Wpis z mikrobloga

Przypominam, że w chrzcie Mieszka I nie maczali swoich paluchów Niemcy i nie mają z nim ani nic wspólnego, ani my, Polacy nic im nie zawdzięczamy. Tak, piję tu do kłamliwej kroniki Niemca Thietmara, który Polaków nienawidził a jego ojciec toczył z Mieszkiem boje. Wracając do religii, Polska zmagała się w tamtym czasie z najazdami Wieletów, dlatego Mieszko za stosowne uznał pozyskać wsparcie Czechów. W tym celu postanowił poślubić Dobrawę, a warunkiem z jej strony było, aby przyszły mąż przeszedł na katolicką wiarę. Chrześcijaństwo miało też wymiar polityczny dla naszego wodza - nic tak dobrze nie centralizowało kształtującego się państwa, pozbywając przy tym atrybutu władzy poszczególnych książąt, jak wspólna wiara, co miało też bezpośrednie przełożenie na relację z Rzymem, któremu Mieszko zawierzył nasz kraj, świetnie odnajdując się w polityce międzynarodowej i stawiając tamę niemieckiemu parciu na wschód oraz ówczesnym protohitlerowcom
#4konserwy #katolicyzm #polska #piastowie
Ryneczek - Przypominam, że w chrzcie Mieszka I nie maczali swoich paluchów Niemcy i n...

źródło: dobr

Pobierz
  • 7
@Ryneczek: Opieram na tym:

co miało też bezpośrednie przełożenie na relację z Rzymem, któremu Mieszko zawierzył nasz kraj


I zaczelo sie rozpasanie kosciola, nadawanie ziem za darmo itp itd. Kosciol rozkradal i nadal rozkrada kraj.
A politycy na tym zyskuja.
@gorzki99: Aha, czyli nie masz pojęcia o roli Rzymu w kształtowaniu się procesów państwowych na naszym kontynencie i jak silne wpływy miało wtedy chrześcijaństwo. Ludy nieochrzczone, nieważne jak zaawansowane kulturowy czy gospodarczo, były wtedy wystawione na odstrzał, a niemieckie szakale tylko czekały, aby w świetle "walki z pogaństwem" podbijać i grabić
@Ryneczek: Za to Ty masz pojecie jakby sie hisoria potoczyla jakby zamiast sprzedac sie kosciolowi sprzadano sie niemcowi?
Ja nie mam.

Plujesz na niemcow a nie zauwazasz ile zla wniosl kosciol. Zeby bylajasnosc: ja nie mam nic do wiary czy religii ja tylko widze ile zla wnosi instytucja.
Za to Ty masz pojecie jakby sie hisoria potoczyla jakby zamiast sprzedac sie kosciolowi sprzadano sie niemcowi?

Ja nie mam.


@gorzki99: haha
człowieku, zamiast się pocić przez internet to polecam poczytać literaturę tematu i gwarantuję, że szybko przejdzie Ci ochota na "sprzedawanie się Niemcowi"
Niemcowi, który od samego swojego początku ślinił się, ślini i ślinić będzie na podbój naszych piastowskich ziem, gwałcąc, mordując i rabując (polecam poczytać o mordach Krzyżaków w
@Ryneczek: A wiesz ze o krzyzakach to nawet costam niecos czytalem?

Moge sie mylic ale zakon krzyzacki to byl chyba koscielny. Ale chyba jednak sie myle.

Podobnie jak czytalem o inkwizycji i krucjatach (szczegolnie ta z dziecmi to ciekawy watek)

Gotowanie zaby to u Ciebie lvl master. Germanie zli bo by weszli z buta i rozpierdzieliki. Watykan dobry bo wchodzi powoli i rozpierdziela do teraz. Cos slabo laczysz kropki.