Wpis z mikrobloga

#programowanie #pracbaza #programista15k

Wykop: Kryzys idzie, tysiące CV na jedno miejsce, juniorzy po bootcampach siedzą na ulicy i błagają o jedzenie, AI zabierze wszyskim pracę. Rzeczywistość w pracy: HR przysłało kandydata na interview na seniora, już po wstępnej selekcji (CV, rozmowa z julką z HR). Kod kandydata:

// reset hasfoobar to false
hasFooBar = false;

(nazwa zmiennej zmieniona, bo nie była istotna, ale reszta kodu wklejona dosłownie)
  • 24
  • Odpowiedz
@Krolik:

Nie trzeba żadnych wymagań, żeby widzieć, że komentarz bezsensowny.

Myślałem, że komentarz to treść zadania. Nie załapałem wpisu.

Co do meritum - pomyśl o tym co się musiało dziać w wcześniejszej firmie skoro kolo zostawia takie komentarze.
  • Odpowiedz
  • 0
Miał ResetToFalseFactory napisać z interfejsami do tego?


@tos-1_buratino: To już by się pogrążył totalnie. Ale i tak się pogrążył bo tego spaghetti się nie da czytać. Ludzie chyba nie wiedzą że jest coś takiego jak dzielenie kodu na funkcje. :D
  • Odpowiedz
Nie trzeba żadnych wymagań, żeby widzieć, że komentarz bezsensowny.


@Krolik: widzisz, po pierwsze sam bardzo słabo przedstawiłeś we wpisie o co chodzi, po drugie - kiedyś na rekrutacji czepiali się mnie jak nie dałem komentarza, w moim odczuciu całkowicie zbędnego. Może koleś nauczony doświadczeniem komentuje wszystko, byle się ktoś nie przyczepił.
  • Odpowiedz
  • 1
@NieBendePrasowac: Doceniam starania, ale jednak nie. Parę linijek wyżej ma zainicjowana zmienna count. Bez komentarza i nie wiadomo co ona liczy. Trzeba się domyślać z kontekstu kiedy jest zwiększana (a jest zwiększana w kilku miejscach w takiej wielkiej pętli na 30 linii z 5 zagnieżdżeniami, nie jest to trywialny licznik petli).

Uwielbiam takich programistów - komentują rzeczy które widać w kodzie, a nie komentują tego co faktycznie nie jest oczywiste.
  • Odpowiedz
  • 0
@przemyslaw-maczka: ja dostrzegam korelację - kod w którym jest mało komentarzy lub bezsensowne na ogół ma inne problemy np. bugi. Czyli często wcale nie jest oczywisty nawet dla twórcy.
  • Odpowiedz
@Krolik: Nie wiem co ten kod ma robić i co to w ogóle jest wraz z wymaganiami.
Na rozmowach często prowadzący jest zakuty swoimi dogmatami używanymi w firmie, więc jak się nie domyślisz jaki code style czy praktyki lubi to twoje inne podejście zostanie uznane za błąd.
Najbardziej to widać jak przesiąka się technologią czy frameworkiem i nie widzi świata poza nim. Jak ktoś ogarnia dostosuje się do zasad od razu,
  • Odpowiedz
  • 1
@tellet: też tak myślałem, ale wtedy oznaczałoby że ten gość musi być równocześnie bardzo przebiegły. I trochę mi się to nie klei. Chodzi o mi o to, że styl kodu zdecydowanie nie przypomina wcale stylu ChatGPT. Nawet inaczej klamry i spacje stawia niż chat, więc musiałby mu jeszcze dobrze zapromptować aby zmienić domyślny styl chata.
  • Odpowiedz
@Krolik: Ale o co chodzi? Bez kontekstu to sobie możesz cokolwiek wkleić i powiedzieć że głupie bo nie wiadomo po co to jest.
Kod to zwykłe ustawienie flagi, czasami się tak robi jak jest potrzeba (iterujesz po czymś i chcesz mieć flagi że coś się w trakcie iteracji wydarzyło np). Tak więc nie rozumiem o co ból dupy. Wklej lepiej całość funkcji.
  • Odpowiedz