Wpis z mikrobloga

Chodzi o dom i piec na pellet. Do paru tygodni wcześniej byłem bardzo szczęśliwym posiadaczem nowonabyłego domu z piecem na pellet. Latem działało zajebiście, ale w miarę postępów w kalendarzu robi się coraz mniej ciekawie. Obecnie moja żona stwierdziła że upie odmrażanie sobie 4 liter i wraca do miasta. Zostałem z sam na placu boju i próbuję ogarnąć ten piec bo jakoś nie chce mi się wierzyć że 15kw i +5 na zewnątrz daje kostę w 260m ocieplonym domu.

Co do tej pory zrobiłem to:
1. Zmierzyłem PI * OKO ile daje piec - wyszło mie że 4.5KW. Jak to zrobiłem - ustawiłem tylko grzenie CWU. Mam 200L zbiornik, grzał ok 1.5h o 19 stopni. Co z obliczeń wyszło mi ~4.4kw. Biorąc nawet margines błędu jakikolwiek to dalej jest sporo daleko od 15kw.
2. Po pkt 1. podkręciłem dawkę paliwa 2x i wiatr o 10%.. Piec wydaje się pracować stabilniej - mniej się waha temperatura koła itp.
3. Udało mi się dobrać tak parametry podłogówki żeby chociaż prze 1h pracowała, a nie ON-OFF cały czas.
4. Powyższe punkty nie zapewniły poziomu komfortu, ja daję radę, ale żona wyemigrowała, a pies chowa się po kołdrą w sypialni.

No i teraz pytanie z tezą (bo już piwo mi się kończy a palce marzną klikajać w klawisze) - zakładając że kocioł daje sporo poniżej 15kw, jak można ustalić dawki paliwa żeby było coś koło 15kw. Macie jakieś sprawdzne metody? Nastawy pieca nie za bardzo pozwają się przeliczyć na konkretne jednostki, a nie uśmiecha mi się uszkodzić piec.
Zadałbym pytanie na elektrodzie ale, wolę dostać jakąkolwiek sensowną odpowiedź niż zamrozić sobie dupę użerając się z "opcją szukaj" także sorry jeżeli pytam o podstawy - nowoodmrażający zad właściciel domu xD

#dom #ogrzewanie #pellet #budownictwo
  • 37
  • Odpowiedz
@BeginEnd: No i żadnymi kw mocy nie sterujesz to tak nie działa. To je proste ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sterujesz nastawami pracy i podtrzymania, jak kupisz pida to tym nie będziesz musiał sobie dupy zawracać.
Jak ogarniesz te nastawy (prędzej kurier pida przyniesie trust me bro, grzałem peletem w Defro komfort Eko duo uno r 25 kw ) to sterujesz w zasadzie tylko sterownikiem pokojowym ile chcesz
  • Odpowiedz
  • 0
Przecież ten ogień to ma w tym palniku #!$%@?ć a nie tlić się jak zapałka, zmień na 80% w trybie pracy i elo


@robertx: Ale wiesz że powyżej 18 to z tego palnika pelet #!$%@? jak żar z kiepa? testowałem. Połowa sufldy była #!$%@? niedopalonym peletem. 16-17 może do 18 max to optimum.

edit: ten kocioł ma opcje o 45kw więc pewnie dmuchawa jest jedna na wszystkie palniki.
  • Odpowiedz
@BeginEnd: Ta kreska powinna być możliwie jak najbardziej wygładzona, płaska - ale tego bez pida nie osiągniesz.
Po zwiększeniu dawki paliwa piec nie dobija nawet do temperatury zadanej. Czyli coś jest w #!$%@?ę nie tak. Zwiększajac dawkę paliwa powinieneś mieć sytuacje ze dobija Ci piec do 70-80 stopni bo przecież paliwa jest więcej.

No jest więcej ale się #!$%@? pali. A #!$%@? się pali bo nie ma powietrza. ZWIĘKSZ POWIETRZE W
  • Odpowiedz
@BeginEnd: dobrze widzę że tam masz palnik rynnowy? Jaki to jest dokładnie model kotła? Masz jak dopuścić „lewego” powietrza uchylając drzwiczki czy jakaś klapkę?
  • Odpowiedz
  • 0
ZWIĘKSZ POWIETRZE W #!$%@?


@robertx: hehehe, przypomina mi się "TNIJ #!$%@? TNIJ!..." XD

ale tego bez pida nie osiągniesz.

Wiem. Nie problem w tym że on jest poszarpana. Problem w tym że ona ma stały diff > 5C
  • Odpowiedz
@BeginEnd: histereza kotła - będzie się prędzej załączał jak mu spadnie temperatura z zadanej. Teraz masz tak ze masz ustawione 65 dobija do 60 i przy 55 się włącza znowu jak spadnie. Jak zmniejszysz histereze to dobije do 60 i jak spadnie do 59 to przejdzie do tryby praca.

Zmniejszenie temperatury załączania pomp - będą Ci dłużej pracować, przepchną więcej ciepła na chałupę, kocioł będzie miał więcej czasu żeby „wejść na
  • Odpowiedz
@BeginEnd: Za kilka dni dojdziesz do takich samych wniosków jak ci napisałem ale twoja sprawa, wy marzniecie nie ja. I może to i lepiej nawet wyjdzie, lepiej poznasz swój piec :)
  • Odpowiedz
  • 0
lepiej poznasz swój piec :)


@robertx: true. Mam nadzieję tylko, że nie stopię palnika ;D Jakby koś inny miał pzemyślenia jak odkryć optymalne nastawy szybciej niż iteracyjnie to chętnie się zapoznam. Pozdro i ciepłych snów xD
  • Odpowiedz
  • 0
@luukasz1905: Nie wiem o co chodzi z "zakres na mieszalniku" ale tak czy siak już w ogarnąłem. Zrobiłem dokładnie odwrotnie niż @robertx powiedział - zmniejszyłem wiatr i dodałem jeszcze trochę paliwa, zwiększyłem lekko przerwę podajnika. Ustabilizowało się na stałym poziomie +/-3 stopnie. Po dobie sprawdziłem, że popiół jest OK, brak dymu, brak sadzy w piecu, więc chyba jest OK. Jedynie mam wątpliwości czy nie przekroczyłem mocy palnika - o to w
  • Odpowiedz