymi, prostymi danymi na przestrzebi lat.

#polityka #gospodarka #firma #pkb #rozwoj #panstwo #polska
  • 17
via Android
  • 0
@CzaryMarek no nie do końca się zgodzę. Są wzrosty biurokracji, czas czekania na jakieś rozprawy sądowe, ilość papierów do urzędu czy ilość stron praw podatkowych, czy ilość wprowadzonych podatków za rządy danej partii. O takie różne dane mi chodzi. Na pewno nie żyje się lepiej itd. Spada zadowolenie z życia, spada dzietność itd. O takie różne dane mi chodzi.
Są wzrosty biurokracji, czas czekania na jakieś rozprawy sądowe, ilość papierów do urzędu czy ilość stron praw podatkowych, czy ilość wprowadzonych podatków za rządy danej partii.


@MisiekD: To nie ma praktycznie wpływu na wzrost gospodarczy.

Na pewno nie żyje się lepiej itd.


Żyje się lepiej, to że jest patologia praworządnościowo-systemowa to osobna kwestia, ale gospodarczo jest ok.

Spada zadowolenie z życia, spada dzietność itd.


Zadowolenie z życia spada? Komu? xd

Dzietność
Nigdzie, bo nie ma takich danych

@frnk: nie widać chociażby w ilości zamykanych lub zawieszanych działalności gospodarczych od czasu wprowadzenia składki zdrowotnej, płatnej chociażby za sprzedaż samochodu, ale to pewnie dla pisowców dobrze bo złodziej przedsiębiorca splajtował

chociaż przeczytałeś co tam jest napisane? XD

@potatolot: polecam znaleźć oryginał z propagandy sukcesu tvp info, może zrozumiesz
@MisiekD: Trzeba było być totalnym nieudacznikiem, żeby w przeciągu ostatnich 10 lat nie poprawić sobie standardu życia w Polsce. Jak komuś nie żyje się lepiej i jest niezadowolony z życia, to sam jest sobie temu winien.
@szuwarek: Naucz się pisać po Polsku, bo nic się nie da zrozumieć z tego strumienia świadomości. Przypominam, że w języku polskim istnieje coś takiego jak kropka i przecinek.
@szuwarek: Sorry, mój błąd - autokorekta iPhone’owa. Natomiast cieszę się, że zrozumiałeś mój wpis. Może dzięki temu zaczniesz pisać po polsku (z małej) poprawnie.
Na pewno nie żyje się lepiej itd. Spada zadowolenie z życia, spada dzietność itd. O takie różne dane mi chodzi.


@MisiekD: Na pewno żyje się lepiej niż 8 lat temu, na pewno żyje się lepiej niż 4 lata temu, ogólnie Polska rozwija się mniej więcej tak samo jak Państwa Bałtyckie (z wyłączeniem Estonii, która trochę szybciej), Czechy, Słowacja, Węgry, czyli inne kraje regionu, jak w Polsce była 20% inflacja, to w